Defrost

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Defrost

Post napisao ja-djile » 31 Dec 2007, 21:07

Kako se aktivira funkcija defrost na klimama, pogotovo onih koje na spoljnoj jedinici nemaju senzor za temperaturu. Citao sam negdje da postoji vremenski sistem koji pri temperaturi nizoj od -5 svakih sat vremena aktivira otapanje spoljne jedinice. Koji dio klime utvrdjuje da je temperatura niza od -5. Ja imam kuci Fujitsu ASY12RSE i primjecujem da kada je suv vazduh i nema kupljenja snijega na spoljnoj jedinici ne aktivira defrost i ako je dosta hladno. Znaci pitanje je po narodski kako klima zna ima li na rebrima spoljne jedinice snijega ili ne. Ako neko zna volio bih da opise sve nacine na koje se aktivira defrost ciklus jer pretpostavljam da ima vise fabrickih resenja za to.

ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Post napisao ja-djile » 03 Mar 2008, 12:31

Da li treba da shvatim da niko ne zna odgovor na gore postavljeno pitanje?

lanmi
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 04 Feb 2008, 00:20
Lokacija: Zrenjanin

Post napisao lanmi » 03 Mar 2008, 22:01

Senzori za defrost ne reaguju na spoljnu temperaturu nego na temperaturu gasa u cevima - isparenje. Kada se na spoljnoj jedinici uhvati led, menja se i temperatura gasa (isparenje) pa ce se i sistem za odmrzavanje ukljuciti u odredjenom momentu.

Avatar
JaroslavBires
___
___
Postovi: 392
Pridružen: 25 Okt 2007, 19:06
Location: Stara Pazova
Specialty: whitegoods
Lokacija: Stara Pazova

Post napisao JaroslavBires » 04 Mar 2008, 09:58

:tooo: Narodski lek: uključiš klimu na hlađenje, otopiš kondenzator i ponovo prebaciš klimu na grejanje! :pivopije:
Možda ne znam, al' znam, ko zna! 01ziveli

ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Post napisao ja-djile » 05 Mar 2008, 16:38

Narodski lek funkcionise ako ima malo leda, ali u pojedinim slucajevima napravi se blok koji je toliko debeo da blokira ventilator. Tada treba malo vise vremena i spoljna temperatura da bi se to istopilo.

Nebojsa_Pazova
_
_
Postovi: 117
Pridružen: 11 Feb 2008, 10:17
Lokacija: Stara Pazova

Post napisao Nebojsa_Pazova » 09 Mar 2008, 13:25

Razlog koji je potreban da bi se aktivirala defrost funkcija je , da se nahvata inje - led na kondezatorskoj jedinici u rezimu rada grejanja ! Ne postoji nikakvo narodsko tumacenje, ako si profesionalac ! Tu funkciju, na svakoj klimi aktivira pipe senzor, koji pomocu temperature isparivaca, znaci pad temperature kad se javi, konstatuje da nema pritiska u sistemu, sto znaci da je kondenzator zapusen, nema protoka hazduha kroz njega, nahvatao se led! Automatski se pali defrost i radi dok opet isti senzor ne ocita temperaturu za isparivacu !!! Jednostavno, isto tako se desava i kad u klimi u rezimu hladjenja nema dovoljno gasa, pa isparivac ledi !!!!!
Najveci talenti, gube se u neradu !!!!

ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Post napisao ja-djile » 09 Mar 2008, 19:24

U okviru pitanja sam koristio izraz narodski da pojednostavim i da me svi shvate.
Hvala na preciznom odgovoru koji mi je potpuno jasan. Sve je to prosto i jednostavno kad neko kaze, ali kad covjek sam bez literature i savjeta treba da dodje do odgovora, onda je to mnogo teze.
Jos jednom veliko HVALA !!!

