Testo 550-2 savet?

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 26 Jan 2013, 19:19

Potreban mije savet-utisci oko kupovine Testo 550-2.
na net-u sam dosta gledao da ga hvale na raznim forumima, ali mislim da je savet iz prve ruke ukoliko ga neko ovde sa foruma koristi ipak prava stvar.
slika

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 27 Jan 2013, 11:12

Prijatelju,
Kupio sam ga jesenas. Izbor na njega je pao sto zbog pozitivnih iskustava korisnika, koje sam procitao butajuci po raznim forumima, a i sto zbog pristojne cene, ali i na zalost mrsavog izbora proizvoda slicnog tipa na trzistu u Srbiji. Primetio sam da najvise hvale Fildpiece-ov SMAN3, ali ok.
Lepo lezi u ruci, termo sonde na stipaljkama imaju dosta brz odziv, baza podataka o freonima, tj njihovim pritiscima i temperaturama je sasvim ok.Ima podatke za 39 freona.
Opsteg rada za merenje pritiska je od -1 do 50 bara, a za temperaturu od -50 do 150 stepeni C.
Ima nekoliko dodatnih funkcija, od kojih je prilicno zgodan test curenja na pritisak, kao i Vakuum test. Jedina i velika zamerka je to sto nema mogucnost ocitavanja stanja vakuuma u mikronima, iako se na samom displeju prilikom ukljucivanja(kada zasvetle sve ikonice) vidi da ta mogucnost postoji, ali verovatno za neki naredniji model.
I sto je najvaznije, uredjaj u realnom vremenu izracunava pregrejanje i pothladjivanje.
Iskreno, kao i vecina nas majstora, ja ranije nisam mnogo vodio racuna u vezi te dve stavke prilikom popravke ili punjenja nekog uredjaja. Stara skola nas je ucila da kada je susac gasa mlak, a usisna cev orosena, da je tada uredjaj dobro napunjen. OK, uslovno receno to i jeste tako, ali taj moj subjektivni osecaj mlakog i orosenog je kod mene doveo do toga, da sada vidim da sam ranije vecinu uredjaja blago "prepunio". Nijanse su u pitanju, mozda je to 10ak procenata, ali je to ipak greska, i nije zanemarljivo.

Toliko o mojim prvim utiscima. Nadam se da sam ti barem malo pomogao. Veruj mi da neces pogresiti ako se odlucis za 550-2.
Pozdrav!

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 27 Jan 2013, 12:50

Drago mi je na odgovoru,99% da ga uzimam. Do sada sam sve rucno izracunavao pregrejanje i pothladjenje,gubio vreme,nekad se i pogresi,ali eto obim posla sad i zahteva malo modernizacije-ulaganja. Pogledacu i model 570,mogucnosti,razliku u ceni...
Javicu se kad ga uzmem,sa prvim utiscima. Jos jednom hvala!

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 27 Jan 2013, 12:59

Da, 570 je vec ozbiljnija alatka. Ali i skuplja. Ima i mogucnost data logovanja.
Nemoj da te brine, jer ulaganje u alat se gotovo uvek isplati. Naravno, ako imas sta da radis sa tim alatom.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 27 Jan 2013, 13:46

Sto se tice ulaganja,za to ne brinem,sve alate veoma brzo otplatim. Posla hvala bogu ima,i tu se ne zalim.

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao lenas_bk » 04 Feb 2013, 22:15

Imam ga i ja nesto oko 2 g.Kolega mi donio iz Austrije(ako se dobro sjecam bio je tad oko 340 eura na nekoj akciji)
Da sad ne ponavljam POLARIS je vec opisao.
Ono sto je meni bitno da sad nosim samo jedan kofer u autu,prije sam nosio tri-cetiri seta analognih manometara,
sad fino izneses jedan kofer i to je to,mada sam ljetos naletio na jarana koji bude u SAD pa mi je rekao da izaberem nesto od alata
da mi donese kad bude sad dolazio,jer tamo je dosta jeftinije.
Uzecu nesto od ovoga http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
Nekako mi se ovaj yellow jacket najvise svidja.
Testo 550 je tamo kao sto vidite oko 200 eura.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao nike » 09 Feb 2013, 11:20

Kolega, nemoj uzimati Yellow Jacket jer je to lošija kopija originalnog Digicool manometra. Nekad se Digicool prodavao kao Yellow Jacket ali su se oni razišli i Yellow Jacket je sad drugi proizvod koji nije u kvaliteti par Digicool-u.
Kad već kupuješ, kupi Sman 3 ili Digicool AK900. To su tenkovi i rade posao izvrsno.

