Stranica: 1/1.

vakum pumpa od motor od fridizera

Napisan post: 02 Apr 2010, 12:48
napisao sacma
zdravo dali neko zna kako se moze napraviti vakum pumpa od motor od fridizera

Re: vakum puma od motor od fridizera

Napisan post: 02 Apr 2010, 14:17
napisao miodrag popovic
cini mi se da nemoze postici nize od 0.5 bara - ali nisam probao

Re: vakum puma od motor od fridizera

Napisan post: 02 Apr 2010, 14:36
napisao goranfri
Znamo ali daleko je to od vakum pumpe.
Imas dva usisa,jedan zavari skroz a na drugi zavari jednu sisicu na koju ces zavrtati crevo freonsko i to je sve. Naravno kompresor treba da bude ispravan i izbacivace ulje pomalo te ces morati da dolivas ulje .

Kupi vakumpumpu i resi problem trajno i kvalitetno.

Re: vakum puma od motor od fridizera

Napisan post: 02 Apr 2010, 20:17
napisao dado9939
Eh moj, pocetak "vakum pumpa" kompresor Danfos 8....koristio uspesno 2 godine, ali ipak tek sad sa dvostepenom vakum pumpom vidis koja je razlika u radu!

Re: vakum puma od motor od fridizera

Napisan post: 02 Apr 2010, 21:36
napisao kele
Kupis 2 servisne cevcice sa ventilima(koristi se za punjenje R600),jednu zavaris na potis a drugu na usis a servisnu cev na kompresoru kao sto kolege rekose zatvoris haris zicom.Ova spravica ne moze da izvakuumira sistem kao dvostepena vakuum pumpa ali zato ima potis pa mozes produvavati instalaciju , resavati neka laksa zacepljenja sistema ili testirati instalaciju na pritisak kada je neispravan ili skinut kompresor.Verujem da je vecina majstora kada je pocinjala radila sa ovakvom vakuum pumpom.

Re: vakum pumpa od motor od fridizera

Napisan post: 03 Apr 2010, 09:06
napisao nike
Koja je svrha vakuum pumpe?

Da iz sistema otkloni vlagu i sve druge plinove koji se nađu unutra kad je sistem otvoren.

Da bi vakuum pumpa postigla da voda počne da isparava, bitno je da se u sistemu postigne tlak koji je znatno niži od tlaka isparavnja vode na temperaturi na kojoj se nalazi sistem.
Recimo da se sistem nađe na temperaturi od 10°C, tlak isparavanja vode je tada 0,0123 bara (cca 9200 mikrona).
Znači da bi vakuum pumpa obavila posao taj tlak u sistemu mora biti znatno niži od toga.

Dozvoljena koncentracija vodene pare u sistemu je ispod 10 ppm (parts per milion) (djelova na milion) što znači da može biti 10 molekula vode na 1 milion molekula plina. To se postiže kada je "tlak" vakuuma u sistemu 1000 mikrona (0,001333223684 bara). Da bi to postigli moramo imati vakuum pumpu koja postiže tlak ispod toga (radi savladavanja otpora cijevovoda) a najčešće dvostepena pumpa postiže tlak od 50 mikrona na njenom usisu (0,000066661184 bara).
Pravilno vakumiranje je do 500 mikrona a onda sačekati dok se tlak ne stabilizira. Ako stabilizirani tlak pređe 1000 mikrona znači da još ima previše vlage u sistemu ( i da još isparava) i da je potrebno vakumirati još neko vrijeme. Ako ostane ispod 1000 mikrona, onda je posao obavljen. Ako nastavi rasti preko 2000 mikrona i dalje i ne stabilizira se, sistem propušta.

slika

Evo detaljno na engleskome:
http://www.mediafire.com/?zmyztx5gnzm


Sve to je nemoguće postići običnim kompresorom, pa ako ga netko misli koristit u svrhu vakuumiranja sistema, neka slobodno zaboravi na to.