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Defrost

Post napisao cubica » 02 Dec 2008, 21:56

Meni sad nesto pade na pamet...kolika je temperatura koja je dovoljna pipe senzoru da aktivira defrost..nesto se razmisljam:shock: Sad sam merio jednog Mitsubishija (kinez..isti kao Vivax) imao mi je na isparivacu oko 57 Celzijusa, ne greje lose samo sto pola vremena utrosi na defrost a leda i nema na spoljnjoj. Sta je javio pipe senzor u isparivacu, manju ili vecu temp od referentne?? Valjda manju, jel' tako??? Klima misli da freona recimo ima normalno ali je kondezator oblepljen u led pa ne rashladjuje dovoljno freon i ne pomaze kompresoru da sazvace freon i digne temp ka isparivacu.
Kako se snalazite u ovo doba za dopunu klime, kao sto mene ovde ceka, po svoj prilici. Senzor cu da grejem fenom kad je uteram u hladjenje, koju tacku isparenja da jurim za R22 kad ce mi napolju jedva biti 5 stepeni ili samo iskustveno da gledam kad pocne polako da skida led sa cevi i sa isparivaca???

cubica :roll:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Defrost

Post napisao frigo » 03 Dec 2008, 02:56

Jedini ispravan i jedino resenje da si 100% siguran punjenje sa vagom a moze i menzuram.
A za dopunu treba naterati klimu da radi na hladjenju a kolko ces dodati to je pitanje nevredi ti da gledas u manometar jedino da vidis otprilike da neide u vakum i kolki je pritisak, otprilike mada mozes i priblizno da uporedis za R22 na toj i toj spoljnoj temperaturi kolki je pritisak pri mirovanju klime, evo iz parne tabele za R22 za 0 stepeni C je 5.10at a za 10 stepeni C je 6.99at, za 5 podeli na pola, kako da gledas pustis klima da radi 15 minuta pa sacekaj pri mirovanju koji je najveci pritisak to je to...
Al ako sad treba da je dopunjavas il je suplja il na nekom spoju pusta moja preporuka radionica il joj dodas gasa malte ne otprilike, da doceka prolece, al ne preteruj od viska gasa pucice gde je najtanja... a oce cesto da se desi ako negreje dovoljno zbog ostecene izolacije i dugih cevi do unutrasnje jedinice.
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Re: Defrost

Post napisao ja-djile » 11 Dec 2008, 13:05

Ovo sto Frigo kaze je zakon. Skoro sam se mucio da na pritisak manometra regulisem freon jedne Midea klime, ali nije bilo sanse. Mrzelo me da vozim do radionice za punilicu, bocu sa freonom i manometar sam vec imao u auto. Posle se ispostavilo da je tip skidao spoljnu jedinicu da bi radio fasadu kuce, istina prethodno je sacuvao freon, ali kad je spojio cijevi vazduh iz njih je usao u sistem . Kad sam to saznao, posao sam za punilicu sa menzurom, sve ispustio, dobro izvakumirao i na kraju punjenje 960g freona r 22 iz menzure. Od tada klima radi savrseno.

Mega Elektro SU
_
_
Postovi: 102
Pridružen: 12 Dec 2008, 22:06
Location: subotica
Warranty service: LG Galanz Vivax
Contact person: Robert

Re: Defrost

Post napisao Mega Elektro SU » 12 Dec 2008, 23:03

drago mi je sto vidim da ima pravih majstora na ovom forumu koji se razume u svoj zanat! ali da dodam i ja nesto za onaj "kad se pali defrost?" pitaje:
pipe senzopr meri temperaturu cevi(kako mu i ime kaze), kad je napolju niska temp. i klima pocne da se ledi, isparenje u sistemu OPADA stim i temperatura na potisnom delu, to prati elektronika (meri temperaturu cevi) i kad pocne da opada temp. ukljucuje DEF!!!
pozdrav!

Laki1982
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 17 Nov 2021, 15:53
Location: Novi Pazar
Specialty: distribution

Re: Defrost

Post napisao Laki1982 » 20 Nov 2021, 11:59

Zdravo, nov sam na ovom forumu pa ne znam da postavim novu temu vec bih da se nadovezem na ovu posto su slicne. Imam panasonic klimu inverter cuhe12jke i nece da upali defrost, posle nekoliko sati rada zaledi spoljna jedinica pa pretpostavljam da je to problem. Citao sam da ima senzor koji ocitava temperaturu na spoljnoj jedinici i pali defrost na osnovu toga pa me samo zanima gde se nalazi i da li moze biti i neki drugi problem osim njega?

Laki1982
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 17 Nov 2021, 15:53
Location: Novi Pazar
Specialty: distribution

Re: Defrost

Post napisao Laki1982 » 20 Nov 2021, 13:32

Zaboravio sam da kazem da ima gasa, greje odlicno i preko dana kada su temperature jos uvek u plusu sve je ok ali posto se ne gasi preko noci izutra je cela zaledjena spoljna jedinica.

Odgovori

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”