Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao Kole » 24 Apr 2020, 09:05

Imam kombinovani frižider BEKO DSA33010, kapaciteta 237/73, 2008. godište i jako sam zadovoljan s njim, jer se nikad nije kvario što je u ovoj eri krševa retkost. Kad sam ga kupovao pazio sam da bude 100% Turčin, a ne iz Rumunije.

Dobro radi, u zamrzivaču nema mnogo leda, otvor za oticanje vode je čist. Ali je počeo sve glasnije da zviždi tokom rada, što se posebno oseti noću kad zavlada tišina. Pošto se ne razumem previše u frigomehaniku hteo bih da pitam profesionalne servisere da li je to razlog za zabrinutost?

Ja imam stare frižidere Obodin i zamrzivač Minsk i znam da je normalno da stari kompresori jako bruje, ali nisam do sad imao iskustvo sa zviždanjem. Da li je to neki kvar u najavi i da li treba da preduzmem nešto? Dopuna freona, ispiranje instalacije? Samo bi mi falio neki kvar u ovoj besparici zbog korone.

Ne znam da li ovaj model ima negde pozadi ventilator, i to mi pada napamet kao mogući uzrok ovoga.

Hvala i pozdrav.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao nike » 25 Apr 2020, 18:20

Moj puca iz mitraljeza jedno minutu-dvije prije nego se ugasi! I tako već 15-ak godina. Ali od prvog dana!
Ako zviždanje počne odmah sa uključenjem kompresora, a nema vetilator ni unutra ni vani, onda mu je blizu kraj!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao sim » 25 Apr 2020, 22:38

Zvizdi.......? Ako bi mogao malo bolje to da objasnis.

Da li se mozda cuje kao žubor vode kao da nesto protice ili pretace?
Na nalepnici frizidera tj deklaraciji ili na motoru procitaj koji je rashladni medijum freon r134a ili r600a?
SIMkom

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao Kole » 25 Apr 2020, 23:10

Danas sam pregledao, kineski kompresor LG MB88NAEM na R600a. Ventilator nema. U toku rada javi se piskav zvuk, kao kod plucnog bolesnika kome zvizdi u grudima.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao sim » 26 Apr 2020, 09:26

Ne mozes nikako da mu pomogneš niti da utičeš na taj zvuk.
Neka ga nek radi dok radi, pa kad stane onda tada popravljaj šta mora.
SIMkom

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao nike » 26 Apr 2020, 10:35

Možeš oslušniti jeli se zvuk javlja iz unutrašnjosti ili iz kompresora. Ako je iz unutrašnjosti, onda je u pitanju visoka brzina kretanja plina kroz kapilaru (turbulencije i sl.) radi djelomičnog začepljenja iste. Ako je iz kompresora, onda su u pitanju ventili u kompresoru. Zato sam i pitao jeli zvuk cijelo vrijeme dok radi kompresor, ili se pojavlju samo na kraju ciklusa prije nego će se kompresor ugasiti.
U oba slučaja treba otvarati sistem, što se kod mene naplaćuje 4 radna sata + materijal, a ovisno o tome jeli u pitanju kapilara ili kompresor, pitanje je dali je uopće isplativo to servisirati. Za kućne jeftikanere uglavnom nije!

Probaj očistiti kondenzator od prašine, možda pomogne!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao Kole » 27 Apr 2020, 08:14

Sad za vikend sam očistio kompresor od prašine, otopio i ono malo leda u zamrzivaču što je bilo i proverio da li frižider potpuno leži na ravnom. To je sve što sam ja mogao da uradim. Zviždanje dolazi tokom rada u više navrata - uključi se kompresor, krene s radom, pa zazviždi neko vreme pa stane, Pa onda opet.
Čini mi se da to dolazi iz unutrašnjosti aparata, a ne iz kompresora, da zvuk dolazi odozgo, a ne odozdo, ali čim budem mogao odmaknuću ga od zida i poslušaću tačno odakle to potiče. U suštini uplašio sam se zbog tog zvuka, da ne crkne kompresor, ali shvatam da se ne može previše učiniti.

Hvala vam svima na pomoći i savetima.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Kombinovani frižider BEKO DSA33010 zviždi

Post napisao frigoservisbata » 27 Apr 2020, 13:19

Tu je verovatno malo zacepljena kapilara,ali nek radi dok ima dana...
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”