Toplotne pumpe

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Toplotne pumpe

Post napisao Soko » 26 Apr 2012, 08:41

Ja sam iskusan majstor. O lemljenju cevi, termoekspanzionim ventilima i količini freona i ne razmišljam, to mi dodje nekako prirodno.
I ne pomišljam da pravim pumpu. Kada sračunam potrebno ulaganje i potencijalne uštede, ispadne da ću početi da štedim za 10 godina u najboljem slučaju a ako struja počne da poskupljuje onda za 20 ili nikad.
Dok ne udješ u pećinu ne možeš da znaš kolika je. Evo kolega Nike i ja smo unutra i kažemo da nije interesantno uopšte. :)

Još jedan savet i od mene: ostavi tu klimu takvu kakva jeste i koristi je u prelaznim periodima. To što dobiješ prepravkom kakvu planiraš neće ni izbliza biti efikasno da bi se moglo računati da nešto štedi.
A koštaće i materijala, vremena i rada.... Bolje je da to što nameravaš da uložiš u prepravku uložiš u kvalitetniji uredjaj sa inverterskom kontrolom kompresora kojim ćeš se dogrevati na niskim temperaturama.

Kako god odlučiš - srećno!
Verujem da ćeš napraviti nešto što će da radi. Koliko se sećam početka priče bitno je i da štedi a ne samo da radi kako bilo.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 26 Apr 2012, 10:25

Evo samo par natuknica:
mikiyus je napisao: Fabricki izmenjivaci freon-voda su preskupi za mene. Ideja je da rastavim klimu,(sada ide interesantan deo) skinem limove (rebra) sa cevi izmenjivaca, i cevi iskoristim za izmenjivac voda-freon.
Takva voda je najvjerojatnije agresivna na bakar pa izmjenjivač lako može biti izjeden i procuriti.
Kad procuri, uči će voda u cijevi i jedino što nakon toga možeš, je baciti svu tu skalameriju.
Osim toga, 60m cijevi stvara ogroman pad tlaka za freon a da ne spminjem povrat ulja u sistem.

Taj tip je potpuno krivo izračunao površinu izmjenjivača jer je ovo neispravno:
∆t – разность температуры воды на входе и выходе системы (см. Схему). У меня это 35с-30с= +5 градусов Цельсия.

Umjesto toga ∆t treba biti LMTD (Log Mean Temperature Diference)
http://en.wikipedia.org/wiki/Log_mean_t ... difference

I jos jedno: odustajanje nije opcija! Sit sam peci, uglja, cene uglja, pepela, dima, dima, dima…. :fanzo: :m:

Pozdrav :pivopije:
Ako si sit toga, nabavi lijepo kotao na drva, spremnik vode od 2000L nešto automatike i uživaj u jeftinoj ekološkoj energiji koja popravlja zdravlje onog tko loži.
Do kraja ljeta imaš dovoljno vremena da proučiš ovih 5-6000 postova i da ti sve bude jasno ko sunce.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=171564
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

mikiyus
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:42
Location: Boljevci

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mikiyus » 26 Apr 2012, 22:45

Hvala na savetima
Dok ne udješ u pećinu ne možeš da znaš kolika je. Evo kolega Nike i ja smo unutra i kažemo da nije interesantno uopšte.
Ja bih ipak da zavirim pa i da probam da udjem u tu pecinu, pa dokle stignem. Probao sam, uglavnom uspesno, svasta do sada, pa sto da ne i ovo.
Takva voda je najvjerojatnije agresivna na bakar pa izmjenjivač lako može biti izjeden i procuriti.
Kad procuri, uči će voda u cijevi i jedino što nakon toga možeš, je baciti svu tu skalameriju.
Osim toga, 60m cijevi stvara ogroman pad tlaka za freon a da ne spminjem povrat ulja u sistem.
Ova voda nije agresivna. Nagovorili su me da menjam pocinkovane cevi u kupatilu posle ~40 godina exploatacije, sa tvrdnjom da su propale. Kada sam ih izvadio shvatio sam da su me muski zeznuli. Cevi su bile kao nove. Sto se tice pada pritiska freona u toj duzini cevi - zar on nije postojao i do sada u fabrickoj izvedbi te klime?
Umjesto toga ∆t treba biti LMTD (Log Mean Temperature Diference) http://en.wikipedia.org/wiki/Log_mean_t ... difference

