Toplotne pumpe

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 03 Nov 2014, 23:16

Pitanja!
1. Čemu služi 4-way ventil tu?
2. Zašto je ΔT kondenzatora 8K kad bi trebala biti max 6-7K?

Pohvale kasnije! :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Toplotne pumpe

Post napisao Polaris » 03 Nov 2014, 23:52

Aaa Nike, tvoja pitanja sam cekao..
4-way je tu jer je planirana nadogradnja uredjaja za podno hladjenje, iako mislim da to nije potrebdno, jer se letos pokazalo da je pasivno hlajenje sasvim dovoljno (kuca je odlicno izolovana i prilicno zaklonjena od sunca susednim zdradama i borovima koji se nalaze u dvoristu na suncanoj strani), sto meni olaksava posao, jer bih u tom slucaju morao da ugradim jos jedan ekspanzioni ventil, par nepovratnih ventila i receiver bocu..sto u mnogome komplikuje uredjaj.
Sto se tice ΔT kondenzatora , moguca je greska u merenju, jer sam prvobitno postavio Pb3 sondu sa Eliwella na ulaz vode u kondenzator, koju sam koristio cisto informacije radi (kasnije sam taj ulaz na Eliwellu konfigurisao kao digital input koji mi vodi presostat niskog pritiska i iskoristio to za slucaj zastite primarnog kruga/isparivaca-flow switch bi bila skuplja varijanta. Nakon toga sam povratnu temperaturu vode pratio preko mehanickog cevnog termo-manometra. Takodje, nisam bio prisutan prilikom polaganja cevi u instalaciji podnog grejanja. Sve sto znam jeste da mi je receno da je utroseno oko 7 met. po m2.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 05 Nov 2014, 10:06

Vidi dobro jeli to podno izbalansirano. Najveća mana kod podnih grijanja uradi sam izvedbe je što ne budu izbalansirani krugovi, jer ljudi štede na razdjelniku/sabirniku podnog, pa stave one koji nemaju mjerače protoka. Kad balansiraš, podesi pumpu podnog grijanja na brzinu takvu da imaš oko 5K ΔT kondenzatora.

I vidi! Prijašnjeg sudionika sam "otjerao" jer je bila riječ o samogradnji. Ovo je isto samogradnja, jedino što je radio profesionalac na njoj, pa neka ostane. Pitanje! Jesi li radio tlačnu probu inertnim plinom na tome i na koji tlak, ako jesi?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Toplotne pumpe

Post napisao Polaris » 05 Nov 2014, 17:32

Vidi..cevi su u pod polozene pre nego sto sam ja otisao tamo prvi put. Receno mi je da je postavljeno pet zmija, sa cevima priblizno iste duzine. Sabirnici su napravljeni od mesinganih T komada, ali samo sa kuglastim/zaustavnim ventilima na povratu svake od zmija. Pumpu sam postavio na manju prvu brzinu. Tlacnu probu sam radio Azotom u radionici nakon sto sam agregatirao uredjaj. Ostavio sam je i vise od 24h pod pritiskom od 15 bara. Nije bilo znacajnijg pada pritiska.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Toplotne pumpe

Post napisao frigoservisbata » 05 Nov 2014, 20:56

Svaka čast...Begaj više iz te kuće i zaradjuj novce....Ugradi im sve zaštite i ćao.. :pivopije: :pivopije: :tooo: :tooo:
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Toplotne pumpe

Post napisao Polaris » 05 Nov 2014, 21:22

Hehe, bas tako. Znas o cemu pricas/mo. Ili na pecanje da `vatamo stuke!

bobans3
_
_
Postovi: 1
Pridružen: 21 Okt 2015, 17:28
Location: novi sad

Re: Toplotne pumpe

Post napisao bobans3 » 21 Okt 2015, 17:30

da li su podaci sa sajta validni i da li stvarno moze da se ustedi 80% energije koriscenjem toplotnih pumpi

http://toplotnepumpe.net/toplotne-pumpe

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Toplotne pumpe

Post napisao fanzo » 21 Okt 2015, 18:06

80% ne verujem da se može uštedeti, ali oko 50-tak može sigurno.
Ako greješ na dizel ili na ovaj naš plin onda može i 80% lolzi

No, te toplotne pumpe kod nas su užasno skupe i mislim da se baš i ne isplati mnogo da se investira u tako nešto, jer dok se isplati ona će početi da sekvari... Mnogo je bolja solucija uložiti u grejanje na klimu iako je ona manje efikasnija od toplotne pumpe. Uloženo se mnogo brže vrati.
Za sada je takva situacija, a za godine-dve-5 ..možda bude drugačije..
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 21 Okt 2015, 18:17

I klima, kada grije, je toplotna pumpa (zrak-zrak)!
Čisto da razjasnimo terminologiju!

