Provera freona

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Provera freona

Post napisao Soko » 31 Mar 2012, 13:11

Ovu temu otvaram podstaknut pricama koje cujem od puno kolega kako nabavljaju iskljucivo proveren freon ovog ili onog naziva, kako su nosili freon negde na proveru i dobili potvrdu da je dobar.....
Radi se o trgovackom obmanjivanju nasih, vecinom neukih majstora.
Molim vas da ovo prenesete svojim kolegama, zaposlenim majstorima ili kome vec mislite da je potrebno.

Pouzdanu analizu kvaliteta odnosno sastava bilo kog rashladnog sredstva niko u zemlji Srbiji ne moze da uradi. Ja licno sam bio u kontaktu sa ljudima u svim institucijama koje mogu da imaju veze sa takvom analizom: pocev od Masinskog fakulteta u Bgd, Hemijskog fakulteta, Hemijskog instituta, Tehnolsko-metalurskog fakulteta, Jugoinspekta, nekoliko firmi koje imaju licencu za testiranje otrova od Min. za zastitu prirodne sredine....
Najpriblizniji odgovor sam dobio od Hem. instituta gde su mi rekli da mogu moj uzorak nepoznatog sastava da uporede sa nekim referentnim, poznatog sastava i izmere da li se i koliko ta dva uzorka razlikuju. Takodje, od Jugoinspekta sam dobio odgovor da se takva analiza radi na gasnom hromatografu kojeg oni imaju ali moraju sa proizvodjacem da provere da li za njega postoji program za testiranje ovih gasova. Ukoliko postoji, samo reprogramiranje bi kostalo najmanje ~1000 EUR dok bi kasnije ponavljanje analiza bilo 80-100 EUR. Nikada vise mi se nisu javili sa definitivnim odgovorom a ni ja nisam insistirao kada sam cuo cene.

Ovo sto jedan trgovac vec godinama radi (necu da imenujem da izbegnemo probleme mada svi znaju o kome se radi) moze se slobodno nazvati laganom prevarom. Cak sam nedavno dobio i cirkularni email na kome pise da je freon 100% proveren! Hm, izgleda imaju napredniju laboratoriju?

Ta "laboratorija" u kojoj rade tu tzv. analizu se zove Waeco ASC2000RPA.
Masina koja je namenjena za automatsko izvlacenje freona, proveru vlaznosti i zaptivenosti sistema na automobilima, ubacivanje UV boje a pored svega toga ima i tu RPA (refrigerant purity analyzer) funkciju. Funkciju koja vrsi proveru sadrzaja vlage i nekondenzujucih gasova ("non-condensables" - vazduh i azot) samo i iskljucivo u freonu R134A. Funkcija koja u prevodu znaci: analiza cistoce freona. Ne njegovog sastava i kvaliteta vec cistoce - vrlo bitna razlika.
Provera vlage se vrsi propustanjem kroz dodatni filter i merenjem vlaznosti u njemu slicno kao sto oduvek rade i vizuelni indikatori vlage npr. Danfoss SGI ili Castel 3840.
Proveru prisutnosti vazduha ili azota sam i ja radio pre 10 godina poredjenjem temperature risiver boce i pritiska u njoj.
Ta masina nikada nije bila namenjena tome za sta se reklamira i zloupotrebljava neukost i generalno slabu zainteresovanost za novosti i prosirenje svog znanja. Ta masina uopste ne radi sa bilo kojim drugim freonom osim R134A a i to sto kod njega analizira svako do nas moze da uradi, ukoliko ume i zeli.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Provera freona

Post napisao Polaris » 24 Sep 2016, 14:09

Ali zahvaljujuci EU donaciji, nekolicina srecnika su sada ponosni vlasnici ovog vrednog uredjaja.

slikapic upload

Zeljko, probao sam i namerno da kontaminiram R22 sa vazduhom i kao rezultat sam dobio: R22 CONTAMINATED, Air 10.6%

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Provera freona

Post napisao nike » 24 Sep 2016, 15:45

Bez spektralne analize, nema načina da se ustanovi kemijski stav neke mješavine ili čiste tvari.

