freon R406

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
deletraj
_
_
Postovi: 85
Pridružen: 08 Avg 2009, 19:20
Location: Srbija Vranje
Contact person: Dejan Trajkovic

freon R406

Post napisao deletraj » 31 Jul 2011, 18:34

Kolege sta mislite o freonu R 406, da li je on adekvatna zamena za R 12. U zadnje vreme desavaju mi se neke cudne stvari, pa sam poceo da da sumnjam u sve. Prvo sam poceo da sumnjam ukvalitet kompesora DANFUZ koji rade na R 12 jer na mom zamrzivacu sam za 6 meseci promenio 3 DANFUZ kompresora . Imam zamrzivac LTH 410 lit. Svi znamo da se kompresori prodaju bez garancije, Stavio sam danfuz 10 A negde sredinom februara 5 dana je radio nije mogo da skine tem manju od -13 celzijusa, njega skinem i stavim nas drugi zamrzivac obod 410 lit. a kod mene postavim danfuz 11B on je radio do maja i blokirao, onaj 10A sto sam prebacio na obod kod musterije stao je u junu. U medjuvremenu iskrslo mi je da kod jedne musterije promenim motor , i on se nije mnogo pokazao. Skoro sam na jednoj rashladnoj vetrini 250 lit. pod staklo ( rucni rad ) koja sluzi da hladi ( ne da zamrzava ) kolace u poslasicari , stavio danfuz 7.5 A , tri dana jedva je oborio tem na +5 stepeni. Sinoc sam menjao patronu i punio jedan zamrzivac obodin 410 l. obara temperaturu do - 16 i ni makac dalje.

Sa prodavcem kompresora, kod nas u Vranju skoro sam imao razgovor na ovo tenu kojom se sada vama obracam, njegov ogovor je bio:
" Neznam sta moze da bude , ti znas da kompresor cim ga zavaris vise ga ne mozes vratiti nazad, a gas je taj koji svi kupuju"

pitam vas sta ovde ne stima kompresori , ili gas. Belu tehniku radim od 1996. g. aktivno. Ranije su kod nas u prodaji imali i fabricki raparirani kompresori od kojih neki i dan danas rade koje sam ugradjivao . A sta je sad ovo, danas ga ugradis sutra dao dusu. Evo bas jutros sam isao da pogledam jednu ras.vetrinu na njoj motor 10 A. Kad sam reko gazdi da je motor probio na masu . On mi kaze kad pre, " nema ni mesec dana kako je postavljen"
reko sam : " pa sto ne zoves majstora koji ga je ugadio"
Vlasnik : " zvao sam ga reko je isto sto i ti , a sta sad ja da radim? Nemu sam dao 120 e pa sad i tebi, i izredjaj te se redom sto ve ima u grad.
Ljudi ovako se gubi obraz i musterija zbog nekvalitetnog materijala nisu samoi musterije osteceni nego i mi majstori. Tolike godine sam radio ovaj poso i sad ce dodje neki gologuzan i ce mi kaze ti ne zas da radis.

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: freon R 406

Post napisao milan » 31 Jul 2011, 18:53

Danfoss compressor na gas r406, da li ima oznaku?
Prilog
12.jpg

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: freon R 406

Post napisao goranfri » 31 Jul 2011, 19:25

Ja mislim da tu nešto drugo nije u redu.

Na komercijalne rashladne vitrine nemoj stavljati kompresore niskog pritiska a na zamrzivače nemoj stavljati kompresore visokog pritiska.

A što se tiče freona čini mi se da u prodaji još uvek ima da se kupi R12 tako da ne razumem zašto se mučiš sa R 406.

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: freon R 406

Post napisao nuk » 31 Jul 2011, 22:44

i cisto da znate,
danfoss kompresori na r12 mahom iz kine dolaze sto se i jasno vidi kad se bolje pogleda nalepnica, nemaju cak ni proizvodni kod utisnut na kucistu.
ja sam imao problem pre par meseci kada sam od "master frigo" uzeo 10ak komada 7,5a kompresora, svi do jednog su imali problem sa klipom koji je ispustao cudne zvukove prilikom pokretanja kompresora pod pritiskom, za neke su mi priznali reklamaciju a za neke koji su vec bili ugradjeni nisu, uglavnom, potvrdili su mi ovo sto ja vama pricam.
cak i na danfoss sajtu se kompresori na r12 nigde ne pominju.
situacija sa kompresorima na r22 je potpuno identicna, skoro sam, opet od masterfrigo uzeo sc12c i ista prica, nit poreklo proizvoda, ni proizvodni kod (oznake karakteristicne za danfoss inace) i iz aviona se vidi da je divljak teski al ajde, kupio, ugradio, dao garanciju, za sada radi.
sad uglavnom prebacujem sve na r134 i r404 jer ne zelim vise sebe da dovodim u neprijatne situacije, kompresori su ok, mahom iz slovacke (danfoss) i do sada nisam imao problema

deletraj
_
_
Postovi: 85
Pridružen: 08 Avg 2009, 19:20
Location: Srbija Vranje
Contact person: Dejan Trajkovic

