Grundig gasi se sam

Forum namenjen hobi majstorima. Forum obuhvata sve električne aparate u domaćinstvu (tv-dvd-audio-video-auto el. itd...), u auto industriji , osim profesionalnih uređaja.
OBAVEŠTENJE: TEME U OVOM FORUMU SE AUTOMATSKI BRIŠU NAKON 6 MESECI !

Urednici: goranfri,alexa_pg

Pravila foruma
Forum namenjen u hobi svrhe popravljanja svojih (u ličnoj svojini) kućnih aparata.
Audio, Video, TV tehnika, Bela Tehnika odnosno svi uređaji koji su široko rasprostranjeni za kućnu i ličnu upotrebu, sve kategorije.
Teme koje su članovi otvarali u drugim našim forumima a za koje se smatra da su autori hobi majstori biće prebačene u ovaj forum.
MOLIMO DA OBRATITE PAŽNJU DA U OVOM FORUMU POSTUJU HOBI "MAJSTORI" !
SERVISERI
miksi70
_
_
Specialty: consumer

Grundig gasi se sam

Post napisao miksi70 » 03 Dec 2018, 19:44

LED TV
FIRMA: Grundig
MODEL: 40VLE8120BG
MODEL DODATNO:NE ZNANAM
CHASSIS: SX
MAINBOARD:NE ZNAM
PANEL: NE ZNAM
T-CON BOARD:NE ZNAM
SMPS:NE ZNAM

SIMPTOMI:
Gasi se sam

DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:

Poštovani Tv mi se ugasi iste sekunde. Samo trepne u sekundi naslov GRUNDIG i odmah se ugasi. Plava lampica sa desne strane svetli i dalje.
Molim vas recite mi šta bi moglo da bude ukvaru.

Srdačan pozdrav Miroslav.

ROAMER
_
_
Contact person: Dragan

Re: Grundig gasi se sam

Post napisao ROAMER » 03 Dec 2018, 20:23

Cuje li se zvuk?
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 03 Dec 2018, 23:54

Dobrodosao na Fanzo forum.
Najvjerovatnije je neispravno pozadinsko osvetljenje. Aparat ce morati ici u neki od servisa u tvom okruzenju jer popravka u home verziji je skoro nemoguca.
Alexa

miksi70
_
_

Post napisao miksi70 » 04 Dec 2018, 16:32

Hvala na dobrodošlici.
Sinoć mi je tv radio super. Samo sam ga okrenuo pozadi da bih pročitao koji je model da bih mogao ovde da napišem poruku. Vrato sam ga i probao. Radio je. Jutros kad sam probao da ga upalim nije hteo. Opet samo trepne i ugasi se.

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 04 Dec 2018, 16:37

99% pozadinsko osvetljenje.
Alexa

miksi70
_
_

Post napisao miksi70 » 04 Dec 2018, 16:44

Ali sinoć je radio nije mi jasno. I kažeš mora u servis. Šta je ustvari pozadinsko osvetljenje?

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 04 Dec 2018, 20:47

Kako nisi elektrotehničar, probacu u najkraćem da objasnim o čemu se radi.
Svaki savremeni TV aparat bio on LCD ili LED mora imati neki izvor svjetlosti u sebi da bi se slika mogla vidjeti na ekranu. Prve generacije LCD aparata imali su iza ekrana (panela) ugrađene fluoroscentne lampe (CCFL) koje su davale svjetlost. Novi LED aparati umjesto CCFL lampi imaju ugrađene svetleće diode (LED). U zavisnosto od veličine ekrana broj tih LED može biti od 20-tak kod malih ekrana do 200 i viže komada kod velikih panela. Taj način dobijanja svjetlosti naziva se pozadinsko osvetljenje.
Elektronika koja upravlja radom pozadinskog osvetljenja (pali i gasi LED, pojacava svjetlo, smanjuje) ima mogućnost da u slučaju nekog kvara u pozadinskom, automatski isključi svjetlo na ekranu. Kod većih panela sve LED nisu vezane redno već mogu biti povezane u 2 ili više kanala. Primjera radi, ako aparat ima 100 dioda, 50 dioda cine jedan kanal a drugih 50 drugi kanal. U slučaju da je neispravna (u prekidu) neka od dioda u jednom kanalu, taj kanal neće raditi uopšte. Prilikom uključenja aparata, zasvjetleće diode ispravnog kanala, elektronika će konstatovati da drugi kanal ne radi i isključiće i ispravan. To će se na ekranu manifestovati upravo kako si ti opisao. Za trenutak trepne Grundig i ugasi se svjetlo.

