Serviseri klima uređaja pažnja

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao goranfri » 05 Feb 2014, 20:01

Evo šta danas naleteh !!!!!?????? :oklagija , ladno nema uzemljenja , stavio čovek četvorožilni kabal i zabole ga što nema uzemljenje.

I sad zamislite proboj kompresora na masu , kućište metalno , vi dođete na intervenciju na recimo 8 sprat , terasa , popnete se na stolicu i uhvatite se za jedinicu i eto vas u prizemlju .

Neverovatno šta ljudi rade .
Prilog
Oprez.jpg
Opasno po život

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 05 Feb 2014, 22:43

Apsolutno bez mozga :oklagija uradjeno

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao frigo » 06 Feb 2014, 01:14

:oklagija
Imo sam ih i ja takih dosta što kažu klinci jevtiniji četvorožilni kabel a uzemljenje uzima preko bakarnih cevi... :m:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao goranfri » 06 Feb 2014, 02:11

Ne znam šta da prokomentarišem ali bolje da nikad ne nagazim takvog montažera :oklagija ili nekog ko bi pokušao da mi to objašnjava da to ne treba jer je uzemljeno preko cevi .

Naravno na ventil koji je predviđen za cev 12mm je dovukao cev 10 mm i napravio veliki pertl i to nekako prišrafio. Verovatno je i tu bila logika da manje košta.

Pritom dužina instalacije je oko 1m. Da čovek ne poveruje. gde bre uopšte nađu četvorožilni kabal da kupe , to treba da se pomučiš da pronađeš , manje radnje to ne drže uopšte.

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao Damiru » 06 Feb 2014, 07:49

Eto predloga za budž meseca.......
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 06 Feb 2014, 11:56

Pa kada ne znamo budzitelja da ga hvalimo :mrgreen:

Avatar
sfar
_
_
Postovi: 111
Pridružen: 20 svi 2011, 14:31
Location: hrvatska
Warranty service: u mirovini
Specialty: consumer

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao sfar » 06 Feb 2014, 14:01

ne treba se previše čuditi , dođeš na postavljenu instalaciju koju nisi ti postavljao i imaš kabel vezu vanjska unutarnja 5x1,5mm2 i dolaz ne unutarnju 3x2,5mm2.No ti ne trebaš dolaz na unutarnju već na vanjsku i ne dozvoljava se nikakvo kopanje i dodatno dodavanje kabla . U tom slučaju problem je očigledan i jedino je riješiv-? sa uzemljenjem preko cijevi. Nije neko rješenje al bolje išta nego ništa . Samo jedan od primjera iz prakse .

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao gordecka » 06 Feb 2014, 15:20

Džabe ti i uzemljena klima , ako je loše uzemljenje.Dešavalo se da "trese" a sve spojeno kako treba !

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 06 Feb 2014, 15:44

Ja ne vidim problem sa uzemljivanjem preko cijevi , dok god je to jedina preostala opcija kao u primjeru koji je Sfar napomenio. To sam i sam više puta izvodio ali bi napravio naljepnicu sa upozorenjem.

Pokvarenu klimu je uvijek dobro prije diranja pogledati prob-lampom ili Fluke Volt-Alertom! Navika koju stekneš nakon 20-ak trešnji. :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 06 Feb 2014, 21:31

Eto nike , a posle kazaes da su drugi pekari lolzi lolzi lolzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 07 Feb 2014, 00:22

Eto, sad ti meni reci po čemu je bakrena cijev lošiji provodnik od žice od 2,5mm2!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
sfar
_
_
Postovi: 111
Pridružen: 20 svi 2011, 14:31
Location: hrvatska
Warranty service: u mirovini
Specialty: consumer

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao sfar » 07 Feb 2014, 15:58

baš tako Nike :yeah:

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao goranfri » 07 Feb 2014, 16:53

Na unutrašnjoj jedinici uzemljenje nije na bakarnoj cevi već na boku od isparivača koji je od pocinkovanog lima i na starijim uređajima bude korozije.

Bakarna cev je super provodnik ali u ovom slučaju to nema veze. Da ne idemo u off. Na uređaj se stavlja petožilni kabal i to je poenta ove priče a ne četvorožilni a na uštrb uzemljenja.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 07 Feb 2014, 18:14

nike je napisao:Ja ne vidim problem sa uzemljivanjem preko cijevi , dok god je to jedina preostala opcija kao u primjeru koji je Sfar napomenio. To sam i sam više puta izvodio ali bi napravio naljepnicu sa upozorenjem.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
SaleSk
___
___
Postovi: 656
Pridružen: 04 Nov 2006, 21:08
Location: Skopje
Warranty service: Siemens, Konica Minolta, Kodak, B Braun, Dade Behring, Johnson & Johnson, Drew, TerumoBCT
Kontakt:

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao SaleSk » 07 Feb 2014, 18:43

nike je napisao:Eto, sad ti meni reci po čemu je bakrena cijev lošiji provodnik od žice od 2,5mm2!
Nije losija ali je to krajnije neprofesionalno! Na zapadu se to kaznjava oduzimanjem licenci za rad i velikim paricnim kaznama.
Ako je to tako trebalo da bude, onda se ne bi prodavao 5-to zilni kabel.
Mnogo je bolje dokupiti jos jednu zilu, zalepiti je salotejpom ako se nema za izolir i pustit je pored drugog kabla.