Što se tiče vakuuma, na Testo on se mjeri senzorom tlaka. Može se koristiti kao indikacija da se sistem vakumira, ali za pravilno mjerenje vakuuma treba imati elektronski vakuumetar koji ima termosenzor i koji mjeri u mikronima.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao lenas_bk » 09 Feb 2013, 13:23

Ok Nike hvala na info.

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Soko » 10 Feb 2013, 11:40

U drugoj kartici desno (flash je pa ne moze direktno da se linkuje) tabelarno su date karakteristike svih modela:
http://www.testosites.de/refrigeration/en_INT#/0/1/

Vidimo da za merenje vakuma kod modela 550 pise "indication" sto se u principu poklapa sa Nike-vom tvrdnjom. Medjutim, kod modela 557 i 570 pise "precise and robust" sto je vec druga stvar kada to napise ozbiljna kuca.
Takodje, u brosurama za ova dva modela, na prvoj strani postoji slika a sa njene desne strane nabrojane merne jedinice - kod modela 550: bar, psi, C/F, kPa, Mpa, inchHg. Kod modela 570 je tu navedeno i ono sto nas najvise zanima - micron.
http://www.testosites.de/export/sites/d ... 550_EN.pdf
http://www.testosites.de/export/sites/d ... 194_EN.pdf

Izgleda da pored cetvorostruke baterije ima jos razloga da bude toliko skuplji.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao nike » 10 Feb 2013, 11:57

Ja to gledam ovako:
550 je osnovni model koji služi kao svakodnevni digitalni analizator sistema za potrebe servisiranja. Takva mu je i cijena (gledano po zapadnim mjerilima).
557 je za naprednije mjerenje i analizu rada.
Model 570 je više za puštanja u rad sistema i dokazivanje performansi rada sistema investitoru/nadzoru prilikom primopredaje.
Svaki ima svoju namjenu.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 10 Feb 2013, 12:09

Slazem se sa tobom Nike.
550 je odlican kao korak dalje u odnosu na nacin rada kakvim su nas ucili.
O tome sam pisao u nekom od prethodnih postova.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 27 Mar 2013, 22:19

Evo konacno stiglo posle dva meseca maltretiranja :yeah:

slika

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao goranfri » 27 Mar 2013, 22:32

E super. Hajde nakon malo korišćenja nam daj neke komentare iz prve ruke.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 27 Mar 2013, 23:23

Prvi posao(montaza-servis) koji budem radio gledacu da ga detaljno testiram.pre nedelju dana sam radio neki servis,tada bi mi dobro dosao,ali nije jos stigao.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 10 Apr 2013, 21:54

Radjena je montaza klime 3,5kw(klima je montirana sa malom duzinom cevi od 0,8m, posto je stranka zahtevala da se cevi sto manje vide), posle montaze izvrsena provera rada, a rezultati su sledeci:

posle rada od 20-tak min,parametri su sledeci:
Temperatura na ulassku u isparivac 23C
Vlaznost vazduha 37,5%
Vanjska temperatura na ulasku u kondenzator 16,3C

slika
pritisak na usisnoj strani sa konvertovanom temperaturom


slika
pritisak na usisnoj strani sa izmerenom temperaturom

Iz prikazanih merenja, proracunima dobijeno da je ciljno pregrejanje 16, aktuelno 8,sto bi znacilo da je klima zbog male duzine instalacije blago prepunjena.


