Serviseri klima uređaja pažnja

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
nenadn
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 40
Pridružen: 16 Jan 2011, 23:18
Location: pancevo
Contact person: nenad

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nenadn » 07 Feb 2014, 21:46

neće te drmati struja samo ako kompresor probije. bez uzemljenja često I indukcija moze da bude neprijatna, kad si na merdevinama 4-5m , a ono :shock:

Mico.frigo
_
_
Postovi: 5
Pridružen: 04 Feb 2014, 20:47
Location: BiH, RS

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao Mico.frigo » 08 Feb 2014, 00:23

Pozdrav poštovanim kolegama...
Evo, da se i ja javim na ovaj forum. Još sam davno saznao za vas, i čitao teme, ali nikako da se registrujem... Kako nam nije sezona, a ima se i više vremena, odlučih da i taj korak napravim. 
Čitajući teme po forumima, vidim da ima mnogo zanimljivih stvari, i zanimljivih članova, kao što su nike (ziva enciklopedija rashladne tehnike), frigo, bata i goranfri (koji na većinu pitanja odgovori kako bih i ja sam). Izdvojih samo neke, koje sam čitajući po forumu upoznao, ali vidim da ima iskusnih i dobrih servisera, koje sve zajedno pozdravljam.

Koliko mi vrijeme dozvoli, i ja ću se uključivati u problematike koje ovdje budu iznošene, i biću srećan ako nekome mognem pomoći.
Inače, mašinski sam inžinjer, ali se bavim rashladnom tehnikom kao serviser. Uz oca koji se rashladom bavi više od trideset godina sam svašta naučio i svašta prošao. Imamo servis rashladnih uređaja i od njega zarađujemo za život.

Elem, da se ja vratim temi...

Kako Nike napisa, kada dozivis nekoliko peckanja, uvijek na „vjetrenjacu“ napadaš spreman. Lično uvijek provjerim sa briferom prisutnost napona na jedinici klime, i često stavim i lagane rukavice sa gumiranim dlanovima, kao jos neki vid zaštite.
Što se tiče ovog montažera, i njegovog četvorožilnog kabla, čisto sumnjam da ga je i kupovao. To mu je ostalo restlova od neke prijašnje klime, uz koju je za vezu UJ-VJ došao taj kabal.(plus jedan trožilni).

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao goranfri » 08 Feb 2014, 09:42

Dobrodošao :pivopije:

Avatar
sfar
_
_
Postovi: 111
Pridružen: 20 svi 2011, 14:31
Location: hrvatska
Warranty service: u mirovini
Specialty: consumer

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao sfar » 08 Feb 2014, 15:06

još jedna dobrodošlica :pivopije: ,a može i kava

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao frigo » 10 Feb 2014, 06:06

Dobrodošao :pivopije:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao bimba1958 » 11 Feb 2014, 12:20

:srce: ja opet malo kasnim,dexi ne zameri.U potpunost se slazem sa vama, nailazio sam ja iklime povezane sa TTplavobelom zicom 0,75 i da ne pricam,jer ovde u mom kraju su banderasi iz EDB preuzeli taj posao.ALI PORED OPASNOSNTI O KOJIMA STE GORE PISALI TREBA SE CUVATI IBAKTERIJA I VIRUSA KOJIMA JE SVAKA KLIMA PREPUNA.Naime ,pre nekih desetak godina u jednoj firmi sam radio pranje,ciscenje i dezinfekciju 15 klima sa nekim americkim sredstvima,itako radeci zasekao sam malo ruku,sigurno na nekoj lameli isparivaca.Nakon desetak dana sam poceo da se osecam lose,pocelo je srce da zeza,zamarao sam se i....poslat sam na ultra zvuk kod kardiologa koji je odmah posumnjao na KOKSAKI virus.Na Torlaku sam dao krv i ustanovili su da imam koksaki ,Adeno i citomegalo viruse.Totalno sam sjebao imunitet.Dugo sam se lecio ali ostala je posledica na srce,cesto imam aritmije i ostale probleme.Ovo pisem kao kolega koji je iskusio nesto lose a kako bih i vas upozorio da vodite racuna!!!Setite se FILADELFIJE kada su u centalnom klima ure]aju pronasli Legionelu. :pivopije: :srce:
Zadnja izmena: bimba1958, dana 11 Feb 2014, 12:32, ukupno menjano 1 put.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao bimba1958 » 11 Feb 2014, 12:27

