Rekuperator

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: rekuperator

Post napisao nike » 30 Sep 2015, 08:26

Soko je napisao:Mozes i rekuperatorom da ohladis bocu jako brzo. Razmisli kako ;).
Ako ti nista ne padne pamet, javi pa cu ti dati ideju.
Eto nitko da zagrize!

Pomoć:
Boca sa dva ventila!

:lol:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 30 Sep 2015, 17:08

Jednostavno je. Uz minimum 2 kg freona u boci.

Ponekad mi se desi da pomislim sta ce Nike na to odgovoriti. Ovoga puta nisam i kostalo me to njegovog iscrpnog i nasirokog odgovora. A on kao kobac vreba iz offline-a i ceka zrtvu da mu natrlja nos fizikom i matematikom.
Salu na stranu. U pravu si. Ali posto je vreme u tvojoj jednacini najvazniji cinilac, a vreme je novac, svako ko se bavi ovim poslom trebalo bi da poseduje rekuperator, da ne nabrajamo razloge, da se ne ponavljamo.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 30 Sep 2015, 21:13

Eto, napravio si najboliji rezime!
A ja bi, isto ko i kolega Soko, htio vidit malo majstorske snalažljivosti! :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 30 Sep 2015, 21:26

Boca sa dva ventila, ulaz na rekuperatoru povezati na ventil pare, a izlaz iz rekuperatora na ventil tecnosti.

slika

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Rekuperator

Post napisao Soko » 01 Okt 2015, 09:46

Imam ja jos lepsu sliku sa sve objasnjenjem ali sam hteo da nateram kolege da malo razmisle. Da ne rade samo kao roboti ono sto im je "stari" majstor rekao a njemu opet preneo jos stariji.

Primer: ja sam kao mlad serviser imao situaciju da sam se jednim takvim "starim" (kome su se ozbiljnoj firmi klanjali do poda) objasnjavao oko podesavanja presostata. Na njemu lepo pise "Cut in" iznad podele a on tvrdi kako ta podela fabricki ne valja jer ne iskljucuje na pritisku koji on podesi. A ljudi lepo napisali "Cut out= cut in - diff".
Ja sam siguran da je on i dalje ubedjen da su presostati fabricki neispravni ali mi je bitno da ja svojim ucenicima kasnije nisam preneo tu zabludu.
I to nije jedino sto stari majstori ne znaju ili ne zele da nauce tako da sam vremenom postao vrlo skeptican kad mi neko kaze kako je neko "dobar, stari majstor kakvih vise nema".

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Rekuperator

Post napisao frigoservisbata » 01 Okt 2015, 14:59

Ja bi doneo zamrzivac na licu mesta i stavio bocu unutra,te sutradan izvukao sav gas bez ovih komplikacija :)
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Rekuperator

Post napisao gordecka » 01 Okt 2015, 23:11

u sistemu rekuperacije, moze i ovako,stim da kod mene u uputstvu pise da mora biti minimalno 0,5kg tecnog gasa, posto uglavnom u boci ima i vise od toga, nisam nikad probao koja je donja granica, da bi se boca rashladila, kao i da se ventilom na izlazu regulise pritisak da bude 7 bara veci od usisnog.Tako je do sada uspesno rađeno.Naravno nisam imao ko da mi od majstora pokaze( na moju zalost), pa je rađeno prema uputstvu !
Prilog
hlađenje boce.jpg

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: Rekuperator

Post napisao freonr12 » 02 Okt 2015, 19:58

Nike imas pravo to je istina da koristim taj gaz za ciscenje sistema ali nizam rekao da ga pustam na vazduh nego freon sto curi preko kapilaru sipam na jedan napravlen elemenat zvao bi seperator i kondenzator istovremeno ( radi vlaznosti jer sistemi ponekad znaju da imaju vlaznost) i taj gaz posle vracam isto na zamrznuto bocu od freona .
ali stvarno je zalostno jer ovde kod nas na kosovo stvarno 90 posto servisera ciscenje sistema vrse sa freonima uglavno r22 i taj freon leti na vazdu a posledice sigurna znaju ali mentalitet stvarno veoma niz .zakoni ne finsionise i tako

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 02 Okt 2015, 20:57

Sve OK ako to rekuperiraš opet!.

