Isparivač pušta freon

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Isparivač pušta freon

Post napisao ja-djile » 18 svi 2010, 17:54

Radi se o isparivaču samootapajućeg hladnjaka koji je zaliven sa izolacijom u kućištu. Desilo mi se u kratkom vremenskom periodu da naletim na dva hladnjaka kod kojih isparivač gubi freon. On je potpuno zaštićen od mehaničkog oštećenja, a i nema leda da bi ga korisnik čisteći nožem oštetio. Pretpostavljam da su se odvojile dvije aluminijske ploče od kojih se pravi isparivač. Jedan je Candy, a drugi Gorenje. Kod Candy je curenje bilo lagano dok kod Gorenja toliko jako da je napravio klobuk na plastici koja iznutra pokriva isparivač. Ne mogu da se načudim, kako to prave u fabrici, da isparivač ne može da traje više od 5-6 godina.

Jasno mi je da ovdje pomoći nema, samo želim da podijelim sa vama iskustvo i da vidim da li se još nekom ovo dešavalo.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao goranfri » 18 svi 2010, 20:46

To je potpuno normalno za uredjaje novije generacije i to je otprilike vek trajanja.
Uzmi primer Gorenja , 5 god. garancija i taman malo vise od toga i traje i cao, kupi nov.

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao frigo » 19 svi 2010, 04:34

Esi ti siguran, kako kazes:
Pretpostavljam da su se odvojile dvije aluminijske ploče od kojih se pravi isparivač.
Otvori pa vidi... to da je aluminijum trajalobi bar 10godina, totije isparivac od tankozidnih celicnih cevcica zaletovan na obicnom crnom limu pa ofarban u sivo....
Resenje postoji izvadis izolaciju izvadis isparivac, isti takav napravis od Cu cevi fi 6 i zaletujes na pocinkovan lim i toce trajati vecno, da se uraditi al kad stavis na papir koce platiti taj trud, materijal i posao... Jedino sebi ako radis isplatise, nece niko to da plati... :pivopije:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao goranfri » 19 svi 2010, 15:27

E frigo odao si sluzbenu tajnu o tankozidnim celicnim cevcicama , sad ce da te tuze.

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao frigo » 19 svi 2010, 23:55

:lala: mogu dami ........... ispod prozora... he he
sve je resivo samo je problem koce to da plati, a ni to nije problem el para nema...
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao goranfri » 20 svi 2010, 01:07

Ma ja sam cuo da su ovi sa Severa puni para , al ajde nek ti bude.

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao frigo » 20 svi 2010, 02:42

da da oni skroz na Sever iza madjarske mozdo oko ausrtije he he :fanzo:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
dodig
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 219
Pridružen: 09 Jul 2009, 13:06
Location: Mostar-Međugorje
Warranty service: gorenje
Contact person: ivan
Phone number: 0038736650852
Specialty: distribution
Lokacija: DODIG IVAN VESELKO Ulica Majke Terezije br 18 Međugorje

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao dodig » 20 svi 2010, 08:24

kad su u pitanju gorenjevi hladnjaci nove generacije nije točno da traju 5 god,traju mnogo mnogo više,druga stvar ako se desi ovo šo je kolega naveo da se njemu desilo odnosno naišao je na isticanje gasa iz isparivača jedino rješeje je zamjena kućišta košta oko 100 eura i opet imaš hladjak jeftiniji od novoga

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao goranfri » 20 svi 2010, 12:30

Nisam bas siguran da je cena zamene kutije 100 eu u Bgd.

ja-djile
_
_
Postovi: 53
Pridružen: 20 Dec 2007, 13:28
Location: Podgorica

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao ja-djile » 21 svi 2010, 16:09

Nisam čeprkao kroz izolaciju da bi vidio kakav je isparivač. Moguće je da je i od tih tankozidnih cijevi, ali šta god da je pustilo je freon. Kako je krenulo za 15 godina će se proizvoditi još jeftiniji uređaji, koji se neće uopšte servisirati, već svake godine kupovat će se novi. Slično kao TV pretplata, ali plaćanje godišnje.

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao djenka » 21 svi 2010, 20:45

Iz licnog iskustva mogu slobodno reci da su samootapajuci kombinovani frizideri sr...nje.Sto rece kolega Frigo isparivaci se prave od tankozidni celicni cevi koje najpre istrule na savijenom delu,najverovatnije zbog toga sto se na tom mestu jos vise istanje samim savijanjem.Kopanjem izolacije i stavljanjem pod pritisak moze i da se pronadje mesto gde pusta freon,ali je to skroz neisplativo i nije trajnog resenja.Imam dve candi kombinacija na kojima sam uspeo pronaci mesto curenja i varenjem zakrpiti.Zanimljivo je sto je na obe kombinacije otrulila cev isparivaca u blizini mesta gde ulazi sonda termostata kroz izolaciju sa zadnje strane friziderskog dela u isparivacki deo...Sto se tice isparivaca koji su napravljeni od alu cevi,kod njih je najlakse pronaci mesto curenja freona,obicno je to na prelazu sa bakarne cevi na aluminijumsku, i sa aluminijumske na kapilaru.Malo vise treba vremena da se kopanjem izolacije proprati usisna cev od motora do mesta spajanja,to sam uspesno resavao krpljenjem BIZONOVIM tecnim metalom....Kod samootapajuci frizidera koji nemaju komoru,trajno resenje je ubacivanje aluminijumske ploce,stim ako je kutija u super stanju...

