Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao lenas_bk » 31 Okt 2015, 02:27

I ja kod krpanja koristim ovu "kredu".
Mada prvo sto pitam kad me musterija nazove je:
"Jeste li upalili uredjaj nakon sto ste ga probili"
Ako kaze da nije idem praviti, ako kaze da jeste
necu da se zamaram jer NIKE je najbolje objasnio
sto sve treba uraditi a to je u vecini slucajeva neisplativo.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 31 Okt 2015, 10:45

Isprobana vakum pumpa refco rl4 sa starim uljem za kompresore 59 mikrona, sa novim uljem za vakum pumpe 27 mikrona, za wigamovu moram napraviti adapter. Aj sad da vidim na rashladnoj komori vakummetar kad zamenim absorber vibracija za 22mm cevi, prvo vakumiranje komore posle zamene absorbera 1400 mikrona, na osnovu nike-ovog dijagrama viewtopic.php?f=117&t=18355&p=167571&hi ... je#p167571 sistem je vlazan i drzi vakum, za sada, sto se i poklapa, komora je sa busnim absorberom bila skoro mesec dana, uslo je tu vlage, a i nisam bas uradio merenje vakuma kako treba, tako da ce sledeci vakum biti merodavan, sto ce morati da saceka ponedeljak. Inace absorber sam lemio blago redukujucim plamenom, nisam koristio lem sa srebrom i varovi su korektni.
Prilog
IMG_20151031_122506_2.jpg

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 31 Okt 2015, 20:30

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao Soko » 02 Nov 2015, 08:37

bracans je napisao:Isprobana vakum pumpa refco rl4 sa starim uljem za kompresore 59 mikrona, sa novim uljem za vakum pumpe 27 mikrona, za wigamovu moram napraviti adapter. Aj sad da vidim na rashladnoj komori vakummetar kad zamenim absorber vibracija za 22mm cevi, prvo vakumiranje komore posle zamene absorbera 1400 mikrona, na osnovu nike-ovog dijagrama viewtopic.php?f=117&t=18355&p=167571&hi ... je#p167571 sistem je vlazan i drzi vakum, za sada, sto se i poklapa, komora je sa busnim absorberom bila skoro mesec dana, uslo je tu vlage, a i nisam bas uradio merenje vakuma kako treba, tako da ce sledeci vakum biti merodavan, sto ce morati da saceka ponedeljak. Inace absorber sam lemio blago redukujucim plamenom, nisam koristio lem sa srebrom i varovi su korektni.

Sve u redu samo sto je taj apsorber postavljen na pogresnom mestu a nije ni pravilno montiran.
Treba da bude paralelan radilici a strana koja je dalje od kompresora mora da bude fiksirana.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 09:17

Da, zbog ovakvog položaja koji je okomit na osovinu kompresora, fleksibilna cijev se isteže i komprimira umjesto da se uvija po osi, a za što je i konstruirana!
Ovaj položaj je i doveo do oštećenja bivše!
Njeno ne-fiksiranje na strani prema cjevovodu još pogoršava stvar, jer njena povećana masa dovodi do povećanih vibracija na tom mjestu!
Osim toga, tu fleksibilnu cijev treba dobro izolirati i zalijepiti krajeve izolacije za ne-fleksibilnu cijev, ako je to usisna cijev, da ne može ući vlaga između cijevi i izolacije pa da se stvori led u rebrima cijevi, koji onda opet dovodi do pucanja cijevi i kad je ispravno postavljena!

Imam dosta kolega ovdje u St koji non-stop okrivljuju kvalitet eliminatora vibracija, a da ni ne pomisle na ta dva bitna preduvjeta za njihov normalan rad!
Ja redovno vidim ovdje kod sebe preko 50% instalacija sa krivo postavljenim eliminatorima!
Da ne govorim o tome koliko ih uopće ne razmišlja o potrebnim dužinama cijevi i lira da se vibracije i termička istezanja kompenziraju!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 15:02

Bivsa je radila trideset godina, bez vodene barijere, absorber se stavlja perpendikularno na pravac glavnih vibracija, vodena barijera je stavljena i ko kaze da cevovod nije fiksiran. Mesto je dobro, moze i bolje, ali ovo nije greska, sad ako je negde procitano nesto treba da se zna i zasto je nesto napisano.
Zadnja izmena: bracans, dana 03 Nov 2015, 11:36, ukupno menjano 1 put.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 19:42