A sto se ovoga tice, nemam reci. Visa matematika za mene. Inace mislim da taj Rus nije dobro napravio pumpu ali ideja sa izmenjivacem koji ujedno sluzi i kao akumulator toplote nije losa.
A sto se zadnjeg tice ja imam kotao i centralno toplovodno grejanje od kojeg mi nije dobro. Sistem je predimenzionisan greskom majstora koji je pravio proracun. Kada kotao radi na "leru" u kuci je toplo. Ako se vatra izmakne kontroli, u kuci je pakao. Kotao je Dakon i vrlo je efikasan ali mu je mana sto mnogo dimi kada se otvaraju vrata za lozenje....
Da ne duzim i ne gnjavim, toplotnu pumpu moram da napravim!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 26 Apr 2012, 23:05

mikiyus je napisao: Ja bih ipak da zavirim pa i da probam da udjem u tu pecinu, pa dokle stignem. Probao sam, uglavnom uspesno, svasta do sada, pa sto da ne i ovo.
Samo ti navali. Međutim, ovo je forum majstora-profesionalaca a ne forum samograditelja, pa ti savjetujem da na nekom forumu te namjene potražiš pomoć u realizaciji tog zadatka.
Probaj na ovom forumu:

Kod: Označi sve

http://www.samsvojmajstor.com/portal/
Ima tu tema o tome. Pišem i tamo pa ču ti eventualno i tamo odgovoriti. Ovdje nije mjesto za to.

Kod: Označi sve

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-grejanja-i-klimatizacije/toplotna-pumpa-kako-je-napraviti
Sto se tice pada pritiska freona u toj duzini cevi - zar on nije postojao i do sada u fabrickoj izvedbi te klime?
Ne, postoji distributor koji dijeli cijevi na više grana koje se ponovo spajaju u jednu cijev. Time je pad tlaka višestruko smanjen. Osim toga, dobro se pazi da ulje nigdje ne zaostaje osim u kompresoru, gdje mu je mjesto.
Ima puno zvijeri u toj pećini, a plijen je kompresor.

A sto se zadnjeg tice ja imam kotao i centralno toplovodno grejanje od kojeg mi nije dobro. Sistem je predimenzionisan greskom majstora koji je pravio proracun. Kada kotao radi na "leru" u kuci je toplo. Ako se vatra izmakne kontroli, u kuci je pakao. Kotao je Dakon i vrlo je efikasan ali mu je mana sto mnogo dimi kada se otvaraju vrata za lozenje....
Zato sam i naveo:
spremnik vode od 2000L nešto automatike
Do kraja ljeta imaš dovoljno vremena da proučiš ovih 5-6000 postova i da ti sve bude jasno ko sunce.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Toplotne pumpe

Post napisao fanzo » 26 Apr 2012, 23:08

Ako kažeš da ti je 120 kvadrata tako dobro izolovano, onda će 25-tica zagrejati i bez ukopavanja. Ako se karakteristike te klime nisu promenile... ali vidim da u oznaci kompresora imaš R22, a to će ti stručniji od mene bolje objasniti, jer ja nisam u ovom polju, ali mislim u nekom sličnom pravcu. Bitno je i da spoljašnja jedinica nije na udaru vetra i da nije na čistini (obod naseljenog mesta), jer je temperatura na takvim mestima uvek niža za 1-2°C nego u unutrašnjosti naseljenog mesta. Još ako imaš podrum, još bolje.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

mikiyus
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:42
Location: Boljevci

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mikiyus » 27 Apr 2012, 07:23

Puno havala svima
Samo ti navali. Međutim, ovo je forum majstora-profesionalaca a ne forum samograditelja, pa ti savjetujem da na nekom forumu te namjene potražiš pomoć u realizaciji tog zadatka.
Sve vas srdacno pozdravljam

mdraca
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 14 Jun 2012, 09:40
Location: Novi Sad
Specialty: computers

