Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao freonr12 » 23 Okt 2015, 10:57

Kombinovan frizider je octecen nozem ima malu rupu na isparivaq to su uradili stranka da bi maknu led brze tako da na sistem presao puno vode
imali ko neku bolju ideju da se ocisti sistem od vode .ja popravlam ovakvi slucajeva ali stvarno dosta su problematicni pa mi trose mnogo vremena .Ja cu pokusati objasnim kako to radim pa ako neko zna neku bolju metodu biobi zahvalan.U takvim slucajeva ja razmontiram motor menjam ulju iposle drzim taj kompresor na elektrini pec mozda dan vremena da se osusi i to na 60 stepeni celciusa i vratim na frizider ispariva i kondenzator isto cistim sa sa r22 a na isparivac koristim tauzon za ciscenj isto to radim sa kondenzatorom ali stvarno to traje mnogo vremena pa me zanima ako neko ima bolju ideju lakse i kratko.Hvala svima

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao Polaris » 23 Okt 2015, 11:12

Uglavnom sve to sto si opisao. Mislim da nema potrebe na taj nacin da grejes kompresor, dovoljno je da bude na sobnoj temperaturi. Isparivac i kondenzator je dovoljno da "isperes" azotom, nema potrebe to da radis sa freonom. Obavezna je zamena filtera/susaca. I nakon toga dooobro vakumiranje. Dobro bi bilo da stanje vakuuma pratis preko digitalnog vakuum metra. Ako ti se na vakuum testu posle par sati stanje vakuuma odrzi ispod 1000 mikrona, dobro si uradio posao.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao bimba1958 » 23 Okt 2015, 13:07

zaj..i tauzone ,Polaris ti je lepo napisao.mozes da ides sa vakumiranjem pa pustis gas u sistem.pa opet vakuum, pa onda pinis ,ali prvo osusi sa N2.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao bracans » 23 Okt 2015, 14:27

Pre sam isterivao sve iz kondezatora i isparivaca freonom 11 koji je u tecnom stanju na sobnoj temperaturi, sipam taj freon u malu posudu i poteram ga kroz sistem bilo kojim freonom. Mislim da imam jos bocu tog freona. Posle dobro vakumirao i to je to. Posto ti je probusen isparivac bar vidim u tvom postu, ne preteruj sa pritiscima kroz njega sve zavisi kako si ga i sa cime krpio. Gledaj da produvavanjem svu prljavstinu koja je u sistemu ne oteras u kapilaru.
Zadnja izmena: bracans, dana 23 Okt 2015, 14:37, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao Polaris » 23 Okt 2015, 14:35

Okej je R11 ako je instalacija zaprljana iz nekog drugog razloga. U ovom slucaju je Azot sasvim dovoljan da pokupi vlagu.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao nike » 23 Okt 2015, 21:03

Osnovno za svakog majstora je da ima instrument za mjerenje veličina kojim može sa sigurnošću reći šta je u sistemu!
Vakuummetar (elektronski) je tvoj prijatelj za vlagu (i za curenja)! Jedino sa njim možeš izmjeriti koliko preostale vlage ima u sistemu!
Za sisteme sa POE uljem dozvoljena količina vlage u sistemu je 10ppm (parts per milion, ilitiga 10 molekula vode na 1000000 molekula plina)!
Ta vrijednost je postignuta kada vakuummetar izmjeri vakuum ispod 500 mikrona od 1m (500/1000000 m) živinog stupca ili prevedeno na SI sustav 66,6 Paskala apsolutnog tlaka (-0,99933339 Bar na manometru)!
1000 mikrona je neprihvatljivo jer je to 20ppm! Na tvom manometru to je 133,2 Paskala ili -0,99866678 Bar. S obzirom tu razliku ne možeš vidjeti ni mikroskopom na manometru, :uca: onda ti jedino preostaje nabaviti instrument na kojem se to vidi! A to je Vakuumetar!
Dakle to je prvi dio rješavanja problema - mogućnost da se izmjeri krajnji rezultat!

Drugi dio je metode! Metode ovise o veličini sistema i ekonomskoj isplativosti!
Ovdje gdje ja živim, praktički se to ne isplati za male kućne uređaje! Otvaranje i dehidracija ( i eventualno ispiranje ako je ulje kiselo) sistema sa zamjenom ulja bi koštala preko 1000KN, Odvoz u radionu, vraćanje još 300-500 KN! Prosječna cijena novog frižidera je oko 2000-2500 KN!
Na isplati se, ergo, ne radi se!
Zadnja izmena: nike, dana 24 Okt 2015, 08:50, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao goranfri » 23 Okt 2015, 21:26

E svaka ti je ko Njegoševa :fanzo:

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao nike » 23 Okt 2015, 21:54