Činjenice i pitanja!
1. Na priloženoj slici se ne vidi da je druga strana absorbera fiksirana! Ako jest, onda je poprilično daleko od tamo gdje bi trebala biti. Međutim, ništa nije idealno!
2. Kada taj kompresor krene da se vrti, absorber se prvo izduži a onda skupi (ili obrnuto)!Čemu,po tebi, onda plašt od upletene čelične žice koji ograničava istezanje mjeha?
3. Misliš li da u ledu smrznuti absorber ima veću gibljivost i veći rok trajanja od suhog nesmrznutog?
4. Imaš li ti nekih problema sa argumentiranim preispitivanjem tvog (ili bilo čijeg drugog) rada?
Ako imaš, onda ti baš i nije pametno pisati na forumima!
NHF!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 19:55

Na slici se vidi samo da sam zalemio absorber vibracija na mestu starog absorbera, u objasnjenju pise da sam vamumirao sistem i da u ponedeljak nastavljam sa poslom. NIti se vidi gde te cevi idu, dali dole u zemlju, dali gore u vazduh, dali pravo napred, niti se vidi izolacija koju sam skinuo zbog lemljenja, niti se vidi da je strana visokog pritiska presostata vezana za servisni ventil visokog pritiska, tako da ne moze da se koristi, ni da je u pozadini odvajac ulja koji nije u funkciji.
1. Slikan je samo absorber vibracija na strani niskog pritiska posle lemljenja (na zavrsenom poslu preko sam stavio termoskupljajuci buzir)
2. Nije na najsrecnijem mestu ali je pod uglom od 90 stepeni na glavni pravac vibracija, dok je absorber vibracija visokog pritiska u pravcu osovine, 30 godina ovako da radi absorber vibracija i da mu meh nije pukao od startovanja, ne bih rekao da je to tako kriticna pozicija, vise ga je vlaga i zamor materijala, unistila po meni.
3. Nepravilna ugradnja absorbera vibracija je kada ga postavimo paralelno sa pravcem glavnih vibracija.
4. Naravno da ce duze trajati absorber ako se stavi buzir protiv vlage (moja konstatacija na rad starog apsorbera od trideset godina govori samo to i nista drugo)
5. Nemam nista protiv argumentovanog preispitivanja.
6. Da, koristio sam pertlovane cevi za stavljanje pod vakum, prvo merenje 1400 mikrona, drugo 1000. trece 750...
Inace, tema je bila voda u sistemu, tako da sam samo stavio absorber vibracija kao primer probijanja vode u sistem
Zadnja izmena: bracans, dana 02 Nov 2015, 20:28, ukupno menjano 1 put.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 20:28

1.Termoskupljajuči bužir nije termička izolacija! Treba bit Armaflex ili sl. (osim ako nije klima samo za hlađenje) zalijepljen za cijev na krajevima da ne ulazi vlažan zrak! Osim, ako to nije tlačna cijev, što ne bih rekao iz slike!
2.Na takav način se cijev isteže i skuplja umjesto da se uvija! Nije u redu:
veDiag4.jpg
veDiag4.jpg (18.91 KiB) Pregledano 1734 puta.
Nema nikakve potrebe da se ti ili bilo ko drugi osjeti "prozvanim" ili sl. Cijeli forum je o tome da se pomogne i razmjene iskustva i znanja!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 20:32

Naravno, evo iz slike se vidi da treba da bude pod 90 stepeni na pravac glavne vibracije, prostim dodirom ovog kompresora u radu vidis da je pravac glavne vibracije gore-dole, termoskupljajuci buzir naravno kao hidro izolacija ne termo, postavljen lepo na absorberu kad sam bio siguran da ne pustaju lemovi. Komora treba da postigne inace oko -30 C. Nasrkala se toliko vlage da nije vakummetra ostalo bi to u sistemu ohoho jos dugo vremena. Samo preterali su sa cenom refcovog ref-vac vakummetra.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 20:51

Prijatelju, u pogledu vibracija kompresora si u krivu! Prouči crtež malo bolje! Nisi jedini (ima ih preko 50%) koji je to krivo protumačio!
Osovina kompresora (pardon, tijelo kompresora se zakreće u odnosu na osovinu) ne ide naprijed-nazad, već samo u smijeru i kontra smijera vrtnje. Znači da eliminator mora biti paralelan (a ne okomit) sa osovinom kompresora, jer jedino tako mu se neće dužina mijenjati. Jedino tako se izvija a ne skraćuje i produžava sa vibriranjem!
No ne znači da se zbog drugih razloga i izvora vibracija ne može dodatno ugraditi i drugi eliminator koji je okomit na osovinu kompresora.
Međutim, osnovno je ovo što ti ja i Soko pričamo!