Više od ovoga kao običnom korisniku nije potrebno. Ako smatraš da ti je ovo nedovoljno, više o pozadinskom možeš naći na internetu.

Uglavnom, da bi se ovo popravilo aparat mora ići u servis. Koliko me pamćenje služi, taj aparat koristi EDGE diode i moraće da se mijenjaju kompletne trake.
Alexa

miksi70
_
_

Post napisao miksi70 » 05 Dec 2018, 20:41

Alexa hvala lepo na objašnjenju. Pored tvog odgovora video sam na internetu još toga. Čak sam video i neke snimke na youtube-u kako neki menjaju led diode ili ceo red traka. Definitivno si u pravu (izvini nadao sam se da je nešto banalnije). Sad kad upalim TV samo se čuje zvuk. Voleo bih da mogu sam da resim ovo jer nisam u Srbiji već u Nemačkoj. A ovde su serviseri skupi. Uopšte se ne isplati da se popravlja TV.
U svakom slučaju još jednom ti hvala i veliki pozdrav od Miće iz Niša.
P.S. Trenutno iz okoline Hamburga :)

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 05 Dec 2018, 22:20

Volio bih da pođeš do nekog servisa u Hamburgu i da se rasptaš koliko bi otprilike koštala popravka aparata. Dobijenu informaciju podijeli sa nama ovdje na forumu.

Pozdrav i za tebe iz Pg.
Alexa

srleboj
gx
gx
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv

Post napisao srleboj » 06 Dec 2018, 10:09

popravlja se i u nemckoj .nego to kao i kod nas kaa donesu tve .
pa kazu majstore da popravka nebude skuplja od tvea.
srpska posla.
primer bolje da ga bacim a jos niko nije bacio itd itd.
srdjan

miksi70
_
_

Post napisao miksi70 » 08 Dec 2018, 08:27

Alexa zamolio bih te da mi kazeš koja je oznaka tih EDGE led dioda. A što se tiče cene popravka aparata u Hamburgu, prvom prilikom kad budem mogao raspitaću se. Mada to nije za upoređivanje jer je ovde standard mnogo veći.
Pozdrav i hvala unapred.

alexa_pg
gxu
gxu

Post napisao alexa_pg » 08 Dec 2018, 09:47

Na ovoj stranici imas sve o tvom TV aparatau.

Kod: Označi sve

https://www.berlin-repariert.de/grundig-40-vle-8120-bg-kein-bild-nur-ton/
Ja nisam dobar sa njemačkim jezikom ali koliko sam shvatio oni mijenjaju cijeli panel kad su neispravne LED i to kosta oko 350 eura.
Na jednoj od slika imas i kako izgleda ta EDGE rasvjeta
Ja ne mogu da potvrdim tačnost kataloškog broja ali na toj stranici navodi se da je oznaka dioda - kataloski broj LJ64-03029A

Puno neispravnih aparata se dovozi sa zapada u nase krajeve i ti aparai se ovdje popravljaju. Interesovalo me je koja je to tamo cijena te ljudi odustaju od popravke. Ako je kao sto pise na ovoj stranici, 350 eura, onda mi je sve jasno.
Alexa

Odgovori

Natrag na “HOBI Servisiranje”