ljuben
_
_
Postovi: 65
Pridružen: 03 Jan 2009, 18:53
Location: prilep
Warranty service: ardo favorit bira koncar sogo severin
Contact person: ljuben

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao ljuben » 06 Jun 2010, 17:00

Moj je frizider Gorenje 300 l radio sve dok nije prosla garancija tacno 2 meseca, a onda sam primeti da ne hladi dobro, ali i da se naduvala unutrasnja zadnja strana frizidera sto mi je puno pomoglo. Iskopao sam zadnju stranu od vrha prema dole oko 40 cm, napunio tlakom i nasao mesto koje pusta tacno na mestu gde je pod pritiskom stancana kapilara sa isparivacem. Zaleio sam taj deo sa lepkom Defcon i evo ga vec 7 godina ok. Pozdrav.

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao djenka » 06 Jun 2010, 20:50

ljuben je napisao:Moj je frizider Gorenje 300 l radio sve dok nije prosla garancija tacno 2 meseca, a onda sam primeti da ne hladi dobro, ali i da se naduvala unutrasnja zadnja strana frizidera sto mi je puno pomoglo. Iskopao sam zadnju stranu od vrha prema dole oko 40 cm, napunio tlakom i nasao mesto koje pusta tacno na mestu gde je pod pritiskom stancana kapilara sa isparivacem. Zaleio sam taj deo sa lepkom Defcon i evo ga vec 7 godina ok. Pozdrav.
:tooo: :pivopije:

mzoran
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 11 Jun 2010, 11:51
Location: Srbija

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao mzoran » 17 Jan 2011, 15:10

iz nekog mog iskustva ,uredjaje starije od 5 godina obavezno stavljam pod pritisak, to jest njihov isparivac stavljam pod pritisak, lezece zamrzivace i do 20 bara,i tako ih ostavim dan dva .tek ako nema pada pritiska pocinjem da ih radim. da vas ne zbuni nocu dodje do malog pada pritska. pod pritisak ih stavim obicnim vazdusnim kompresorom. posle dobrim vakumiranjem resim to malo vlage sto je bilo u vazduhu.

kele
_
_
Postovi: 180
Pridružen: 22 Nov 2008, 11:23
Location: Sonta
Phone number: 0038125792711

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao kele » 17 Jan 2011, 16:22

A sta radis ta dva dana dok drzis pod pritiskom?Koliko ti onda imas manometara ili klesta sa iglicom ili hansen spojki? :fanzo:

Avatar
dodig
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 219
Pridružen: 09 Jul 2009, 13:06
Location: Mostar-Međugorje
Warranty service: gorenje
Contact person: ivan
Phone number: 0038736650852
Specialty: distribution
Lokacija: DODIG IVAN VESELKO Ulica Majke Terezije br 18 Međugorje

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao dodig » 17 Jan 2011, 16:22

ostaviš dan dva pod pritiskom,jeli to kod stranke ili u servisu.Što stranka radi sa namirnicama za 2 dana,da nosi susjedu

mzoran
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 11 Jun 2010, 11:51
Location: Srbija

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao mzoran » 17 Jan 2011, 16:42

Na kapilaru koju odseces kod susaca, zavaris manometar, a na usisnu cev koju odvaris sa kompresora stavis ventil preko koga stavljas isparivac pod pritisak.Na manometru kontrolises pritisak! Stare uredjaje obavezno donosim u radionicu, normalno uz dogovor sa vlasnikom. Imam lose iskustvo sa starim uredjajima!

Nebojsa_Pazova
_
_
Postovi: 117
Pridružen: 11 Feb 2008, 10:17
Lokacija: Stara Pazova

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao Nebojsa_Pazova » 17 Jan 2011, 18:05

Dragi kolega ......
mislim da gresis u postavci manometra i postavci tog ventila na koji pustas .... sta vec neznam ! Posto vidim da si pomenuo "usisnu cev" locigno je znacenje da se na nju "usisava" freon u kompresor, te ne bi bilo pozeljno da ti guras pritisak kontra .....
Najveci talenti, gube se u neradu !!!!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Isparivač pušta freon

Post napisao nike » 19 Jan 2011, 07:11

Upravo je tu poželjno kako bi tlak otvorio ispušni ventil u kompresoru i natlačio cijeli sistem. Kad bi tlačio nakon kompresora onda bi ispušni ventil ostao zatvoren zbog tlaka na njemu i cijeli dio kruga koji se nalazi ispred tog ventila bi ostao nenatlačen. To je i normalni smjer gibanja plina u sistemu. Od usisa prema ispuhu. Međutim, treba paziti da tlak ne pređe dozvoljenu vrijednost koja je naznačena na pojedinim komponentama i kompresoru jer nije svugdje isti maksimalni radni tlak. Za tlačenje je dovoljno 10-ak bara i 24 sata čekanja.
Nikako ne treba koristiti komprimirani zrak već dušik. Dušik je jeftin i isušuje sistem. Zrak je pun vlage.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”