Imenjace dobrodosao! :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao filka » 11 Feb 2014, 19:17

Djabe vama petozilni kabal kad 80% od zgrade koji su u upotrebi NEMAJU Uzemljene ili kada malo kopas po instalaciji vidis da zuto-zelena zica u nekoj uticnici VISI u vazduhu :shock:
-će izginemo ki Mančester

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 11 Feb 2014, 22:55

@bimba1958 de sada spomenu sve ovo , danas se nagutah svega i svacega iz jedne galanz klime.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao bimba1958 » 12 Feb 2014, 10:30

Pa eto...vidim pise se o uzemljenju koje kako god mi majstrori profesionalno da izvedemo uopste nije bitno.Sve zavisi od uzemljenja u samoj zgradi,negde je to preko raznih sklopki,sondi i jos na mnogo raznih nacina,nego da se ne vracam u nazad,mislim da je ovo mozda jos gore jer se nista ne vid i ne oseca.Slataka je to para na neki nacin ,ali kad izgubis zdravlje ????Ja vise ne radim klime cak ni popravke elektricne prirode.Musterije retko pristaju na ciscenje sa obrazlozenjem da oni sami to rade i da su to samo nase majstorske fore kako bi im uzeli pare,ali zato zovu :majstore znas treba da mi se dopuni klima,bili prosli mesec oni iz EDB dopunili i opet ne radi.Ja ih pitam dali savaki mesec dopunjuju zamrzivac i saljem ih nazad kod majstora kojisu montirali klimu.Puno sam otiso od teme:kao kolega Vam savetujem da koristite bar one zastitne maske i rukavice za jednokratnu upotrebu,nikad se nezna na sta ce se naici,najgore su bolnicke i kafanske klime, sto ne mora da znaci,ja sam najebao u kancelarijskoj firmi.CUVAJTE SE :!: :?: :-( :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

prvasela
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 30 Jan 2013, 21:40
Location: beograd
Specialty: tv-multimedia

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao prvasela » 13 Feb 2014, 14:18

Svaka čast na otvorenoj temi.Barem će neko da bude obazriviji prilikom rada.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao frigoservisbata » 09 Mar 2014, 12:13

Ja sam pre nekoliko godina montirao klimu u bolnici kod nas.Zavrsili mi posao,probali klimu i sve ok.Kazemo doktoru da pozove elektricara da napravi napajanje do klime,jer je udaljeno poprilicno.Dodje majstor,napravi produzni kabal....Kad sam ukljucio klimu boom...Pitam ja majstora sta si to uradio?Kaze nista.Otvorim utikac,kad na njemu most izmedju nule i uzemljenja!!Ja ga pitam sta je bre ovo?!!Kaze on pa kod nas je nulovan sistem.Ja ga gledam,ne mogu da verujem sta govori!!Pitam ga ja pa sta kad je nulovan sistem?Kako bre da stavis most na utikacu?Sta dobijas kada okrenes utikac,tj.most sa fazom i zemljom?On me gleda ko tele.Lud covek!!!!
Veoma cesto sam nailazio na klime koje su povezane bez uzemljenja,a imaju petozilni kabal.Povezu dve crne,da ne bi ispitivali kabal,uzemljenje koriste kao razlicitu boju...Dakle plava,braon,dve crne i uzemljenje na kraju.....To su situacije vrlo ceste...
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1169
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao jaro » 09 Mar 2014, 13:20

Jednostavno ljudi nemaju pojma, nazalost i mnooooooogo nasih "kolega" uopste ne shvataju vaznost uzemljenja...cesto sam vidjao razne uredjaje - kad nesto probija na masu, ti jednostavno otkaci uzemljenje. :oklagija
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 09 Mar 2014, 17:00

Zemlja , nula ... ma previse je to bre za jedan uredjaj lolzi lolzi

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 362
Pridružen: 31 Avg 2010, 12:07
Location: Čapljina - Ljubuški
Warranty service: Bosch Siemens Electrolux Zanussi AEG Končar Vivax
Contact person: ZDRAVKO

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao ZDRAVKO T » 10 Mar 2014, 00:47