Re: freon R 406

Post napisao deletraj » 01 Avg 2011, 06:06

Prosla je neka serija gasa R 12 i prejebala motore pojedinim kolegama, pre dve tri godine i od tada koristim R 406, i nas nabavljac ne nabavlja vise R 12. Neznam vise u sta da verujem, kao sto sam vec rekao, prvo sam poceo da sumnjam u kvalitet kompresora a sad i u gas. Neznam sta nam sve ovi dobavljaci uvaljuju. Secam se pre 10 tak godina dok sednem da popijem casu soka, zamrzivac iskljucio crvenu sijalicu, i temperatura otisla prema -15. A sada ( vise puta ) posto imam ( imao sam i od ranije ) onaj ventil sa ubodnom iglom za dopunu gasa, ( super je za rad na odlozeno )jednostavno zatvorim ventil, skinem crevo ostavim digitalni merac temperature i odem na drugu adresu pa sutra ili prekosutra, kad se cujem sa musterijama odem i dovrsim poso. Ranije sam imao samo jedan takav ventil, i jednu brzu spojku, sada imam 3 ventila za dopunu ( dok je jedan kod musterije ja se drugim sluzim a treci je rezerva ) brzu spojku vise i ne koristim.
Nesto se razmisljam da predjem da radim samo sa R 134 i danfuz koji radi na 134. Ranije smo u Vranju i okolini Imali : asperu, danfuz, elekrolux, embraco, motore sam uzimao u Vranju, Presevu, i u Nisu (status ) nikad dobavljacu nisam rekao ovaj motor mi je crko za par meseci.
Ljudi nama dobavljaci ne daju nikakvu garanciju, niti priznaju reklamaciju a musterija trazi bar neku garanciju. Setite se ranije su bili motori u to vreme mnogo skuplji nego li sada, 100 do 150 marke sa ugradnjom. Hladno sam davao garanciju za ugradjeni motor ( iako je meni dobavljac nije davao ) 6 meseci. Sada mi dodje da kazem idi tamo i tamo kupi motor ja cu da ga ugradim. Skoro mi je jedan novokomponovani majstor rekao da li menjam ulje u motor, posto on to radi prilikom zamene gasa.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 06:42

Nije ni čudo da ti pregaraju kad ugrađuješ DANFUZ umjesto Danfoss-a.

http://www.avak.com/news/fake-product-awareness

http://cc.avak.com/addrecord.php?-link= ... or%20Check

Inaće Danfoss kompresori za kučne uređaje se više ne proizvode pod Danfoss imenom. Posao je prodan drugoj firmi:
SECOP - The new name for Danfoss Household Compressors



Munich-based industrial holding company AURELIUS AG has acquired Danfoss Household Compressors from the Danfoss Group, Denmark. The agreement to take over the Danfoss Household Compressors business was signed in July 2010 and the deal has now been closed. The company has started to conduct its business under the new name of Secop since 29th of November 2010.
http://www.secop.com/
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 07:44

deletraj je napisao: Ljudi ovako se gubi obraz i musterija zbog nekvalitetnog materijala nisu samoi musterije osteceni nego i mi majstori. Tolike godine sam radio ovaj poso i sad ce dodje neki gologuzan i ce mi kaze ti ne zas da radis.
Pa kad već mijenjaš kompresor, zašto ne obaviš posao kako spada, ispereš sistem pa prepraviš frižider na R134a?


R406 je drop-in tj. zamjena za R12 ako se ne želi ništa prepravljati. Sve zamjene imaju mane i nisu kao originali. Ako se već mijenja kompresor, onda treba staviti na R134a (uz sve potrebne radnje koje idu s takvom zamjenom) i problem riješen ili staviti ponovo kompresor za R12 (ne znam gdje češ ga naći) i uliti R12 u njega.
U stvari, svaki kompresor iste snage motora i iste kubikaže, te s istim područjem primjene, a punjen mineralnim uljem, je ujedno i kompresor za R12. Kompresor ne zanima šta on pumpa dok god radi u svojim radnim granicama i dok mu je pravilno podmazivanje osigurano.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

ledo
_
_
Postovi: 18
Pridružen: 20 Okt 2008, 18:49
Location: Serbia Nis

Re: freon R 406

Post napisao ledo » 01 Avg 2011, 08:09

Ja licno nisam kupio kompresor na R 12 poslednjih 5 a mozda i vise godina,uvek uzimam na R 134 i nemam problema osim sa manjm kompresorima (tl 3f,tl4f),desavalo mi se vise puta da brzo stradaju od tada na manjim uredjajima stavljam electrolux. Lepo je imati R 12 ako nemas i R 406 zavrsava posao za situacije gde je uredjaj na R 12 a kompresor dobar ali neznam zasto kupujes nove kompresore na R 12?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 08:14