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mdraca » 15 Jun 2012, 17:26

Ovo na slici je moja i sluzi me odlicno vec dve godine, za to vreme je ustedila dovoljno novaca da kupim uredan kompresor i izmenjivace. Desno je kompresor moje stare klime 12000btu R22, levo je kompresor klime koju sam kupio za ovu svrhu i kostala me je 200e, 18000btu R22. Ovo je fotkano netom prije pustanja u pogon, sada izgleda drugacije (el. instalacije, izolacija), nije bas apple design al radi a za ostatak novca mogu pregraditi pa da se ne vidi ako bas nekome smeta. Napravio sam upravo ono sto ti nameravas da napravis, potopio unutrasnje i vanjske izmenjivace u vodu. Potpuno sam svestan da sam zanemario gomilu stvari, nesto zbog toga sto nemam dovoljno znanja ali vecinu zbog toga sto je moralo da bude jeftino i to jako jeftino. Kao sto rekoh, ovo greje 107m2 dan/noc 23C, podno + zidno grejanje, termostat siemens rev200, izolacija 8cm stiropora, nova stolarija, obicna stakla. Racuni za struju prosle zime, 2011/2012, novembar 6500din, decembar 7500din, januar nisam bio tu, februar 12000din (februar je bio katastrofa hladan). Ovo sto sam naveo su ukupni racuni pa treba oduzeti nekih 3500din koliko obicno trosim kada nema grejanja. Isto tako sam svestan da ovo nije krajnje resenje ali do sada mi je ustedilo dovoljno da mogu da napravim krajnje resenje. Da, ukupna potrosnja u stacionarnom rezimu oko 3kW sto ukljucuje kompresore, cirkulacionu pumpu i bunarsku pumpu.
Prilog
P1010260.jpg
Poor man's TP

mikiyus
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:42
Location: Boljevci

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mikiyus » 17 Jun 2012, 18:17

Svaka cast mdraca! :tooo:
Evo jos jednog primera da ne treba komplikovati nesto sto moze da se uradi jednostavno i jeftino.
Pitanja za tebe:
-Jesi li skidao aluminijumska rebra sa izmenjivaca i ako jesi kako si to uradio?
-od kog lima si napravio kuciste izmenjivaca?
Pozdrav :pivopije:

mdraca
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 14 Jun 2012, 09:40
Location: Novi Sad
Specialty: computers

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mdraca » 17 Jun 2012, 21:16

Ne, nista nisam radio sa izmenjivacima, potopio sam ih u vodu i produzio cevi, iskreno ovo mi nije ni palo na pamet, zasto bih skidao rebra?
Kutije za vodu sam totalno za*ebao, u stvai za*ebao me je limar, pretanak lim, ona mala posuda je sada oklopljena osb plocama preko kojih su zavarene vinkle i svejedno jedva drzi 1 bar sto je malo. Prije ove zime planiram izraditi kutije od 5mm lima kojeg cu nekako ojacati. Ako budes radio tako nesto molim te da mi javis iskustva, isto tako ako ima netko tko moze napraviti kakav takav proracun debljine lima da napise koju recenicu ovdje. Kutije su mi daleko najveci problem, nemam nikakvog iskustva sa bravarijom a naucio sam da ne vjerujem majstorima koji ne mogu cak ni da objasne zasto nego rade po osjecaju. Isto tako sam samo meko zalemio izlaze cevi prema kompresorima, bio bih zahvalan kada bi mi netko predlozio bilo kakvo resenje koje ukljucuje rastavnu vezu.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 17 Jun 2012, 21:44

Tu je problem kod ovakvih samogradnji. Igrate se tlakovima koji su opasni po život. Treba vam mentor koji če vas upozoriti na opasnosti i zamke.

Tlak u cijevi koju ste zaletovali mekim lemom je 25 bara i viši. Unutra se nalazi vruči plin i vruče, a vjerojatno i kiselo, ulje. Kad to rukne vanka, a vi nemate nikakvih sigurnosnih elemenata, to može ubiti ili ozbiljno ozlijediti vas ili nekog vašeg.