Ima ih zrak-voda, voda-voda, voda-zrak itd...
O karakteristikama izvora topline ovisi i efikasnost tipa!
Zadnja izmena: nike, dana 21 Okt 2015, 18:19, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Toplotne pumpe

Post napisao dzafer » 21 Okt 2015, 18:19

Koliko se duboko moraju kopati ti bunarevi odnosno zabusiti cijevi da bi se voda crpila.Kod mene nekad smo moogli nac vodu na 10-12m sad na 15m
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 21 Okt 2015, 18:22

Bušiš bunare kad je i ako je voda dostupna. Za to treba napraviti prvo mjerna bušenja!
Ako nema dovoljno dotoka vode i ako cijena crpljenja bitno pogoršava efikasnost, prelazi se na druge vrste toplotnih pumpi!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Toplotne pumpe

Post napisao bracans » 21 Okt 2015, 20:34

Ili postavis zmiju ukopanu u zemlji na dubini koja nikad ne zamrzava, samo za to ti treba povrsina, dobra priprema, i crpis zimi toplotu zemlje. U sustini treba se znati gde mozes naci izvor topline, sve ostalo je posle samo razrada teme toplotne pumpe, dali je to bunarska, recna, morska voda, zemljino tlo ili vazduh... U sustini kad zagrebes zemljinu povrsinu u podzemlju ima te topline :)

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Toplotne pumpe

Post napisao fanzo » 21 Okt 2015, 21:43

Tako je. Ovde kod nas se vodovodne cevi ukopavaju na 60cm ispod površine zemlje i to je dovoljno da voda ne smrzne zimi.
Dublje nema potrebe osim ako ćeš više desetina metara da bi našao topliju klimu :mrgreen:

Minimalna računica za horizontalno polaganje cevi u zemlju je 10x naspram kvadrature koju treba grejati.
Pritom od temelja treba (ne sećam se više tačno koliko) udaljiti, zatim od drveća, ograde, kapije .itd..itd...

Ko nema dovoljno u širinu, taj može u dubinu.

Ja sam već računao 100x i ne isplati se.. jedino ako bih našao toplu vodu u svom dvorištu :mrgreen:
Klima na vazduh ... i ćeraj.. dobro izoluj kuću i biće uštede.
Vrlo je važno da se kod dobre izolacije predvidi i luftiranje kuće.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Toplotne pumpe

Post napisao bracans » 21 Okt 2015, 22:20

U nekadasnjem casopisu SAM (sam svoj majstor) video sam dobru ideju sa bazenom kao akumulatorom topline. Ako nadjem taj broj negde postavicu, ako je neko citao taj casopis i ima moze postaviti umesto mene. Necu se buniti, u sustini je iskombinovao razlicite sisteme. :) Zimi je preko bazena stavio ploce stiropora...U sustini toplotna pumpa voda voda je koriscena za zagrevanje i hladjenje kuce, dok je solarni kolektor koriscen za zagrevanje bazena..
Zadnja izmena: bracans, dana 22 Okt 2015, 08:12, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Toplotne pumpe

Post napisao dzafer » 21 Okt 2015, 22:45

Ovdje na Ilidzi postoje termalna vode dosta topla ali je ne koriste za grijanje stvara se velika sedra pa bi vremenom i cijevi zapusile dali tu mogu se ugraditi kakvi filteri da bi se smanjo procenat sedre :shock:
Tu vodu koju smo nekad crpili iz zemlje sa dubine koju sam vec naveo nisam nikad mjerio koliko ima stepeni ali je ljeti bila dosta hadnija u odnosu na gradsku vodu iz cijevi
Uglavno je bila uvjek skoro ista kao i vecina voda na izvoru
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 22 Okt 2015, 10:37

Ne može bazen da se koristi kao izvor topline jer će se vrlo brzo smrznit!
Voda može biti izvor topline samo ako je protočna. Mokro tlo je dobar izvor topline jer je toplinski vodljivo.
Beton bazena predstavlja izolaciju jer je njegova toplinska vodljivost u odnosu na zemlju mala, pa toplinska pumpa može samo manju količinu topline izvući iz njega prije nego se voda smrzne. A kad se smrzne, onda je još manja toplinska vodljivost jer je led bolji "izolator" od betona!
Dakle, kod toplinske pumpe ne možete gledati statičnu situaciju, već protoke toplina!

