Dopuna freona

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
aco1974
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 10 Jun 2014, 18:36
Location: Kumanovo
Specialty: audio

Dopuna freona

Post napisao aco1974 » 10 Jun 2014, 18:49

Klima ima manjak freona i treba se dopuniti (r410), inverter. Serviser je rekao da ce spojiti manometre, procitati pritisak i videti dali treba i koliko dopuniti.
Ja sam od moje skromno znanje o klima uredjaja mislim da se kolicina freona ne moze proveriti sa manometre, nego isklucivo menzurom i vagom.
Dali je to tacno i zasto , i dali se moze dopuniti r410 znajuci da je azeotropna smesa.

Ustvari Toshiba je montirana pre 1-2 godine i monter nije imao plin za nadopuna iznad one duzine koja je fabrika zahtevala, tako da je ostao neka kolicina (50-60g mislim) koja se morala dopuniti.

Hvala

gelevski
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 223
Pridružen: 06 Mar 2011, 17:22
Location: Skopje Makedonija
Contact person: Rade Gelevski

Re: Dopuna freona

Post napisao gelevski » 10 Jun 2014, 22:29

Ako e vo prasanje dolzinata na razvodot moze da se dopolnuva

aco1974
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 10 Jun 2014, 18:36
Location: Kumanovo
Specialty: audio

Re: Dopuna freona

Post napisao aco1974 » 28 Jun 2014, 12:22

Ako se treba dopuniti, dali se treba opet vakumirati ili samo dopuna 50-60g.

Hvala Vam puno

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao goranfri » 28 Jun 2014, 17:04

Za 50 grama se ne sekiraj , ništa mu neće biti . Ako imaš gasa i vagu dopuni samo i biće u redu.

aco1974
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 10 Jun 2014, 18:36
Location: Kumanovo
Specialty: audio

Re: Dopuna freona

Post napisao aco1974 » 30 Jun 2014, 08:42

Koliko sam razumeo, klima se ne mora OPET vakumirati, to sto je vakumirana pre jednu godinu je ok. Dopunjavanje freona (50-60g) nece uticati na vakuum u sistemu klima uredjaja?

JESAM li dobro razumeo???

Hvala

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao goranfri » 30 Jun 2014, 10:24

Dobro si razumeo , ne treba da se vakumira , samo se doda to što fali.

aco1974
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 10 Jun 2014, 18:36
Location: Kumanovo
Specialty: audio

Re: Dopuna freona

Post napisao aco1974 » 30 Jun 2014, 12:04

Ok, hvala puno i pozdrav

truthseeker
_
_
Postovi: 15
Pridružen: 10 Nov 2012, 14:55
Location: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao truthseeker » 18 Jul 2015, 10:12

da ne otvaram drugu temu, ja sam posle 3 godine koriscenja fujitsu invertera, zvao servis da mi proveri uredjaj da li je potrebna dopuna gasa, medjutim kada je majstor dosao, ispustio mi je deo gasa, sa objasnjenjem da je zbog kratke instalacije bilo vise gasa nego sto je potrebno da bi uredjaj radio u optimalnom rezimu? da li se ovo praktikuje, i da li je pogresno. merio je pritisak manometrom dok je klima radila pod punim opterecenjem (najbrza brzina izduvavanja, setovana na 18C)

hvala unapred

N
*** Ako laže koza, ne laže .log ***

gelevski
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 223
Pridružen: 06 Mar 2011, 17:22
Location: Skopje Makedonija
Contact person: Rade Gelevski

Re: Dopuna freona

Post napisao gelevski » 18 Jul 2015, 12:36

Pravilnije je da bude duzina instalacije najmanje 3m za ovaj inverter a ispustanje ne bi preporucio zbog sastava freona R410.

truthseeker
_
_
Postovi: 15
Pridružen: 10 Nov 2012, 14:55
Location: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao truthseeker » 18 Jul 2015, 12:56

gelevski je napisao:Pravilnije je da bude duzina instalacije najmanje 3m za ovaj inverter a ispustanje ne bi preporucio zbog sastava freona R410.
pa nisam ni ja preporucivao ispustanje freona, prvo sa ekoloske strane, a drugo jer sam ga "kupio" sa klimom lolzi , al covek ispusti, kaze nemoj da brines.
Pitanje je, da li se ovo praktikuje, instalacija ima oko 2m, i ne mogu da kazem da klima nije hladila i grejala, sada imam subjektivni osecaj, da hladi isto, ili cak (mozda je VEOMA subjektivan osecaj) bolje...mada vrsljajuci po forumu, u medjuvremenu sam video postove, da kod invertera nema preporuka za kolicinu gasa za minimalnu instalciju, vec samo za preko 5m. Opet, ostaje dilema, da li je trebalo tako ili ne. Na kraju je bilo pitanje, ko kome dodje novac, dal on meni za "izvadjen" gas, ili ja njemu? :roll:
*** Ako laže koza, ne laže .log ***