slika

Izvestaj (malo pojednostavljen)
Zadnja izmena: gordecka, dana 11 Apr 2013, 05:50, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 11 Apr 2013, 00:02

Prijatelju, nesto ti ovde ne stima.
Prilicno si me zbunio sa izrazavanjem temperature u celzijusima i farenhajtima u istom objasnjavanju situacije.
Po merenjima koje si upisao u izvestaju:
IWB: 14.2C
ODB: 16.3C
ciljano pregrejanje bi trebalo da bude 8.7K, a ne 16K, kako si napisao, ako smo merenja vrsili u stepenima celzijusa.
Pogresno si naveo vrednost temperature na ulasku u isparivac, jer je 23C IDB koje si merio.
Zbunjuje me to sto meris temperaturu u stepenima C, a belezis je u stepenima F. Prebaci u manometrima vrednosti za temperaturu u F, pa ce ti biti lakse ako zelis da je belezis u izvestajima u farenhajtima.
Moj savet, najjednostavnije ti je da koristis ovu pojednostavljenu formulu za Target SH:
SH = 1.5 IWB - 0.5 ODB - 40, ako koristis farenhajte.
Vrednost pregrejanja izrazavavaj iskljucivo su kelvinima, jer je to razlika u temperaturi, a ne vrednost merene temperature.
Sto se tice forme izvestaja koju si napravio, mislim da si izbacio dve vrlo vazne stavke iz originala, a to je opis ekspanzionog dela uradjaja, kao i podatak o jacini struje koju kompresor "vuce" u radu, odnosno prilikom merenja.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 11 Apr 2013, 05:44

Pretpostavljao sam da cu zbuniti, ali iskreno zbunio sam se i ja.Prilikom montaze samo sam slikao parametre, a kad sam dosao kuci ,onda sam posle konvertovao u F.Po "mojim" proracunima, aktuelni SH je 8,28K ,a target SH je 15,67K, barem po formuli koju ja imam:
SH = 3IWB-80-ODB/2, sto bi u ovom slucaju iznosilo 3 x 57,56-80-61,34/2 = 15,67K , a takav se proracun dobije i tvojom formulom.Iz izvestaja sam izbacio opis ekspanzionog dela uredjaja, posto sam naveo da je u pitanju klima uredjaj , i model,pa sam smatrao da se podrazumeva sta je u pitanju, a sto se tice struje kompresora... :lala:
SH sam greskom oznacio u F(bice ispravljeno) !

Na prvoj slici bi trebalo da bude 46,3 PSI , 22,82F (pritisak i temp saturacije)
Na drugoj slici bi trebalo da bude 46,3PSI , 31,1 F ( pritisak i izmerena temp)

Kada oduzmemo 31,1 - 22,82= 8,28K aktuelni SH

SH = 3IWB-80-ODB/2 = 15,67K Target SH

Bilo bi lepo da jos neko proveri ovaj proracun, ako negde gresim da se ispravim na pocetku, da ne idem krivim putem na samom startu !

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 11 Apr 2013, 07:20

Proracun ti je ok kada vrednosti temperature prevedemo u jedinice o kojima govorimo.
Ova formula koju sam ti dao je pojednostavljena, i kao takva se lako pamti.
Ako imas Android telefon, skini aplikaciju Hvac buddy.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao gordecka » 11 Apr 2013, 08:14

Imam android, i nekoliko free aplikacija,koje mi trenutno odraduju sve sto mi treba mada nije na odmet uzeti i ovu.Po tvom dosadasnjem iskustvu prema ovim podacima koje sam merio,moze li se pretpostaviti koliko je "prepunjena " klima koju sam merio koriscenjem male duzine instalacije,tj koliko bi gasa trebalo da bude manje u klimi da bi se ova dva SH izjednacila?

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Testo 550-2 savet?

Post napisao Polaris » 11 Apr 2013, 09:19

Da li ti je ventilator na un.jedinici bio postavljen na max?
Da li je to nova klima?
Na kom delu instalacije si merio temperaturu cevi?

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”