Najgora stvar je kad se dođe do situacije da razmišljamo jer nešto treba ili ne a pošto je ovo vreme javašluka i buša ljudi koji nisu stručni rade posao za koji nisu obučeni i nisu edukovani kroz školu ili praksu a kvalitet njihovoga rada niko stručan ne kontrolira.Kada sam negde prije 40 godina radijo diplomski rad na temu:Izrada elektro instalacije u četverosobnom stanu morao sam to i praktično uraditi i za to sam posebno emotivno vezan i dan danas kad prođem pored te zgrade srce zakuca.Neću o onim opštim stvarima već bitnome.Nije nam ni na pamet padalo da nešto zabaškarimo ili ne dovedemo uzemljenje u utičnicu ali tada su postojali nadzorni organi ali to nisu bili ovi današnji što sede u kafani i kancelariji već ljudi od struke i znanja i nedo bog da u zabilješku stave da sa nečim nisu zadovoljni jer bi morao na dosta mjesta pravdati sebe i trpiti posledice jednostavno postojali su standardi što su se zvali JUS i to je bila svetinja bar u miljeu gde sam ja radijo.Da nepričam kada je dolazijo mislim da se zvao jugoinspekt ona trojica čika što su nas ispreskakali sa svim pitanjima i mjerenjima a da nepričam o mjerenjima kvalitete uzemljenja i stotinama metara postavljene pocinčane trake samo da se to dobije naravno posle je došla demokracija i sve to više nije važno ali kada smo radili jednu benzisku pumpu ovde gde su zahtjevi po tom pitanju puno stroži ovo iskustvo nam je pomoglo a isto su došli oni specijalci da mjere ali moralo je biti ok jer je dosta zemljanih radova u pripremi terena pa kada sahranih u zemjlju tonu željeza u šipkama i traci nebrini se ni prijema ni rada objekta i eventualnih situacija u budućnosti jer nedaj bože da se nešto dogodi ipak je tu negde stavljen potpis i pečat.Da rezimiramo uzemljenje je obavezno i ako sam ja na klimi snosim i posledice svoga rada kad se nešto desi kasno je pričati jer se traži krivac za to a nebijo u koži onoga koga obilježe da je taj a uvjek je moguće uzemjljiti pa makar i vukli posebno žicu za to a i nekad su dolazile gotovo sve klime sa kablovima da se uredno poveže mada sada samo poneke ali šta ćemo kada kinez pita oćete li klimu sa kablovima ili ne naši trgovci kažu bolje bez njih jeftiniji su a monteri i ovako imaju kabla kod sebe jbg....
BLAGO ONOM KO RANO POLUDI VAS MU VJEK U VESELJU PROĐE

Avatar
sfar
_
_
Postovi: 111
Pridružen: 20 svi 2011, 14:31
Location: hrvatska
Warranty service: u mirovini
Specialty: consumer

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao sfar » 21 Apr 2014, 12:39

POZDRAV cijenjenim kolegama eto nije me dugo ovdje bilo , završio sam na baušteli u njemačkoj . Nema posla a kad dođu ove vrzućine onda ima da se ubiješ od posla al ne mogu 2 mj . pokriti cijelu godinu. pokušat ću biti na vezi uzeo sam neki tablet tako da ću se više uključivati u raspravu i normalno koliko to bude slobodno vrijeme dozvoljavalo . POZDRAV još jednom ...

Avatar
dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 575
Pridružen: 25 Apr 2012, 23:30
Location: Beograd
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao dejan-dexi » 21 Apr 2014, 12:56

E pa sretno ti bilo :pivopije:

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao goranfri » 21 Apr 2014, 13:17

Pozdrav.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao nike » 21 Apr 2014, 16:12

Znao sam ja da si ti pametan momak! :tooo:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

MilosCvetic2025
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 27 Jan 2024, 22:01
Location: Sremska Mitrovica
Specialty: distribution

Re: Serviseri klima uređaja pažnja

Post napisao MilosCvetic2025 » 27 Jan 2024, 22:10

Ja imam klimu lg S12EQ r32 standardnu inverter radi samo u jednoj brzini kad je na grejanju a predhodne dve godine radila je na sve tri brznine kad stavima na grejanje na 30 stepeni I na petu brzinu ventilator

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”