Nisam siguran 100% ali mislim da Danfoss već godinama ne proizvodi kompresore baš za R12.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: freon R 406

Post napisao nuk » 01 Avg 2011, 09:06

ja sam siguran u to.
kada dodje do zamene kompresora, to je idealna prilika da se predje na r134a, to je svakako neminovno pre ili kasnije, ionako su kompresori na 134 jeftiniji u odnosu na kompresore na r12 sto ujedno kompenzuje razliku u ceni gasa plus cinjenica na sumnjivo poreklo gasa.
ja imam jos jednu ipo bocu r12 iz starih zaliha i sad se, da budem iskren, ne bih ni usudio da uzimam r12

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 09:15

ledo je napisao:desavalo mi se vise puta da brzo stradaju od tada na manjim uredjajima stavljam electrolux.
Electrolux je promjenio ime u ACC a sad je to Cubigel!

Mijenjaju imena ko gaće.
Aspera u Embraco
Danfoss u Secop
Tecumseh u L'unite Hermetique
ITD....

Velika imena se rješavaju neprofitabilnih grana poslovanja.

Aj ti sad znaj šta je šta.
Još sa navalom kineza falsifikata.......
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 09:30

@deletraj
Koji su to Danfuz 11B,10A 7,5A?????
U kojim ti to šiframa pričaš.
Ovo je forum servisera gdje se insistira na točnim oznakama a ne pijaca rashodovanih frižidera, i da ne spominjem cigu....
Ispravi te nazive i oznake sa ispravnim i punim oznakama, onako kako piše na kompresoru, jer to nema blage veze sa vezom.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3134
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: freon R 406

Post napisao miodrag popovic » 01 Avg 2011, 09:52

Ja sam pre 15-tak godina prodavao belove za belu tehniku,uglavnom za ves-masine,ali dobro se sjecam dobili smo 20-tak komada kompresora proizvedenih u brazilu,zaista se nesjecam oznake.Majstori su ih kupili sumljicavi u nisku cenu,ali ih je pratila i garancija,i pokazali su se extra.Ovo pisem samo da se otprilike odredi pocetak stizanja sumljive robe.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: freon R 406

Post napisao nike » 01 Avg 2011, 09:56

U Brazilu se radi Embraco/Aspera.
Nisu loši.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: freon R 406

Post napisao milan » 01 Avg 2011, 10:01

Kod: Označi sve

http://elektrotanya.com/danfoss_r12,r22,r502_compressor.pdf/download.html
Kompresori koji su u opticaju trenutno, za kucnu upotrebu.

Kod: Označi sve

http://www.danfoss.com/Products/Literature/RA_Documentation.htm?CatalogKey=RA-620e0c93-ed53-42e1-8a7c-051f562c546e-en-TT:RA-6aa56192-f7e6-4793-b7f9-4c2fa908cc23-en-TT&DocumentType=All&Language=en&IncludeCurrent=True&IncludeArchived=False

Avatar
sfar
_
_
Postovi: 111
Pridružen: 20 svi 2011, 14:31
Location: hrvatska
Warranty service: u mirovini
Specialty: consumer

;SČ

Post napisao sfar » 01 Avg 2011, 18:05

gdje god sam radio umjesto R12 stavio R406 nikad nije bilo problema ,samo treba dobro očistiti sistem .

deletraj
_
_
Postovi: 85
Pridružen: 08 Avg 2009, 19:20
Location: Srbija Vranje
Contact person: Dejan Trajkovic

Re: ;SČ

Post napisao deletraj » 01 Avg 2011, 21:49

sfar je napisao:gdje god sam radio umjesto R12 stavio R406 nikad nije bilo problema ,samo treba dobro očistiti sistem .
i ja sam nisam imao problema, ali evo ove godine godine, nesto ne stima zato sam se i obrtio forumu

deletraj
_
_
Postovi: 85
Pridružen: 08 Avg 2009, 19:20
Location: Srbija Vranje
Contact person: Dejan Trajkovic

Re: freon R 406

Post napisao deletraj » 01 Avg 2011, 21:56

nike je napisao:@deletraj
Koji su to Danfuz 11B,10A 7,5A?????
U kojim ti to šiframa pričaš.
Ovo je forum servisera gdje se insistira na točnim oznakama a ne pijaca rashodovanih frižidera, i da ne spominjem cigu....
Ispravi te nazive i oznake sa ispravnim i punim oznakama, onako kako piše na kompresoru, jer to nema blage veze sa vezom.
mislim da svi znamo o kojim se motorima radi, a to sto sam napisao na srpskom a ne na nemackom to nema nikakve veze serviseri dobro znaju o cemu ja pricam pa i da je kineski napisano, mislim da o tome ne trebamo raspravljati, nego o kvalitetu

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: freon R 406

Post napisao milan » 01 Avg 2011, 22:40

@deletraj
Nepostujes pravila foruma.

Zaključano
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”