Čišćenje sistema rekuperiranin freonom iz uređaja i nije neka pametna rabota, iz jednostavnog razloga što ti freoni nisu neki baš dobri čistači!
Najbolji čistač iz starih freona je bio klor u njima. Najviše ga je bilo u R11 koji se zato i koristio u te svrhe. Zatim manje u R12.
Onda se počeo koristiti R141 za te svrhe ali i on spada u uništavače ozona jer i on ima klora u sebi! Klor je sad zabranjen u freonima i čistačima pa se koriste druge kemikalije koje dobro čiste!
POE ulje je dobar čistač, ali ima manu da ne isparava.
Zato treba koristiti odgovarajuće kemikalije koje imaju poželjna svojstva otapanja svega nepoželjnog i na kraju, da sve te prljavštine i ponesu sa sobom u vidu pare kod isparavanja!
Treba se raspitati kod prodavača freona koji su to lokalno dostupni čistaći!
U nas je dostupno ovo:

Kod: Označi sve

http://miloc.hr/klima-uredaji/cijena/turbo-kleen-sredstvo-za-ciscenje-rashladnih-sistema

Kod: Označi sve

http://issuu.com/errecom_catalogs/docs/cat.h.03_15.en/c/scbwzgu
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 02 Okt 2015, 21:58

gordecka je napisao:u sistemu rekuperacije, moze i ovako,stim da kod mene u uputstvu pise da mora biti minimalno 0,5kg tecnog gasa, !
Količina plina u cilindru, da bi se ostvarilo hlađenje boce, ovisi o veličini kompresora rekuperatora. Nije to neka fiksna veličina za sve slučajeve. Pošto ta veza rekuperatora i boce predstavlja jedan mali rashladni sistem (kompresor rekuperatora, kondenzator rekuperatora, ventil na boci ili rekuperatoru kao prigušni element i boca kao isparivač), potrebna je određena minimalna količina rashladnog sredstva u cirkulacji da se desi hlađenje jednako kao i minimalno punjenje u frižideru da bi frižider hladio!

Tako i razlika tlaka od 7 bara nije fiksna vrijednost! Ovisi o temperaturama isparavanja i kondenzacije i o rekuperiranom rashladnom sredstvu.
Ventilom tekućine na boci ili rekuperatoru prigušiš protok tako da dobiješ isparavanje u boci i tlak isparavanja će biti onoliki koliko se spusti temperatura u boci - koji stupanj!

Rashladni učin takvog sistema nije nešto velik, pa ne očekujte naglo smrzavanje piva na boci!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: Rekuperator

Post napisao freonr12 » 03 Okt 2015, 22:58

Polaris je napisao:Slazem se, ali nisam siguran da je u slucaju fizidera moguce "odsisati" sav freon iz instalacije. Boca moze da povuce ne vise od 50% sarze (ispravite me ako gresim). A i ekonomski je neisplativo. Recimo da u jedan njegov zamrzivac moze da se smesti najvise cetiri boce freona, koji ima malu relativnu gustinu, a samim tim i malu "termicku masu", elektricna energija koju ce taj zamrzivac potrositi u cilju odrzavanja temperature tih boca je veca od cene kostanja freona koji ce na taj nacin "izvuci".

Kad radis sa sistemima koji koriste dobru kolicinu gaza na sistemima pocefsi od 150 gr 200 gr 500 gr po ponekad vise od 1000 gr a u toku mesec dana mozes sakupiti dest do dvadeset kg freona raznim tipova pa troskovi zamrzivaca su nezanemarljivi racunaj sam .Poneka kad idem na terenima kod veliki sistema koji imaju veliku kolicinu freona 3 do 4 kg freona taj freon sakupim direktno u boci freona ,a da se to desi bocu freona hladim sa spolja sa vodem i taj medot je veoma dobar

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Rekuperator

Post napisao Soko » 05 Okt 2015, 08:50

Veliku kolicinu, 3-4kg? Kako bi nazvao sistem sa 150 ili 1000 kg gasa?

Ne znam, mozda sam ja malo deformisan ali ne nalazim racunicu u kupovini rekuperatora i boca od 700-800 EUR ako se rade mali kucni uredjaji sa 100-200 gr. gasa.
Na stranu zakon, jer ga kod nas nema, ili ekologija koja je u sustini vrlo maglovita prica (USA, Kina, Kyoto protokol...) - cisto ekonomska racunica je vrlo tanka.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 05 Okt 2015, 23:22

Sto se mog iskustva tice, rekuperator se isplatio relativno brzo. Ne mozda u prvoj, ali nakon druge godine sigurno jeste.
Jednostavno smatram da bi svako ko se ozbiljno bavi ovim poslom trebalo da ga poseduje.
Postoji jos nesto vezano za rad sa rekuperatorom..nazvao bih to taj "psiholoski momenat". Kada se covek nauci da problemu pristupi temeljno, a uz koriscenje takvih alata, mislim da tako na neki nacin pocne vise da vrednuje svoj trud, svoj rad, svoje vreme.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Rekuperator