Ne možete se tako olako igrati životima!
Laik poput mikiyusa je oduševljen vašom samogradnjom a ja, kao netko tko se time bavi 20 god, sam zgrožen.

Ovdje je potpuno pogrešno shvačena poanta samogradnje.

Samogradnja znači da ti sa svojim postojećim znanjem i sposobnostima u slobodno (čitaj tebi besplatno) vrijeme napraviš nešto bolje i kvalitetnije nego što bi to netko drugi, koji se vodi zakonima tržišta i zarade, mogao napraviti a da ne gubi novac. Za sve ostalo treba konzultirati struku ili prepustiti stručnjacima da naprave ono što prelazi trenutna znanja, mogućnosti i opremljenost samograditelja.
Zamislite da krenete graditi kuću bez ikakvih znanja o tome i poštivanja struke. Imate milijune primjera po 3 svijetu kako to tragično završava.

Stoga, daljnju diskusiju u tom pravcu, kako je krenula, ja kao urednik foruma neću dopustiti na ovom forumu.
Rekao sam već da postoje drugi forumi te tematike, pa tamo potražite prostor za svoje samogradnje i ideje.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

mdraca
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 14 Jun 2012, 09:40
Location: Novi Sad
Specialty: computers

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mdraca » 17 Jun 2012, 22:16

Ovo je samo primjer da se moze napraviti, naravno da ne radi ovako, sve cevi su tvrdo lemljene, meko je samo zalemljena cev za kutiju, postavljeni su presostati, flow switch, automatika... Sve je uredno izvakumirano i provereno prije postavljanja u kutije i prije pustanja u rad. Instalacije grejanja imaju sigurnosne ventile.
Bit samogradnje je i da nesto naucis dok radis, ne? Da nije tako niko ne bi nista radio osim svog posla (mozda i nije losa ideja ali cinjenicno stanje je drugacije). Ono sto ti treba za samogradnju je zdrav razum i dobar izvor informacija (forum kao ovaj i slicni, koja knjiga na temu). Pogresices 100 puta ali ako pazis nista osim materijalne stete se nece dogoditi. Problem je sto su tp jos nove i visestruko su precenjene, imao sam prilike da vidim 15kW fabricku pumpu i osim urednog kompresora, izmenjivaca i kucista nije nista sigurnija od moje. Nema cak ni presostate vec se citava zastita temelji na merenju temperatura. Elektronika je rudimentalna i point of sale je sto moze da nacrta graf temperature na 128x64 displeju.
Na kraju krajeva 30 bara imaju i cevi u kucnoj klimi pa redovno sedim ispod nje a niko mi ne moze reci da su kineske bakrene cevi sa šavom ista bolje od majdanpekovih.
Postujem forum i necu vise nista da pricam o nacinu na koji sam radio ali nema ni potrebe da govorite coveku da je nemoguce, bolje ga uputite na literaturu i preporucite mu odakle da krene i na sta da pazi, nije to bas toliko slozeno da samo ljudi sa 20 godina iskustva mogu da naprave.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 17 Jun 2012, 22:38

Eto, priznaj iskreno, dali je nakon varenja izvršena tlačna proba na čvrstoću spojeva?

Ako je, na koju vrijednost je rađena?

Klime, izašle sa proizvodne linije, sve prođu tlačnu probu ako imaju certifikat za Evropsku uniju.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

mdraca
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 14 Jun 2012, 09:40
Location: Novi Sad
Specialty: computers

