Elektrolux kombinovani, komora za zamrzavanje slabije hladi [ODUSTAO]

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Elektrolux kombinovani, komora za zamrzavanje slabije hladi [ODUSTAO]

Post napisao alexb » 28 Jul 2023, 13:18

na starom elektrolux kombinovanom nedavno sam zamenio kompresor na r134a umesto postojeceg na r12 koji je izgubio kompresiju.Produzio sam kapilaru za nekih 30-35cm i radio je dobro 10-15 dana ali je poceo da negde gubi gas. nakon detaljnog pregleda nasao sam da gas gubi na ulazu kapilare u isparivac frizidera gde se videlo da je taj deo mastan od ulja. posto sam primetio da je cev gde ulazi kapilara porozna od neke oksidacije resio sam da zamenim taj plocasti isparivac i celu kapilaru koju sam produzio jos za oko 10cm. Posle svega dobijam da frizider dobro hladi u friziderskom delu ali se vidi da u komori iznad za zamrzavanje tanak sloj leda se stvara do polovine njegovog isparivackog dela i dostigne temperaturu do minus 18-19 C ali nakon iskljucenja dobijam da u zamrzivacu temperatura poraste do -5 do -6 C a friziderski deo jos nije ukljucio jer nema potrebe a tamo je termostat. takodje sam primetio da postoji razlika izmedju starog isparivaca frizidera koji je imao na sebi kanal istog promera od pocetka do kraja i produzavao u isparivac zamrzivackog dela dok na novom postoje podele od jednog na dva kanala i na kraju onaj "sabirni " deo prosirenja za izlaz gasa. Da li to moze da predstavlja problem sto sada dobijam da mi zamrzivac zamrzava do pola ili nesto treba da radim oko duzine kapilare.Pokusao sam da dodam malo vise gasa ali sam odmah dobio da mi usisna cev kod kompresora zaledi tako da sam opet taj visak gasa ispustio.na manometru mi temperature i pritisci od pocetka stoje dosta nisko ,na oko -25 c ili na oko 0 bar. pa pretpostavljam da mozda treba da malo skratim kaplaru da bi dobio da ima isparenja do kraja zamrzivackog isparivaca. Ako je neko imao slican problem voleo bih da cujem svaki savet. Hvala unapred za svaki savet.
Zadnja izmena: alexa_pg, dana 10 Avg 2023, 13:09, ukupno menjano 1 put.
Razlog: dodato ODUSTAO u naslovu

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Elektrolux kombinovani, komora za zamrzavanje slabije hladi

Post napisao sim » 30 Jul 2023, 23:47

Napisao si ogroman post a nista nisi rekao.
Koji frizider, koji tip hladjenja, neka slika bi takodje pomogla.
Jel hladjenje ide prvo i frizideru ili u zamrzivacu? ima 1 ili 2 kapilare ili ima i ventil?
Kako je moguce da ti je isparivac do pola zaledjen a da ti ledi usisna cev?
Ovih -25 je mereno pri kojim uslovima? da li odmah po ukljucenju ili kad se postignu temperature?
SIMkom

alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Re: Elektrolux kombinovani, komora za zamrzavanje slabije hladi

Post napisao alexb » 03 Avg 2023, 00:23

Frizider je dosta star,pocepana je nalepnica tako da ne znam koji je model, vidi se jedino da je koristio R12 130gr. a ja sam sam ugradio kompresor na r134a i produzio kapilaru.Hladjenje je klasicno sa panelnim isparivacem u friziderskom delu i prvo pocinje da hladi u frizideru a posle ide u zamrzivacku komoru koja je iznad friziderskog dela.Ima samo jednu kapilaru, a -25 na usisnom manometru dobijam odmah pri ukljucenju frizidera i tako drzi dok ne ohladi cak ide prema -30. led na usisnoj cevi sam dobio kad sam probao da dodam vecu gramazu gasa pa sam je nakon toga ispustio i sad nema ali jedino primecujem to da sto sam napisao i pitam gde sam mozda pogresio posle zamene isparivaca u friziderskom delu,nove kapilare i prelaska na r134a..

alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Re: Elektrolux kombinovani, komora za zamrzavanje slabije hladi

Post napisao alexb » 10 Avg 2023, 11:19

Hvala svima na puno saveta i misljenja. ovaj slucaj ostaje neresen ili "Odustao"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”