Svakog dana u svakom pogledu sve više i više..... :tooo:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao frigoservisbata » 23 Okt 2015, 23:13

kao sto je nike naveo,na tim malim sistemima se ne isplati uopste pokusavati namestati uredjaj jer je isuvise komlikovan posao,i mislim da se ne moze naplatiti adekvatno.Ja kad imam takav slucaj kazem ljudima da kupe nov uredjaj,naravno uz objasnjenje sta treba sve uraditi....Na vecim sistemima da,ali obavezno se stavlja filter i na ulazu u kompresor,slicno kao susac gasa,koji je za to namenjen.Susac gasa bi bilo pozeljno postaviti veci i posle odredjenog vremena zamenuti ga,kao i ulje u kompresoru.
Za ostalo se slazem sa kolegama....
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao freonr12 » 24 Okt 2015, 02:50

Hvala svima na objasnjenje .Ciscenje sa N2 nisam nikada koristio i R11 isto ne koristimo jer r11 hteosam da nabavim nikad nisam mogao da nabavim na terzistu a tesko je da dodemo do njega pa koristimo uklavno r22 u vecim slucajeva i to ne ja nego uglavno svi serviseri kod nas koristimo tR22 za ciscenje znamo da to nije najbolje ali bolje ista nego nista sto kazu.Akoriscenje N2 to je stvarno pametno to verujem da mogu obezbediti. i ako neznam pod kojim cenu mogu obezbediti.Hvala vam puno Polaris , Nike i svima na objasnjenja .Ukoliko radim greske na vas jezik ja se izvinjavam jer ovaj jezik nije moj materni jezik .jasam albanac sa kosovo prijatno
Zadnja izmena: freonr12, dana 26 Okt 2015, 11:48, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao Polaris » 24 Okt 2015, 10:50

Azot ne cisti, azot suši instalaciju. Za ciscenje ti je ipak potrebno sredstvo koje tome sluzi. R11 tesko da ces pronaci. Zamena za njega je R141b. Osim freona, za ciscenje mozes koristiti "Super Belnet", "Turbo Kleen", ali obavezno radi to sa zastitnom maskom. Da bi radio sa azotom, potrebna ti je boca i redukciona grupa za azot. Azot je jeftin, ja punjenje boce od 3kg azota placam oko 10 eura.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao bracans » 24 Okt 2015, 15:08

Svaka cast na savetima, lepo vas je citati :pivopije:

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao nike » 24 Okt 2015, 18:55

@Polaris

Skup taj N2 u tebe ako sa "3kg" misliš na 3l!
U mene je boca od 40l/150 bar 110Kn (15€). Poslije ge pretačem u manje boce!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao Polaris » 25 Okt 2015, 09:53

Moja greska. Oznaka boce je 3.5, odnosno 6.96kg Azota, kako Messer navodi.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao nike » 25 Okt 2015, 15:57

3,5 i 6,9 kg je oko 20 i 40l dušika na 150 bara i 25°C! Znaći cijene su iste! :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Kako cistiti sistem frizidera kad sistem je prlav sa vod

Post napisao Polaris » 25 Okt 2015, 17:44

Eto, naucili smo nesto novo.. :pivopije:

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao freonr12 » 26 Okt 2015, 10:16

Isparivac prebijen sa nozem ja uvek krpim ili zatvaram sa SUN FIX to je dvokomponentni kit mesase dobro i stavlam na osteceni deo isparivaca (unapred se priprema mesto ustvari dobro se ocisti mesto ) ima uspeha nije los metod ali na internet videosam neke metode da se zavari aluminjum sa nekim aluminskim elektrodama i to na 300 stepeni celciusa i neka vrsta aluminske elektrode koja se tope na 600 stepeni celciusa nesto tako nisam mogao da obezbedim pa me interesuje da li neko koristi taj metod sa zavarivanjem do zatvari te rupe na isparivac u slucaju ostecenja

Cokoladni
_
_
Postovi: 8
Pridružen: 26 Jul 2014, 15:45
Location: BiH
Warranty service: Electrolux,Candy,Koncar;IndesitAriston,LEov...
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao Cokoladni » 29 Okt 2015, 20:21

Kredom saniram mjesto gdje je isparivac probijen,zamjenim sucac,izvakumiram sistem 20 min i napunim na vagu po tablici.....dosadasnja iskustva dobra...

pozdrav

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao nike » 30 Okt 2015, 16:36

Vidiš, ovo sa kredom nisam znao! Gdje nabaviš kredu? U školi?
Zadnja izmena: nike, dana 30 Okt 2015, 17:49, ukupno menjano 2 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Čišćenje sistema frižidera u koji je ušla voda

Post napisao bracans » 30 Okt 2015, 17:20

mislio je na http://www.laco.com/repair-sealants/heat-seal-stik/ tako ih zovemo ovde, krede. :pivopije: epoxy sealer stik marke la-co, takodje prave proizvode za lemljenje aluminijuma, jednostavnije je u googlu napisati kreda za krpljenje isparivaca. Inace sutra isprobavam svoj novi vakummetar refco ref-vac na moje dve vakum pumpe, refcovu i wigamovu. :yeah: hocu i ja da vidim te mikrone :uca:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”