Za razliku od bazena, bunar u poroznom tlu predstavlja dobar izvor topline jer se ispumpana voda nadoknađuje novom iz tla uzvodno a hladnija voda kojoj je djelomično oduzeta toplina u toplinskoj pumpi, se pumpa dalje nizvodno! Tako imamo protok topline, a ne njenu akumulaciju!

Bazen može predstavljati akumulator topline u kombinaciji sa solarnim kolektorima ako je dobro izoliran pa su mali gubici u okolno tlo i zrak. Tada se masa vode u bazenu ponaša kao akumulator topline dobivene na kolektorima, a toplinska pumpa onda može tu akumuliranu toplinu na niskom nivou podići na viši nivo da bi bila upotrebljiva za grijanje kuće!

Dakle, izvor topline sistema nije bazen, on je samo akumulacija kad je ima, već solarni kolektori, koji su tako najefikasniji kad zagrijavaju relativno hladnu vodu bazena! Svaka akumulacija ima svoje gubitke, pa ako su isti veći od dobitaka, onda je računica u minusu!

Ljudi koji grade pasivne kuće ugrađuju u centru kuće akumulaciju topline od 30000l i više, i velike površine kolektora te podno ii zidno(niskotemperaturno grijanje), i ne treba im nikakva toplinska pupa već samo mala pumpa za cirkulaciju.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Toplotne pumpe

Post napisao bracans » 22 Okt 2015, 12:58

Kao sto sam lepo napisao :uca: bazen nije izvor topline nego akumulator topline (zimi izolovan stiroporima od gore) koju mu daju suncani kolektori (sa strane bazena postavljeni) resenje mi se svidelo, uz grejanje covek je resio i hladjenje leti svog prostora toplotnom pumpom, tako da nije samo grejanje u pitanju. Sve to je objasnjeno u tom SAM casopisu, mislim da je sredina osamdesetih godina broj, za ono vreme ekstra resenje koje sam video. Da dodam, kao mesta za skladistenje sunceve energije mogu se koristiti: voda, koja ima najveci termicki kapacitet, i kamen koji ima upola manji termicki kapacitet. Iz prakticnih razloga vise se koristi kamen. Za toplotni bilans od svega ovoga najbitnija je izolacija, sve ostalo je dodatak na pricu.

kosticc.milan
_
_
Postovi: 17
Pridružen: 11 Feb 2012, 15:29
Location: srbija

Re: Toplotne pumpe

Post napisao kosticc.milan » 25 Okt 2015, 22:45

Ljudi krenuo bih lagano sa izradom toplotne pumpe vazduh - voda, na vec postojecu instalaciju za radijatore. Potrebno mi je vase misljenje o ovome sto sam planirao da uradim.
Spoljnu jed. klime 24 bi iskoristio i povezao je cevima na prohrom bojler od 200L koji ima 2 spirale u samom kazanu (spirala za solarno i spirala za kotao, precnik spirale je fi 18). Cevne spirale u bojleru bih spojio u jednu tako da dobijem veci kondenzator koji bi grejao. Bojler bi imao funciju izmenjivaca, i ujedno bi bio rezervoar za toplu vodu koju bi pumpa koristila za grejanje sistema.
Mislim da bi klima postigla temp u bojleru oko 50C i po potrebi bi ukljucivao grejace da dogreju do 60 ili 70C.
Prostor za grejanje je izolovana kuca od 110+ 50m2, koja je grejana do sada sa kotlom na drva i kotlom za gas.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toplotne pumpe

Post napisao nike » 25 Okt 2015, 22:49

A kako misliš spriječiti da plin u klimi ne dođe na tu temperaturu od 60-70°C?

Izabrao si najgoru opciju koju jedva i Daikin rješava!
Osim toga, kad je vani -4-5°C a voda 65-70°C onda je najmanja iskoristivost te pumpe!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

kosticc.milan
_
_
Postovi: 17
Pridružen: 11 Feb 2012, 15:29
Location: srbija

Re: Toplotne pumpe

Post napisao kosticc.milan » 28 Okt 2015, 22:53

Montiram iza spirale od bojlera 4kraki ventil sa dodatnim kondenzatorom koji ce da dobija napon samo onda kad rade grejaci za dodatno grejanje do 55 max 60C. Kad ne rade grejaci freon iz bojlera ide u sp jedinicu klime.

Odgovori

Natrag na “OSTALI APARATI”