Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo 

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
reb0rn
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 24 Avg 2007, 14:18

Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao reb0rn » 06 svi 2022, 17:29

Treba mi savet, klima stara 8 godina relativno dosta radila, od prosle godine kad je temp spolja 33+C ugasi spoljni kompresor dok unutrasnja jedinica i spoljni ventilator nastave da rade, pali se tek kad se ohladi i opet se gasi nakon ~10min rada (pre gasenja uglavnom spori unutranji ventilator na min i onda ugasi kompresor nakon 1-2min
(ono sto ja primecujem da relej koji pali kompresor ne gasi je vec neki drugi jer ima tisi zvuk, i ako na klimi povecam temp relej koji bi trebalo d apali gasi kompresor reaguje dok sam kompresor osuatje ugasen)

Ociscenja je prosle godine spoljna/unutrasnja jedinica i to je pomoglo sve do kraja leta kad je opet krenula da se gasi...
Tad je i serviser merio pritisak gasa i samo je rekao da je pritisak veci i da nece jos dugo trajat

Klima nije do sad servisirana ni punjena, samo je ociscena prosle godine

Ove godine sam sam zvao drugog servisera (po preporuci) koji kaze da trenutno klima radi perfektno, ne mrzne cevi, hladi odma itd.. i da mi on preporucje da sacekam leto jer sad ne moze utvrditi nista, ako je kompresor pregrejava preporucuje menjanje spoljne jedinice......

Naravno brine me to jer bas ne volim da ostajem bez klime leti jer je u stanu pretoplo a serviseri su zauzeti, mada mi je ovaj garantovao da ce odma doci kad se to desi

Ono sto sam ja licno planirao je kupovine nove inverter klime (pre svega sto zelim klimu koja je manje bucna i gde cu moci da je ustelujem da slabije hladi tacno po zelji a ne da se pali i gasi non stop), ali sad nism siguran u ovm stanu ne znam koliko cu jos dugo biti da ulazem u novu klimu.... ako ova moze da izdrzi 2-3 godine jos
inace iz Novog Sada sam

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao sim » 06 svi 2022, 19:23

Koliko vidim rec je o on off uredjaju.
Kod takve klime spoljasnji ventilator nikad ne radi bez kompresora. Ako kazes da relej ostaje ukljucen, onda najvetovatnije iskljucuje zastita kompresora. Ta zastita je termicka i prekostrujna.
U toku rada uredjaja treba meriti napon i struju na kompresoru. Ako je napon dobar treba proveriti kapacitet kondenzatora i kompresora a narocito i ventilatora.
Ako su i oni uredni onda je vreme za drugi kompresor ili celu klimu. Samo spoljasnja mozda i nije bas resenje.
SIMkom

reb0rn
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 24 Avg 2007, 14:18

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao reb0rn » 06 svi 2022, 19:41

Struja u stanu je ok 220V, da i ovaj serviser mi je rekao da se ta zastita sama ne moze menjat i da moze da bude problem i do napona zbog kondenzatora ali racunam posto je klima pored prozora da bas i nije moguce prici dok je montirana ili gresim...
Ventilator spoljni se lepo vrti nema drndanja ili bilo cega po zvuku klima radi isto ko i prvog dana....
I da napomenuo je ako se ispostavi da nije do spoljne jedinice da ima on i unutrasnjih nije meni toliko do cene spomenuo je polvnu spoljnu za samenom 150e stim ako se desi da je unutrasnja problem i nju bi zamenio jer ih ima (polovnih)

Ostajem sad jos da se premisljam dal da narucim inverter klimu ili kad se problem desi da zovem opet servis, da sam siguran da sotajem u zemlji ulozio bi u novu klimu svakako sa invertorom pogotovo sto ce mi ovo leto struja ulazit u crvenu zonu jednim delom od klime

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao sim » 06 svi 2022, 22:48

Po napisanom se vidi da ti treba strucno lice a ne oriucen majstor.
Napon je trenutno dobar ali da li ne pada u toku rada.
Kondenzator se menja bez demontaze klime.
Ventilator se vrti i to je ok, ali da li ima dovoljnu brzinu?
Mora strucno lice i da ti premeri ono sto sam ti napisao u ovom i predhodnom postu.
I tu je kraj.
SIMkom

reb0rn
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 24 Avg 2007, 14:18

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao reb0rn » 06 svi 2022, 23:59

Lako reci kad su svi strucni kad ih zoves ;)
ovaj danas sto je bio radi sa klimama 20 godina kaze... ako neko ima predlog koga da zovem za NS nek mi javi ovde ili na PM

napon u mrezi ne pada posto se klima gasi u identicnim intervalima kad se pregreje prakticno svaki put nakon ~10min rada kompresora pa hladjenje ~1h, problem je sto ce verovatno gasenje krenut tek kad spoljna trenperatura bude iznad 35C a onda je neupotrebljiva a treba najvise

reb0rn
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 24 Avg 2007, 14:18

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao reb0rn » 07 svi 2022, 18:31

Ono sto nisam ovde napomenuo i sto su mi svi serviseri rekli da nije bitno...
desna strana klime gde je otvor je ~1cm do zida bocno i taj deo niko ni nije pokusao da ocisti, rekli su svi vazno je da je zadnja strana cista

zato i ako uzmem novi insistirat cu da je pomere ili da je montiraju na drugo mesto

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo  * REŠENO *

Post napisao nike » 10 svi 2022, 06:32

Veći pritisak znači slabi prenos topline sa izmjenjivača na zrak. Ili nema dovoljo zraka zbog nečistoće ili slabog ventilatora ili se topli zrak vraća ponovo (recirkulacija) na izmjenjivač ili je klima prepunjena.
Kontrole:
Čišćenje
Razmak od zida
Ventilator
Punjenje plina na vagu
Mjerenje struje kompresora

I to upravo tim redosljedom!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

reb0rn
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 24 Avg 2007, 14:18

Re: Klima Venting RSM-12RH gasi kompresor kad je bas toplo

Post napisao reb0rn » 10 svi 2022, 15:36

Da moguce da je problem godinama bio to sto je klima bocno od zida 1cm, taj deo klime serviser kad je bio nije cistio jer ne moze prici... pitao sma oba servisera dal je to problem sto je taj bocnio desni deo klime stavljem odma nuz zid, rekli su da nije a i meni je logicno da bar ako se taj deo zapusi a zapusio se 100% hladjenje izmenjivaca ce biti losije....
Ja iskreno ne znam jel mogu ocistiti taj deo, mozda da imam crevo za vodu ali sad gledam sliku ne verujem da je moguce bez skidanje spoljne jedinice

i da uzmem inverter klimu koga god da zovem insistirace da je postavi na istom mestu pored zida kladim se ........

Takodje zbog pregrejavanja kompresora moguce da su problemi visestruki, oslabljen kompresor/elektronika ili termalna zastita, mozda treba i punjenje...

evo uplodovao sam sliku spoljne jedinice, svakako je onaj prvi sto je montirao mogao klimu stavit ispod prozora ili je pomerit 10cm dalje od zida i tada bi bila blize prozoru ali ok ili da je izbusio taj zid i stavio je na terasu, jer je iza zida terasa :(
inace ovo je suncana strana

slika

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”