DAikin multi split 5MXS90 (RIJEŠENO)

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

DAikin multi split 5MXS90 (RIJEŠENO)

Post napisao gordecka » 25 Jun 2012, 15:53

U pitanju je multi split 5MXS90 model vanjske jedinice. Problem je sto su povezane 4 unutrasnje jedinice, i kako se redom pale jedna za drugom, tako sve losije hlade. Naime, na vanjskoj ima prikljucke A,B,C D,E. unutrasnje povezane na prikljucke A, B uvek bolje hlade od ostale dve, i to tako da erenjem temperature ulaska u klimu ima oko 25 c dok na izlasku iz klime ima oko 15-tak stepeni.(mereno laserskim termometrom).E sad ukoliko iskljucim sve unutrasnje, i ukljucim samo tu "zadnju" koja najlosije hladi, ona sam radi: usis 27c , izduv 9 c, kako ukljucujem i druge stanje se pogorsava.

Kataloski , ta klima je prednapunjena do 30 m instalacije, ali je problem sto se ne zna kolika je ukupna duzina instalacije posto je pod krovom, ali po mojoj proceni negde oko 30 - 40 m.
Prvi dan kada sam otisao da vidim sta se desava, nisam imao kod sebe rekuperator, pa sam prebacio klimu u test mod, i probao malo iz boce da dopunim gasa(velika greska).Posto se stanje nije poboljsalo,danas sam poneo rekuperator, i izvadio oko 4 kg gasa( u klimu ide 2,99 kg) e sad ne mogu da verujem , da sam je ja toliko prepunio(ko zna mozda sam se i zaneo :tooo: ), ali sam vratio u klimu 2,99 kg gasa, i pustio klimu, i tada dobijem da mi je na svim unutreasnjim razlika izmedju ulazne i izlazne temperature oko 5 c.e posto sam celo pre podne proveo u platformi na krovu, nisam vise mogao, pa nastavljam sutra. Usisni pritisak je oko 13 bara, izlazni pre ekspanzionog ventila oko 33 bara..temperatura posle ventila je oko 26 c.

Probao sam da proverim sve unutrasnje, imaju li ikakve greske, ali nema, takodje ni na vanjskoj nema nikakave greske.
Neka pomoc , sta bi mogao jos da odradim?

Avatar
hagula
___
___
Postovi: 206
Pridružen: 14 Jan 2009, 00:23
Location: B&H

Re: DAikin

Post napisao hagula » 25 Jun 2012, 20:50

gordecka je napisao: Usisni pritisak je oko 13 bara, izlazni pre ekspanzionog ventila oko 33 bara..
jesi siguran za ovaj tlak?

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: DAikin

Post napisao gordecka » 25 Jun 2012, 21:36

siguran sam, evo i slika
Prilog
IMAG0427.jpg

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao nike » 30 Jun 2012, 07:33

Daj popis oznaka unutarnjih jedinica i izmjeri cijevi i dopuni freona za izmjerenu dužinu.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao gordecka » 30 Jun 2012, 09:01

Unutrasnje su:
FTXS50 x 1 kom, FTXS35 1 kom i FTXS25 x 2 kom.
Po mojoj proceni, cevi ne bi trebalo da ima ukupno vise od 40 m( ne mogu tacno da znam , i gipsanom plafonu su.
Gas sam napunio tacno kako pise na klimi 2,99 kg, i tada nije radila nikako.posto nisam znao ukupnu duzinu cevi, polako sam dodavao po 50 gr gasa, i cekao po 30 min, da vidim sta se desava, palio, gasio sve unutrasnje...
kada sam dodao kolicinu od 500 gr gasa, a stanje se nije menjalo, prestao sam sa dopunom,jel nijemoguce da ima toliko vise instalacije. Kontaktirao sam ljude iz DAIKINA, i sve im ispricao, i posle konsultacije sa njima,poslace svog servisera, ali misle da je ili ploca ne ispravna, ili termo senzori, e sad trebalo bi da dodju tokom sledece nedelje. Fazon je sto ima takva 4 sistema.Jedan je 5MXS90, a ostala 3 kom 4MXS90. Pored ovog koji ne radi kako treba, ima jos jedan , sa istim simptomima. Pre dve godine , bio je jos jedan sa takvim problemom, ali sam ga resio dopunom gasa, ovde to nisam uspeo.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao nike » 30 Jun 2012, 14:25

Ako je ukupna dužina 40 m., to znači da je klima tvornički napunjena za ukupno 30m. Ti trebaš dodatno napuniti 20g po metru iznad 30m tj 200 grama ukupno.

Prvo obavi to pa javi rezultat.

Naravno, to je pod pretpostavkom da si siguran da nigdje ne pušta i da si stvarno ulio ranije tvornički propisanu količinu .
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao nike » 30 Jun 2012, 20:14

gordecka je napisao:U pitanju je multi split 5MXS90 model vanjske jedinice. Problem je sto su povezane 4 unutrasnje jedinice, i kako se redom pale jedna za drugom, tako sve losije hlade. Naime, na vanjskoj ima prikljucke A,B,C D,E. unutrasnje povezane na prikljucke A, B uvek bolje hlade od ostale dve, i to tako da erenjem temperature ulaska u klimu ima oko 25 c dok na izlasku iz klime ima oko 15-tak stepeni.(mereno laserskim termometrom).E sad ukoliko iskljucim sve unutrasnje, i ukljucim samo tu "zadnju" koja najlosije hladi, ona sam radi: usis 27c , izduv 9 c, kako ukljucujem i druge stanje se pogorsava.
Ja tu ne vidim problem! Priključeni kapacitet unutarnjih jedinica je 13,5kW. Ova vanjska može dati samo 9. To se mora raspodijeliti.
Raspodjela snage, po tehničkim podacima, ide po slijedećem ključu (1,67+1,67+2,33+3,33). Dakle, unutarnja nazivne snage 2,5kW dobije na raspolaganje samo 1,67kW (kada rade sve 4) i normalno je da se ima osjećaj da je slabiji rad.