I stvarno mi je cudno da profesionalac kao sto si ti, opravdava ovakvo vezivanje i pored toga sto je to jedina opcija??!?!? Molim??!?!?
Jedina opcija je da se to uradi kako treba i da sve bude po propisu.Sve drugo je samo igranje sa zivotom :!:
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 07 Feb 2014, 20:06

Ljudi ne tražite u mom postu ono čega nema! Ponavljam, nigdje nisam napisao da sam JA stavio četverožilni kabel, već da sam spojio klimu bez direktnog spajanja žile uzemljenja tamo gdje je to JEDINA opcija onako kao što je to u primjeru Sfara (dovođenje napajanja na krivu jedinicu).

I sad, možemo mi debatirati koliko je nešto profesionalno ili neprofesionalno napravljeno, ali ne živimo u idealnom svijetu već u vrlo zajebanom realnom, gdje treba ponekad iza drugoga popravljati govna. Ako je netko posrao sa dovodnim kabelom na meni je da upozorim kako treba biti i da omogućim da je moje "rješenje" bolje od nikakvog. Ja tvrdim, i mirno spavam nakon toga, da je potpuno OK smatrati da je uzemljenje do vanjske preko cijevi i pocinčanog metala, pa i korodiranog prihvatljivije od nikakvog uzemljenja.
Nije profesionalno, ali to pitaj INVESTITORA zašto neće da odriješi kesu i plati meni da napravim profesionalno.

I slažem se sa Goranfri, da kretenu koji je to napravio jer nije imao 5-žilni kabel treba pretuč prste na ruci, jer mogao je povući 2 puta po 4 žile i imati viška žila.

A, jelte, za kur.. mu je i 5 žila i cijev ako nema uzemljenja ili propisno nulovanu mrežu.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 07 Feb 2014, 20:23

goranfri je napisao:vi dođete na intervenciju na recimo 8 sprat , terasa , popnete se na stolicu i uhvatite se za jedinicu i eto vas u prizemlju .

Neverovatno šta ljudi rade .
Profesionalno bi bilo da ti odradiš domaći zadatak i procijeniš moguće opasnosti i predvidiš sve situacije pa i da je uzemljenje neispravno i da je klima probila na masu. Ali nisi!

Profesionalno bi bilo da ti predvidiš da na terasi se možeš okliznuti i pasti pa bi trebao napraviti i dobro osigurati zaštitnu ogradu, ali nisi!

Profesionalno bi bilo da ne staješ na stolicu I to sigurno ne metalnu dok radiš na terasi već na odgovarajućim merdevinama od izolirajućeg materijala ili na propisnoj skeli koja je propisno ograđena, zavezan sa sigurnosnim pojasem, ali nisi!

Propisno bi bilo da imaš na sebi kacigu, naočale i izolirajuče cipele, ali nisi!

Propisno bi bilo da je onaj tko je montirao vanjsku jedinicu pored nje postavio odgovarajući izolirajući prekidač tako da je nitko ne može uključiti dok ti radiš na njoj, ali nije.

Propisno bi bilo da kad radiš sa opremom pod naponom imaš pomoćnika koji je obučen kako da te odvoji sa napona u slučaju sranja i da ti zna pružit prvu pomoć kakva se pruža u slučajevima udara struje, ali nisi i nemaš.

Propisno bi bilo i da prije nego dotakneš golom rukom predmet koji je moguće u kvaru pogledaš dali na njegovom kućištu ima napona odgovarajućim ispitivačem napona dodira, ali nisi.

Nevjerovatno šta ljudi rade................. i to sebi!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nemoj sad šta zamjerit, čisto zekam na ovu temu, pod motom,"nitko mene ne voli više od samog sebe da bi dopustio da moj život bude u rukama drugoga" ! :pivopije: :pivopije:


Ovo se samo prisjećam raznih obuka iz mog života. Većina toga se, recimo nedavno u Kazahstanu u naftnoj industriji, itekako kontrolira i mora pridržavati, inače ti odmah drugi kolega ili SAFETY skaće u oči i dijeli crvene i žute kartone koji znače puno na bušti i brzo mogu značiti i jednosmjerna karta kući.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 07 Feb 2014, 20:33

SaleSk je napisao:
nike je napisao:Eto, sad ti meni reci po čemu je bakrena cijev lošiji provodnik od žice od 2,5mm2!
Nije losija ali je to krajnije neprofesionalno! Na zapadu se to kaznjava oduzimanjem licenci za rad i velikim paricnim kaznama.
Ako je to tako trebalo da bude, onda se ne bi prodavao 5-to zilni kabel.
Mnogo je bolje dokupiti jos jednu zilu, zalepiti je salotejpom ako se nema za izolir i pustit je pored drugog kabla.

I stvarno mi je cudno da profesionalac kao sto si ti, opravdava ovakvo vezivanje i pored toga sto je to jedina opcija??!?!? Molim??!?!?
Jedina opcija je da se to uradi kako treba i da sve bude po propisu.Sve drugo je samo igranje sa zivotom :!:
Eto , cudi me da nike nije izbacio neki grafikon i kvadratni metar teksta kako odobrava da se ne uzemlji klima na adekvatan nacin.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 07 Feb 2014, 20:48

Eto, možemo reći da si, u idealnom svijetu, poentirao! :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 07 Feb 2014, 21:28

Pssssst , cuce neko :pivopije: :pivopije:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”