Što se tiče nasrkavanja vode, tu ćeš morati promijeniti nekoliko filtera-sušača dok se vlaga ne svede u normalu! Nema te vakuum pumpe koja će iz ulja izvuči vlagu! To može samo filter-sušač i zamijena ulja!

Što se mene tiče, Refco je čisti šit, osim mehaničkih manometara! Ostalo ionako oni ne proizvode več rebrandiraju!
Refco vkuumetar VG64 je u stvari Supco VG64. A ko zna čiji je Supco? :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 21:33

Bulletin_302.pdf
(1014.03 KiB) Preuzeto 123 puta.
3. Nepravilna ugradnja absorbera vibracija je kada ga postavimo paralelno sa pravcem glavnih vibracija.
5. Vibration Eliminators are most effective when installed
perpendicular to the major motion.

Ako si pod "90 stepeni na pravac glavne vibracije" mislio na ovo gore, onda je tu problem u prevodu!
"Perpendicular to major motion" znači okomito na smijer okretanja, a to onda znači paralelno sa osovinom!

Kao što sam več naveo, mnogi misli da eliminator vibracija radi kao amortizer na automobilu istežući se i skupljajuči. međutim, upravo je suprotno od toga, on upija vibracije deformirajuči se u smijeru osi!

I ja sam imao tu zabludu neko vrijeme!
Vibration eliminators are not designed to absorb axial or
torsional stress.
"Eliminatori vibracija nisu dizajnirani da apsorbiraju aksijalna ili
torzijska naprezanja."

Aksijalna -> u smijeru osi -> produžavanje i skračivanje
Torziona -> kao kad ti netko zavrče ruku!
Zadnja izmena: nike, dana 02 Nov 2015, 22:13, ukupno menjano 3 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 21:38

vibration absorbers function best when installed as close to the compressor as possible, and perpendicular to the major vibration direction as shown to the right
za rotaciju bi stavili rotation i kruznu strelicu
Prilog
Bez naslova.jpg
Bez naslova.jpg (33.88 KiB) Pregledano 1724 puta.
Zadnja izmena: bracans, dana 02 Nov 2015, 21:47, ukupno menjano 1 put.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 21:44

Prijatelju, nemam namjeru te učiti engleskom jeziku, ali prevest ču ti ovo:
and perpendicular to the major vibration direction
Okomito na glavni smjer vibracija!

Kad kompresor radi, vibracije su okomite na osovinu!
Okomito na okomito je paralelno!

Dokle ćemo ovako? :roll:

Ova zadnja slika je tlocrtni pogled na kompresor postavljen vertikalno (nema veze sa tvojim slučajem) i u ovom slučaju nije riješeno gibanje kompresora okomito na strelice. Kad bi eliminator bio jednako vertikalno postavljen (paralelno sa osovinom kompresora) onda bi pokrio vibracije u oba smijera!

Srećom, imam još piva! lolzi lolzi
Zadnja izmena: nike, dana 02 Nov 2015, 21:50, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 21:49

:pivopije: aj mi popijemo jednu pred spavanje, ovo ti kao most, jedan kraj mora biti ukljesten drugi vibrirati, sad prelazimo na statiku :yeah: salim se naravno, ja cu hladan gorki list pa da nazdravimo nama zaludjenicima kojima je rashlad usao pod kozu, steta sto nam je masinogradnja gora od one pre trideset godina, jebiga....
Uzmi da su klipovi u ovom kompesoru ljudi koji skakucu na slobodnoj strani daske, ona je ucvrscena krutom vezom negde tamo, vibracije su najjace gde klipovi skakucu, do krute veze su prisutne sve manje i manje. (pivo)
nike je napisao: Okomito na glavni smjer vibracija!
Smer i pravac su dva termina slicna ali razlicita ;)
Zadnja izmena: bracans, dana 02 Nov 2015, 23:10, ukupno menjano 5 puta.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 21:51

:tooo: :tooo: tu sam te čekao!

Mislim, nije da si ti u pravu! :yeah: :fiks:
Zadnja izmena: nike, dana 02 Nov 2015, 22:03, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 02 Nov 2015, 21:53

Znas sta beba me upravo gadjala zveckom lolzi kaze tata prekidaj i na spavanje

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 02 Nov 2015, 22:05

Super, bar je to korisno, ja se sad moram za....t sa svojom nesanicom! Uživaj dok možeš!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”