Takvim uređajem može samo da se utvrdi da ispitivana tvar ima određena svojstva u određenim uvjetima kao i originalno rashladno sredstvo određenog proizvođača u istim tim uvjetima. Dali će biti ista svojstva u svim radnim uvjetima, to taj uređaj ne može izmjeriti.
RPA stands for Refrigerant Purity Analyser – a system which checks whether the vehicle A/C system and A/C service unit really contain pure R 134a and nothing else.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Provera freona

Post napisao Polaris » 26 Sep 2016, 18:59

Da Nike, ali ti pricas o Waecovom uredjaju. Ovo je malo ozbiljniji uredjaj od RPA.

slikaimage upload no compression

Dodao sam malo R134a u bocu sa R22.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Provera freona

Post napisao nike » 26 Sep 2016, 20:59

Molim da mi se pokaže ili linkuje dokumentacija, onda ćemo da analiziramo dalje!
Nadam se da nitko nema ništa protiv objektivne analize!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Provera freona

Post napisao Polaris » 26 Sep 2016, 21:30

"Diagnostic refrigerant analyzer for multiple HVAC and refrigeration applications
The new Neutronics Ultima ID Pro HVAC/R Refrigerant Analyzer enables fast, accurate testing of refrigerant, reducing the need for costly and time-consuming gas chromatography. Improved accuracy and the ability to test for a wide variety of refrigerants make this an essential tool for pre-screening refrigerant prior to consolidation and reclamation. Know which refrigerant you're really dealing with, because not knowing can cost you a bundle.
Now contractors, W/D consolidators, and recyclers can get highly accurate analysis with the fast, affordable and portable Ultima ID Pro.
Provides the widest range of refrigerant analysis ever offered in a portable instrument – Identifies more than a dozen HVAC/R refrigerants with a component breakdown of the blend ratios.
Allows consolidator to know refrigerant quality before they give it to their reclaimer – eliminates back charges from the reclaimer that must be passed on to the contractor.
Provides the reclaimer with a quick means of sorting a wide variety of refrigerants by both type and quality.
Dramatically reduces the need for costly Gas Chromatograph testing of small tanks."

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Provera freona

Post napisao nike » 27 Sep 2016, 08:37

Dramatically reduces the need for costly Gas Chromatograph testing of small tanks.
Eto, zadnja rečenica sve govori! Nije plinski kromatograf. Onda može biti samo naprednija verzija onog prijašnjeg WAECA.
Kako dolazi do ovih omjera, nije mi jasno, ali sigurno nije direktnim putem već nekim indirektnim, preko software-a!
Mislim, sve je bolje nego gledat u cilindar prodornim pogledom, ali nisam siguran da je to 100% sigurna analiza! :mrgreen: :mrgreen:

Evo malo o upotrebljenoj tehnici te analize (infrared spectroscopy):
http://www.ahrinet.org/App_Content/ahri ... 810-82.pdf

Dakle, ipak je neka spektroskopija ( intra-cavity laser
spectroscopy), samo je usko ograničena na ciljane plinove!

Koliko dođe to čudo? Par tisuća €?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Provera freona

Post napisao Polaris » 27 Sep 2016, 12:58

Da, to sam i ja pronasao. radi na principu Non Dispersive Infra Red tehnologije.

slikaimage hosting free

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Provera freona

Post napisao bracans » 27 Sep 2016, 17:55

pa lepo je znati i to, da nije samo trgovcima na rec :) koliko price oko china freona

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Provera freona

Post napisao Soko » 28 Dec 2016, 15:30

nike je napisao:
Koliko dođe to čudo? Par tisuća €?
Jeste par tisuća ali si promašio simbol. Trebalo je £

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”