Post napisao bimba1958 » 06 Okt 2015, 08:16

i ja sam istog misljenja kao Soko,prvo nemam te pare da sve to kupim,a ni toliko posla da mi se to isplati, a i potpunosti se slazem sa Polarisom sto se tice kvaliteta posla voleo bi da ga imam,ali.......... :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: Rekuperator

Post napisao freonr12 » 08 Okt 2015, 12:19

pa za sve oni sto nemaju rekuperatore ipak bolje je da koristi ovaj metod da sakupi freona preko zamranute bove od freona nego da pustaju na vazdu posto oslobadenje freona na vazdu je nedozvoljeno i zagadenje vazduha okoline na ovaj nacin nije normalno .Freon od sistema mozete da sakupit na praznu bocu isto ako bocu hladite sa hladnom vodu 80 d0 85 potsto freona qe da prede na bocu . sve sta morate da uradite jeste bocu morate da drzite na hladnom vodu i da sacekata par minuta .

Cesto ovaj metod hladenje freona korstim i kad punim sistema hladenje kod kolima kuji na sistem nemaju ugraden ventil na utis nego imaju ventil samo na potis u ovim slucajima vakumiram sistem preko potisa ipustam freon od menzure na sitem u pocetku ima da prede samo mala kolicina freona na sistem ali posle sve sta trebate da uradite jeste da hladite kondenzator freona na kola ,prosto receno prskajte kondenzator sa hladnom vode i freon od menzure veoma brzo ce da prede na sistem do odgovarajuce grama freona potrebljiv za taj sistem.(objasnjenje motor od kola mora da bude ugasen)

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Rekuperator

Post napisao bracans » 08 Okt 2015, 15:11

freonr12 je napisao:Cesto ovaj metod hladenje freona korstim i kad punim sistema hladenje kod kolima kuji na sistem nemaju ugraden ventil na utis nego imaju ventil samo na potis u ovim slucajima vakumiram sistem preko potisa ipustam freon od menzure na sitem u pocetku ima da prede samo mala kolicina freona na sistem ali posle sve sta trebate da uradite jeste da hladite kondenzator freona na kola ,prosto receno prskajte kondenzator sa hladnom vode i freon od menzure veoma brzo ce da prede na sistem do odgovarajuce grama freona potrebljiv za taj sistem.(objasnjenje motor od kola mora da bude ugasen)
Ovo me podseti ali nemogu da se setim na nekim ja mislim francuskim kolima su stavili samo jedan servisni prikljucak, na niski pritisak su stavili prikljucak za visoki pritisak ali sam zaboravio model automobila. :) Bio sam malo zbunjen konstrukcijom ali sam je resio.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 08 Okt 2015, 17:35

Renault Laguna, Megan.. Da, radi se o servisnom ventilu na strani niskog pritiska, a ne visokog.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Rekuperator

Post napisao bracans » 08 Okt 2015, 18:11

Malo sam gledao po netu, svidjaju mi se ova resenja rekuperatora

Kod: Označi sve

http://www.tehcomservis.com/forum/topic.php?forum=6&topic=106
Jeste renault, pozdrav za polarisa, ovo leto ih nisam vidjao kod mene na sredjivanju klime :)

Avatar
vidovicb
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:34
Location: Podgorica
Warranty service: Vaillant, Mitsubishi, Rehao, Fujitsu
Contact person: Bojan_Vidovic

Re: Rekuperator

Post napisao vidovicb » 31 Dec 2015, 11:37

Interesuju me vaše preporuke za rekuperator koji može relativno brzo da izvuče 115kg freona R134a. Izvlačenje freona se vrši zbog redovnog servisa toplotne pumpe koji obuhvata i zamjenu ulja stoga je obavezno da rekuperator ima i odvajač ulja, kontrolno staklo za vlagu i potrebne filtere.
Gdje mogu tražiti ponudu za takav rekuperator i odgovarajuće servisne cilindre za ovu količinu freona?

P.S. Koliko sam upućen R134a je dozvoljeno dopunjavati ukoliko se utvrdi i veći nedostatak gasa i puni se u tečnoj fazi?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 31 Dec 2015, 15:46

Uopće nije obavezno da rekuperator ima odvajač ulja! Odakle ti to?
Mislim da si ti pobrkao par lončića!

Kad rekuperiraš plin, onda mijenjaš ulje u kompresoru i eventualnom odvajaču ulja, ako je prisutan u sistemu!
Inače, ulje i filteri se mogu promijeniti i bez rekuperacije, ali to uvijek naplaćujem! :!: :fanzo:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”