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mdraca » 17 Jun 2012, 23:05

Jeste ali sasvim slucajno, moram da priznam, koristio sam neke stare 6mm cevi i u jednu se uvukla neka licinka pa je zacepila skroz, kompresor je nadrukao toliko da je manometar otisao skroz u desno (zao mi je ali ne zelim da nagadjam cifru, zaboravio sam). Na manjoj klimi sam lose zaletovao jedan spoj (zacepio) pa se desila ista stvar, isto na 6mm. Problem je bio i u tome sto zbog toga nisam vise mogao pokupiti freon u posudu pa sam isekao cev koja je bila pod tim pritiskom, iznenadjujuce je kako malo vremena treba da se stvori magla u garazi :). Isto tako je iznenadjujuce da nije eksplodiralo nego samo isistalo napolje nakon sto sam rasekao cev.
Ja sam imao srece i frenda koji ima alat i dovoljno strpljenja da mi pokaze neke osnove (butan, kisik, srebro, merenje pritisaka, ocekivane vrednosti i osnovno dijagnosticiranje kvara) a onaj koji krene ovo raditi ili ima tako nekoga ili ce ga morati pronaci ili ce procitati gomilu literature. Zao mi je ako sam ikoga uvredio, zelim samo da pomognem pa da ljudi ne prolaze kroz ono kroz sta sam ja prolazio, isto tako se nadam da ce isti ti resiti neke probleme s kojima sam se ja susretao na bolji nacin te cu ih i ja mozda moci primeniti. Ono sto sigurno znam je da sam naucio jako puno stvari koje nisam ni znao da postoje (npr. skidanje manometra tek nakon prebacivanja na hladjenje, to je fora za koju moras da imas iskustva, nema sanse da procitas negde iako je izuzetno logicna) pa sve i da moram sve da pobacam mislim da se isplatilo, s*ebao sam puno vise novaca na puno vece gluposti.
Mozda sam se malo zaletio sa prvim postom i zao mi je zbog toga ali covek prolazi kroz iste stvari kroz koje sam ja prolazio, od neodobravanja zene, rodbine, komsiluka, preko saputanja da mi je konacno prebacio remen, preko nemogucnosti da odredim odakle da krenem da bi na kraju isti ti ljudi poceli da se krste kada vide racune za struju dok hodaju bosi kroz kucu a napolju -25.
Eto, za mikiyusa, obavezno proba na pritisak prije pustanja u pogon i to ne slucajna...

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 17 Jun 2012, 23:40

Eto, već u samom ovom zadnjem odgovoru je opisano bar 3 slučaja opasna po život.

I onda ide preporuka da drugi samograditelj, koji ništa o tlačnim probama ne zna, obavezno napravi tlačnu probu, i ev. ubije sebe ili nekog drugog kad mu manometar, koji za to nije namijenjen, prsne u lice.

Mislim da je pametnome jasno o čemu se tu radi.

Ljudi uhvate ventil boce kisika masnim rukama i ostanu živi.Troše dalje acetilen ispod 1 bara i ostanu živi.
Vrše tlačnu probu preko manometara za punjenje/kontrolu klime direktno preko istokarenog adaptera na bocu u kojoj je tlak dušika 200 bar i prežive.
Itd......

Ljudi naprave TP i pri tom prekrše 30 pravila struke i 10 zakona, a TP i dalje rade i štede struju.

Čemu škole, struke, šegrtovanje, majstori, kad je vjerojatnost da če da radi i da pri tom nećeš poginuti veća od 50%. To je dovoljno da se prihvatimo rizika?

Dakle, lijepo molim da se na ovoj temi prestane diskutirati o samogradnji, jer ču svaku dalju diskusiju izbrisati.

Pričajte dalje o tehnologijama i mogućnostima, potrebnim preduvjetima za ugradnju itd...itd..., ali o samogradnji više nema razgovora u ovoj temi i forumu, osim ako ostali urednici ne odobre.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: Toplotne pumpe

Post napisao IvanBG » 18 Jun 2012, 00:39

Ma ne vredi kolega, na ovim prostorima jednostavno se kao po pravilu ignorišu svi saveti i upozorenja iskusnijih i obrazovanijih ljudi kad god se ne uklapaju u nečiji (laički) plan. Ja svaki dan živim sa tim. Al' sam se brate umorio više od te prazne priče u stilu ima logike - nema logike, opasno je - nije opasno, skupo je - nije skupo... :roll:

Aman više ljudi moji, pa izučite prvo materiju da bi (ako ništa drugo) mogli polemisati sa malo više smisla o svemu tome u šta ste se upustili, a ne ovako da prvo krenete u posao na bum kao muve bez glave, pa tek naknadno u hodu hvatate neka iskustva i (kao) edukujete se. Ne ide to tako, a trenutni uspeh u smislu sklepane skalamerije koja ipak i radi i štedi ne može biti dokaz da ste u pravu kada tako radite to što radite :!:

PS sad se nešto pitam zašto ljudi kupuju skupe automobile kad mogu da se prevoze i na motokultivatoru sa sklepanom prikolicom... lolzi

mikiyus
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:42
Location: Boljevci

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mikiyus » 04 Jul 2012, 15:12


mdraca
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 14 Jun 2012, 09:40
Location: Novi Sad
Specialty: computers

Re: Toplotne pumpe

Post napisao mdraca » 30 Jul 2012, 22:29

Ne ide to tako, a trenutni uspeh u smislu sklepane skalamerije koja ipak i radi i štedi ne može biti dokaz da ste u pravu kada tako radite to što radite
A koliko bih trebao napraviti da bi cinjenicno stanje postalo dokaz, ovo nije gledanje u pasulj, ako radi jedna radice i 15a i x!ta ako je napravljena na isti nacin.
Druga stvar, kako znas koje je moje obrazovanje?
Pitanje za onoga ko mi brise postove, zasto? Ne vredjam nikoga, samo dajem svoje misljenje i iskustva.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 30 Jul 2012, 23:23

mdraca je napisao: Pitanje za onoga ko mi brise postove, zasto? Ne vredjam nikoga, samo dajem svoje misljenje i iskustva.
Dakle, lijepo molim da se na ovoj temi prestane diskutirati o samogradnji, jer ču svaku dalju diskusiju izbrisati.
Da ponovim, na ovoj temi nema diskusije o samogradnji!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: Toplotne pumpe

Post napisao IvanBG » 31 Jul 2012, 14:42

mdraca je napisao:Druga stvar, kako znas koje je moje obrazovanje?
O obrazovanju nigde nisam ni govorio, nego o upućenosti u termotehniku i toplotne pumpe. Samo na osnovu pisanja pojedinih članova se dovoljno vidi kolika je... :roll:

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Toplotne pumpe

Post napisao Polaris » 03 Nov 2014, 20:31

E drugari, najzad da podelim i ovo iskustvo sa Vama:
Pustio sam u rad toplotnu pumpu voda/voda -u samogradnji. Poceo sam na njoj da radim jos pocetkom prosle godine, ali odredjene okolnosti su uslovile da je bas ovih dana zavrsim. Jos uvek je u eksperimentalnoj fazi i sva je “na oko” u neredu, ali ako korisnik bude imao zahtev, “spakovacu” je u lepse kuciste.
Agregat:
Rotacioni kompresor od 2.2 KW, polovan iz Sunlux prozorskog klima uredjaja.
Freon R22
Swep-ovi plocasti izmenjivaci Freon/voda, i to 8 lamela isparivac. 11 lamela kondenzator.
Ekspanzioni ventil TEX2, dizna No3.
Rezim grejanja – podno grejanje cca100m2. 7met. cevi po m2.
Kuca ozidana Ytong blokovima od 300mm sa stiropor fasadom od 50mm. Izolovana tavanica. PVC stolarija.
Toplotni izvor: 20 “sondi” od 12metara, postavljenih u zemlju dijagonalno po dubini pod uglom od oko 25 stepeni pocev od 2.5metara dubine (koriscena je pocetna najniza tacka ukopanog zidanog rezervoara za kisnicu). Sonda je napravljena od Alkatan cevi od 1”, zacepljena na samom kraju, kroz koju prolazi Alupex cev od ½”.
Regulacija temperature: Eliwell 974Plus i sobni termostat Menred E91.716.
Rezim grejanja/temperature vode:
Temp. evapIn – 13.3
Temp. evapOut– 9.7
Temp.condIn – 21.6
Temp.condOut – 30.4

Temperatura poda – 26.2
Temperatura prostora – 23.8
Spoljna temperatura – 7

slika

slika

slika


screenshot

Odgovori

Natrag na “OSTALI APARATI”