Rashladno sredstvo (freon) R142b

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
zivko01
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 15 Dec 2012, 21:33
Location: Macvanska Mitrovica
Contact person: zivko

Rashladno sredstvo (freon) R142b

Post napisao zivko01 » 14 Avg 2017, 22:40

Postovani,
Danas sam se susreo sa klimatizerom proizvedenim u SSSR-u osamdesetih godina proslog veka. Ljudi ga koriste za rashladjivanje satora za svadbe. Klimatizer je proste izvedbe sa fizicki odvojenim komorama kondenzera, agregatske grupe i isparivaca. Iznad isparivaca je evaporator vazduha koji izbacuje vazduh napolje u sator. Agregat je klipni poluhermetik pogonjen elektro motorom preko krute osovine. Kondenzer je klasicni ventolatorom hladjeni. Na jednoj od strana kucista ima ugradjene manometre za kontrolu potisnog i povratnog pritiska ( znam da se ne zovu tako kolega Nike :-) ) Povratni pritisak je oko 0,8 bar, potisni je oko 4 bara, rashladno sredstvo je R 142b, temperatura spoljnog ulaznog vazduha je bila oko 25 stepeni, a izlaznog vazduha oko 10 stepeni. Temperatura isparivaca oko 3 stepena. Klimatizer dobro radi. Problem je u nedostatku rashladnog fluida za isti takav klimatizer koji pri istim uslovima rada ne daje zadovoljavajucu temperaturu na isparivacu ( naravno da sam pogledao ekspanzioni ventil ) jednostavno fali gasa ( los diht na spoju sonde niskog pritiska na diferencijalnom presostatu, sto sam resio dotezanjem).
Pitanje za Vas....Gde moze da se nabavi kod nas u Srbiji gas R 142b? Ako nema sta preporucujete kao zamenu?

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Rashladno sredstvo (freon) R 142b

Post napisao bimba1958 » 15 Avg 2017, 11:17

Po nasim srpskim obicajima mozee da se sipa sta hoces,sta imas .Ali koliko ja vidim R142b spada uHCFC grupu freona:1hlor-1,1difluor etan=CF2ClCH3,ulja koja se koriste kod tih kompresora su MO/AB ,zasto nisi gledao temperature isparavanja ,a ne pritiske?????. ja mislim da nema zamenu?????Pitaj u Eurofrigo Bgd.
Zadnja izmena: bimba1958, dana 15 Avg 2017, 14:37, ukupno menjano 2 puta.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Rashladno sredstvo (freon) R 142b

Post napisao frigoservisbata » 15 Avg 2017, 14:08

Mislim da je to zamena za R12.Koji je expanzioni ventil na uredjaju(ako ga ima)?
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Rashladno sredstvo (freon) R 142b

Post napisao bimba1958 » 15 Avg 2017, 14:13

SDS R142b.pdf
(63.63 KiB) Preuzeto 193 puta.
po mome onda bi pre bio zamena za r22=Mono hlor di fluor metan.R12=di hlor di fluor metan??Original zmena zaR12 je R406a.Cak ni ovo sto sam na pisao nije to to ,R12 i R22 su sa metanom a ovde je prisutan Etan:1Hlor-1,1 etan???Mislim da ce Dr Niksa bolje da objasni!!
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Rashladno sredstvo (freon) R142b

Post napisao frigoservisbata » 15 Avg 2017, 23:11

Evo nesto sam nasao pa ko hoce nek prelista,ja vise nemam volje da tumacim toliko vrsta freona...Kad mi zatreba,znam kako cu da se snadjem.
Prilog
alternativni-rashla2.pdf
(622.36 KiB) Preuzeto 211 puta.
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rashladno sredstvo (freon) R142b

Post napisao nike » 16 Avg 2017, 15:07

R142B je bio zamjena za R114 i R12B1 koji su se koristili u toplinskim pumpama za visoke temperature kondenzacije i klima uređajima za kabine dizalica i sl. Nema direktne zamjene i isti je zabranjen. Jedino rješenje je kompletni retrofiting sa odgovarajućim rashladnim sredstvom za tu namjenu. Pošto je namjena koju si opisao, najbolje je napravit retrofiting na R134A.
Uređaji koje sam ja puštao u rad u Kazahstanu i namijenjeni su za rad na 50°C vanjske temperature rade na R134A.

Vjerojatno je to neka klima od ruske vojske kad su je radili sa reshladnim sredstvom za visoke temperature kondenzacije.

E sad, dali se to isplati, druga je priča! :uca:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

zivko01
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 15 Dec 2012, 21:33
Location: Macvanska Mitrovica
Contact person: zivko

Re: Rashladno sredstvo (freon) R142b

Post napisao zivko01 » 01 Sep 2017, 21:01

Hvala na odgovorima. Ovo je zemlja čuda i nekim čudnim putevima došao sam do pune boce freona r 142b. Boca je po obliku identična boci za kiseonik, ofarbana u sivo i na njoj piše " Хладитель р 142 б", zapremina boce je pet litara .....Dopunjeno, radi..... još jednom Hvala.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”