Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22-REŠENO

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22-REŠENO

Post napisao Tamy » 23 Dec 2013, 17:13

Poštovani!

Pošto se već duže vrijeme nisam javio, prvo vas pozdravljam i svima želim Sretan Božič i Sretnu novu godinu 2014! :jel:

A sada ka mom problemu:
Imam toplotnu pumpu zrak-voda, izadjenu u samogradnju, na kojoj je izgleda otkazao TEV (gubitak punjenja?) jer se on čudno ponaša. Pošto kod nas više nije moguče nabaviti TEV za plin R22, nego može samo da se nabavi TEV za R407C (naprimer DANFOSS TEZ2), imam jedno pitanje; dali postoji neka velika razlika u radu ventila za R407C, ako se on montira na sustav sa R22, zato što (koliko ja razumijem) kod plina R407C postoji klizanje temperature otprilike 7K? E pa sad ako je sonda TEV punjena sa tim plinom, dali će biti pregrijanje toliko veče (ili manje) zbog tih 7K klizanja ili treba samo podesiti pregrijanje pomoću manometra i termometra na potrebnu vrijednost? (naime, želja mi je da pregrijanje bude što manje, zbog boljeg efekta toplinske pumpe).

Nadam se, da nisam postavio neko glupo pitanje ...
Zadnja izmena: Tamy, dana 29 Dec 2013, 14:35, ukupno menjano 1 put.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao nike » 23 Dec 2013, 20:00

Možeš, samo našteluj pregrijanje sa točnim cijevnim termometrom! Parker ima ekspanzijske ventile H serije koji su za R22 i R407. Ako nemaš akumulator na usisu kompresora, bolje ti je držati pregrijanje normalnim (4K) da ne bi mijenjao kompresore kao čarape.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao Tamy » 23 Dec 2013, 20:27

Hvala, Nike!
Znači, ako sam dobro shvatio, to što je TEV izradjen za R407C nema utjecaja, ako mu se pravilno naštela pregrijanje
i da je kod R407C ventila verovatno samo fabrički podešeno pregrijanje na drugu vrijednost, zbog klizanja temperature?

Ja ću u svakom slučaju taj ventil promjeniti i naštelati mu pregrijanje, kako si opisao, pa se opet javim.

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao Tamy » 26 Dec 2013, 15:32

Eto, ventil sam promjenio i radi više-manje u redu, samo mi smeta to, da pregrijanje nikako ne ide niže od 7K, iako sam odvrnuo šraf do kraja. Sapnica je iste veličine kao i prije (br.4) a siguran sam, da se sa starim ventilom (za R22) moglo naštelati pregrijanje na svega 3-4K. E sad, nije baš to neka tragedija, ali bih želio tom problemu doći do kraja.

Pregledao sam mnogo literature o expanzijskim ventilima i nigdje nisam našao nekog konkrektog objašnjenja o tome,
dali postoji neka razlika u radu ventila, ako se ventil za R407 upotrebi za R22, pa ako neko od vas zna nešto više, preporučujem se za odgovor!

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao goranfri » 26 Dec 2013, 19:24

Probaj diznu br.5

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao nike » 29 Dec 2013, 07:31

Tamy je napisao:Eto, ventil sam promjenio i radi više-manje u redu, samo mi smeta to, da pregrijanje nikako ne ide niže od 7K, iako sam odvrnuo šraf do kraja.
A kada ti to namještaš pregrijanje?
Vrati šaraf na tvorničko namještanje pod hitno, dok nisi ostao bez kompresora. Po uputama iz kutije ventila namjesti/korigiraj pregrijanje na 4K bez mjerenja pregrijanja. To bi trebalo biti dovoljno u 95% slučajeva. Osim toga, mene uvijek zabrinjava mjerenje i pozdanost rezultata mjerenja, pogotovo neadekvatno preciznim manometrima i još neadekvatnijim termometrima cijevi. Dok nemaš čime pouzdano izmjeriti pregrijanje, drži se uputa iz kutije ventila i namjesti po tim uputama.
Štelovao bi pregrijanje na 2K a greška na manometru od paralakse i klase točnosti je 2-3K a na termometru zbog utjecaja okoline i lošeg kontakta 3K i više. Ako uzmemo samo to u obzir, možeš po tom mjerenju jednako imati i pregrijanje od 7K kao i pothlađenje od 5K na istom mjerenom mjestu. Da sad ne dodajem u jednadžbu razliku tlaka od mjerenog mjesta do stvarne točke priključivanja manometra. Kao da metrom sa podiocima u mm ideš mjeriti debljinu žice namotaja u 1/100mm.
Pregrijanje se mjeri i namiješta kad je toplinsko opterećenje isparivača najmanje. Kod većeg opterećenja, kao na početku hlađenja kod hladnjača i sl., dizna je uvijek premala i pregrijanje je uvijek visoko do trenutka kad se temperatura isparavanja približi projektnoj. Tek tada ekspanzijski ventil počinje modulirati, a do tada je jedino ograničenje kapaciteta sama veličina dizne (ili MOP kod ventila sa MOP-om).
Na grijanju to znači da treba čekati najhladnije dane ili prekriti dio isparivača kartonom, ako je u pitanju zrak-freon, a ako je voda-freon, onda kad je voda najhladnija ili pritvoriti lagano vodu dok isparavanje ne dođe na najnižu predviđenu razinu u normalnom radu.