Drugo, kakav je to laserski termometar? Koliko ja znam, postoji IR (infra red) termometar. Laser je samo za usmjeravanje.
IR termometar treba znati koristiti. Svaka površina koja se mjeri ima svoju emisivnost. Treba na IR termometru podesiti emisivnost ovisno o mjerenoj površini ili na nju zaljepiti tanku crnu izolir traku kako bi emisivnost bila standardnih 0,95.

Nakon što dobro očistiš klime i dopuniš 200 gr. plina, klimu ubaci u test mode i izmjeri temperature i vlagu zraka na ulazu i izlazu iz svake unutarnje jedinice i onda to postaj ovdje. Tako ćeš ustanoviti šta klima stvarno radi. Mjeriti treba sa nekim kalibriranim instrumentom.
Usisni pritisak je oko 13 bara, izlazni pre ekspanzionog ventila oko 33 bara..temperatura posle ventila je oko 26 c.
Usisni tlak od 13 bar znači 19°C isparavanje. To je moguće kad je ukupni kapacitet unutrašnjih jedinica veći od vanjske pa imamo velik dotok topline. Veika klima sa velikom količinom zraka znači manji TD. Ako je manji TD (u ovom slučaju 27-19=8) onda je temperatura isparavanja od 19°C sasvim moguća i realna kod ulazne temperature zraka od 27°C na "prevelikoj" unutarnjoj jedinici.
Probaj svaku jedinicu posebno (bez drugih uključenih) pa onda (kada rade sa maksimalnim raspoloživim kapacitetom) zabilježi temperature isparavanja i kondenzacije.

Ako je ikako moguće, na skalu tlakova zalijepi neku neprozirnu naljepnicu i ne čitaj je više. Čitaj i postaj ovdje samo temperature isparavanja i kondenzacije. Nas tlakovi ne zanimaju (ionako moramo tlakove preračunavati u odgovarajuće temperature za dotični plin), već temperature i temperaturni intervali.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao gordecka » 08 Jul 2012, 22:27

Javicu jos za ovaj multi split, nisam odustao, ali ima mnogo drugih prioritetnih problema,tako da su ovo prebacili u drugi plan. Javljam kad dodje na red.
Hvala Nike !

Inace, taj 5MXS90 je za 15,6 kW.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao nike » 09 Jul 2012, 01:47

Evo šta kaže instalacijski manual.
54.png
54.png (22.71 KiB) Pregledano 1722 puta.

Oznaka 90 u Daikina je nazivni kapacitet klime i označava 9kW. Svaki inverter može dati najviše 130% od toga, ali ne cijelo vrijeme već samo određeni period.

Dakle, nema ni govora o 16 kW. Ti možeš priključiti 16 kW unutarnjih jedinica ali one ne mogu dobiti više od ukupno 13 kW i to na jedan određeni kraći period.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Daikin multi split 5MXS90 - RESENO !

Post napisao gordecka » 04 Avg 2012, 08:43

Konacno reseno.
Izmeren kapacitet svih klima, i posto je rezultat bio u granicama izmedju 10-11 KW, a vanjska je 9kW, reseno da se se po jedna unutrasnja iz sistema zameni sa klasicnim split sistemom , kako bi ostale dobile "svoj " kapacitet.
NIKE hvala jos jednom !

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao nike » 04 Avg 2012, 12:01

Nedavno sam imao problem sa jednom istom takvom vanjskom jedinicom.
Najprije su monteri iz moje bivše firme postavili 15-ak metara više cijevi nego je ukupno dozvoljeno. Umjesto maksimalnih 70m bilo je 85m. Zatim nisu uopće nadopunili razliku iznad 30m za koliko je tvornički predviđena, i kao šlag na kraju, nisu pazili da su kabeli i cijevi na ispravnim priključcima pa su zamijenili kablove u odnosu na cijevi. Srećom ova klima ima funkciju da sama ustanovi tu grešku (ali ti mora prvo pasti na pamet da to provjeriš i pritisnuti jedan prekidač na vanjskoj) i ispravi signale tako da je to riješeno relativno brzo. Za sad radi bez nekih vidljivih problema i sa viškom cijevi ali nisam dopunjavao za 85m već za 70.
Da ne spominjem da su knaufari potpuno zatvorili dvije kanalske jedinice pa se ne može do priključaka, struje, filtera itd. bez pilanja stropa.

To je tako kad "pekari" montiraju multi Daikine i sl.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: DAikin multi split 5MXS90

Post napisao gordecka » 06 Avg 2012, 20:18

Najveci problem je uopsteno ovde bio sto su ti sistemi ubaceni u upravnoj zgradi jedne firme, gde su smesteni direktori i jednostavno je uvek bilo pitanje, "...a kako je to do sada radilo, pa bilo je toplog vremena i do sada...". Kupovinom anemometra, merenjem kapaciteta klime, i davanjem izvestaja u pisanoj formi to pitanje je jednostavno nestalo, i sada se gleda kako da se resi problem sa "nedostatkom " kapaciteta, ali i dalje ostaje problem sa podacima o ukupnoj duzini instalacije na sva 4 sistema, posto tehnicke dukumentacije o ugradjenoj klimatizaciji nema, pojela maca...

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”