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao goranfri » 18 Jul 2015, 19:06

Ne vidim razlog za ispuštanje freona ali ako stručnjak kaže ...

truthseeker
_
_
Postovi: 15
Pridružen: 10 Nov 2012, 14:55
Location: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao truthseeker » 18 Jul 2015, 19:23

dakle ja srece nemam sa klima majstorima....
hvala na odgovorima.
*** Ako laže koza, ne laže .log ***

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Dopuna freona

Post napisao nike » 19 Jul 2015, 05:46

Ono što je on vidio na manometru može da objesi mačku o rep! :oklagija

Količina plina tj ispravna napunjenost se inverterima mjeri JEDINO I ISKLJUČIVO vagom!

Ispuštanje plina u zrak od strane majstora je kažnjivo u uređenom svijetu!

Do sad ( u mojih 20 i kusur godina rada sa Fujitsu klimama), nisam naišao na Fujitsu instalacijsko uputstvo u kojem stoji da se vadi vani bilo kakava količina plina iz klima uređaja prilikom instalacije klime. Imaju uređaji na kojima je propisana minimalna dužina cijevi. Tada se, radi prigušavanja prijenosa buke od ispuha kompresora (jednako kao kod automobilskog motora), zbog čega je minimum i propisan, ugrađuje propisana minimalna količina cijevi (višak se savije u kolut iza vanjske jedinice klima uređaja, ili se ugradi prigušivać buke-auspuh koji mijenja tu dužinu cijevi, gdje je estetika bitna).

Dakle, taj koji je tu bio, niti zna išta o inverterima, jer ne bi gledao na manometre pa ispuštao, niti je pismen, jer da je, pročitao bi fuc...g instalation manual (RTFM)!
What happens if piping is less than the minimum recommended length (3 metres / 5 metres)?
If the product is installed with less pipe work than the minimum requirement specified by Fujitsu engineers, noise and/or vibration issues may occur and also the system may not perform as well as it is designed to. Fujitsu will not cover warranty claims for issues caused by units not being installed in accordance with their manuals.

Kod: Označi sve

http://www.fujitsu-general.com/global/support/faq/aircon/index.html
Bez obzira na sve to, nema tog majstora na kugli zemaljskoj koji će procijeniti ispravnu napunjenost inverter klima uređaja (pa i neinvertera) gledajući samo na manometar (osim ako nije kiborg sa termal vision umetkom u oku)!. Ti koji to rade su šarlatani, zbog kojih i pišem cijelu ovu litaniju!

Širimo rijeć expertovu! :uca: lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

truthseeker
_
_
Postovi: 15
Pridružen: 10 Nov 2012, 14:55
Location: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao truthseeker » 22 Jul 2015, 14:04

Hvala svima na sugestijama i savetima

Pozdrav
*** Ako laže koza, ne laže .log ***

truthseeker
_
_
Postovi: 15
Pridružen: 10 Nov 2012, 14:55
Location: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao truthseeker » 05 Avg 2015, 15:21

Zdravo,

Nakon par dana, je pocela da mi kaplje unutrasnja jedinica, kadica nije zapusena, vec se stvara kondenz po coskovima, kada otvorim poklopac unutrasnje, unutra je mokra. Klima hladi, a ovaj kondenz se javlja samo na srednjoj brzini (gde je hladjenje i najbolje). Kada je izduvavanje na minimumu, i kada je na maksimumu ovo se ne desava.
Negde sam procitao da ovo kapanje unutrasnje hoce da se desi kada nema dovoljno gasa, mada se ogradujem jer je do sada ispalo da o klimama ne znam nista i da sam se par puta prevario.


Moje pitanje je da li u Beogradu postoji neko ko moze da uradi rekuperaciju i dopuni inverter na potrebnu kolicinu gasa, obzirom da sam nasumice telefonom pokusao na par mesta, i svi su manje vise neodredjeni, ili rade dopunu na pritisak, ili ispustaju gas skroz u atmosferu pa dopunjavaju (ne znam kako) ili mogu da urade (servis iz Krnjace).
Ako nije protiv pravila foruma, molim da mi se u Privatne poruke neko preporuci ko ovo moze da uradi kako treba da ne bih vide lutao.
*** Ako laže koza, ne laže .log ***

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Dopuna freona

Post napisao goranfri » 06 Avg 2015, 00:48

Mogu ja ali tek u Septembru.

Odgovori

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”