Prije toga treba kontrolirati pothlađenje prije ekspanzijskog ventila koje ne smije biti manje od 2K na ulazu u ekspanzijski ventil kako bi se osiguralo da je samo tekuće rashladno sredstvo prisutno na ulazu u ekspanzijski ventil. Ako je nedovoljno rashladnog sredstva ili ima plinovitog na ulazu u ekspanzijski ventil, ništa od regulacije pregrijanja. Ako je izmjereno više od 2K pothlađenja na ulazu u ventil, onda je sigurno da je sama tekučina na ulazu i tek se onda, uz uvjet da nije opterečenje isparivača preveliko, može štelovati pregrijanje.
Dakle kad se šteluje pregrijanje prvo kontrola dovoljnog pothlađenja => dopunjavanje plina ako je potrebno => namještanje ventila za 1/4 okretaja => čekanje 15-20 min => kontrola pregrijanja => kontrola pothlađenja. I tako u krug. Na strani kondenzatora treba kontrolirati količinu zraka/protok vode/brzinu ventilatora da za vrijeme podešavanja kondenzacija bude stabilna i oko 40°C kako bi se osiguralo da je tada dovoljna razlika tlakova i da je kapacitet TXV blizu nazivnog (kapacitet ovisi o razlici tlakova na ventilu)
Tek nakon namještanja pregrijanja se ta privremena podešavnja uklone.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao nike » 29 Dec 2013, 07:48

Tamy je napisao:Hvala, Nike!
Znači, ako sam dobro shvatio, to što je TEV izradjen za R407C nema utjecaja, ako mu se pravilno naštela pregrijanje
i da je kod R407C ventila verovatno samo fabrički podešeno pregrijanje na drugu vrijednost, zbog klizanja temperature?
Ima utjecaja jer plin u osjetniku ventila za R407C je R407C a za R22 je R22. Tu ima sitnih razlika u ponašanju ali ne toliko da na 4-5K pregrijanja to ima bitnog utjecaja. Na 2K već može biti panike i problema. Zato sam i napisao da ako nemaš usisni akumulator, ispod 5K ne bi trebalo ići radi sigurnosti.

Međutim, kako sam opisao u prošlom postu, to namještanje pregrijanja se mora moći pouzdano izmjeriti.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Ugradnja Danfoss TEZ2 ventila u sustav punjen sa R22

Post napisao Tamy » 29 Dec 2013, 14:34

Ovih par dana posle ugradnje ventila, detaljnije sam pratio njegovo funkcioniranje i dešavalo se, da je ventil "oscilirao" u nekim slučajevima, tako da sam namestio ventil natrag na tvorničko podešeno pregrijanje.

Inače, punjenje sistema je O.K. punio sam na podhladjenje, koje iznosi ~5K, imam kontrolno staklo ispred ventila, tako da uvijek mogu da kontrolišem, da nema mjehuriča (toga ima samo koji minut za vreme starta kompresora) a kompresor ima akumulator na usisu, tako da mislim da se ne trebam brinuti, da bi došlo do toga, da bi tekuča faza došla do kompresora.

Nego, to što pišeš o tačnosti manometra i termometra, dalo mi je da razmišljam i sigurno ima nešto na tome, pa više neču da eksperimentiram, nego ču ostaviti ventil tako, kao što je tvornički podešen.
Isto tako priznanjem, da sam napravio grešku, jer sam štelao ventil baš tada, kad uvjeti nisu bili takvi, za koje je toplinska pumpa predvidena, a to su niske vanjske temperature. A tog dana, kada sam mjenjao ventil, najniža vanjska temperatura bila je +3'C.

Hvala na savjetima!

Odgovori

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”