Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 24 Dec 2010, 12:25

Vakuumiranjem se spušta tlak u sistemu kako bi voda isparavala na temperaturi ambijenta i onda bila isisana iz sistema.
temperature.pdf
PT tabela za vodu
(7.48 KiB) Preuzeto 952 puta.
Međutim da bi voda promijenila agregatno stanje iz tekućeg u plinovito potrebna joj je toplina.
Tu toplinu dobija uglavnom od stijenki cijevi i komponenti u rashladnom sistemu. Ako je ta temperatura niska onda se proces isparavanja vode odvija sporo, pa je potrebno sporije vakuumiranje kako se voda ne bi zaledila zbog naglog vakuumiranja.
I u slučaju da se voda zaledi moguće je da pređe u paru procesom sublimacije http://bs.wikipedia.org/wiki/Sublimacija_(fizika) ali joj je tada potrebna još veće količina topline da promjeni agregatno stanje. Stoga je zagrijavanje sistema dok se vakuumira dobra praksa i pomaže vakuumiranju.
Isto tako trebalo bi za male sisteme koristiti dvostepene vakuum pumpe malog kapaciteta kako bi se vakuumiranje odvijalo što sporije kako bi vlaga imala vremena ispariti. Kod dvostepenih pumpi postoji i "gas balast" ventil koji premosti jedan stepen i koji bi trebalo držati otvorenim od početka vakuumiranja dok pumpa ne postigne oko 2500 mikrona (3,2mbar ili 2,5 torr).
Najbrža procedura je da se nakon varenja i tlačne probe dušikom izvrši trostruka evakuacija.
1.Spusti se tlak dušika u sistemu na 0 bara i vakuumira se do 2500 mikrona (3,2mbar ) sa otvorenim gas balast ventilom.
2.Zatim se razbije vakum dušikom na 0 bara.
3. Ponovimo 1
4. Zatvorimo pumpu i gledamo na vakuum-metru dali tlak vremenom raste sporo ili polako
5.Ako raste brzo, treba provjerit sistem i crijeva na propuštanje. Ako raste umjereno ponoviti 2. Ako raste vrlo polako ili miruje, onda treba zatvoriti "gas balast" ventil i nastaviti vakuumirati do ispod 1000 mikrona (1,3 mbar).
6. Zatvoriti pumpu i ponoviti test vakuum-metrom. Ako raste umjereno ponoviti 2. Ako raste polako nastaviti vakuumirati do krajnjeg vakuuma (oko 500 mikrona).

Za napraviti posao kao pravi majstor treba nam alat.
Za izvesti dehidraciju sistema ispravno, neophodno je imati odgovarajući alat i vršiti proceduru kako treba, i biti u mogućnosti izmjeriti ono što radimo, jer samo tako znamo da smo posao obavili kako treba.

Potreban alat:
+Dvostepena pumpa sposobna za vakuum od 50 mikrona i niže
+Ulje za vakuum pumpe
+Elektronski vakuum-metar
vg64.jpg
vg64.jpg (9.98 KiB) Pregledano 6931 put.
+Specijalna crijeva za vakuumiranje (metalna ili od spec. materijala) koja ne propuštaju u podtlaku (za razliku od standardnih crijeva koje koristimo za mjerenje i punjenje)
http://www.appioninc.com/products/hosefeatures.html
http://www.tepse.gr/6F22AFEF.en.aspx
+Ventili za izolaciju vakuum pumpe od sistema (i za vađenje i mijenjanje igala ventila)
slika
+Dušik


Grafikon vremena i tlaka za ocjenu dali ima još vlage u sistemu ili ne:
slika

Za vrijeme vakuumiranja na sistemu nema šta da rade standardna crijeva i manometri jer toliko puštaju da vakuum od 500 mikrona pa čak i 1000 uopće nije moguće postići. Ako baš moraju biti onda trebaju da su napravljena za to kao što su ova:
http://www.appioninc.com/products/mgakitfeatures.html

Ja osobno najčešće koristim pertlovanu bakrenu cijev 6mm za vezu između pumpe i malih sistema i jedan t komad s ventilom za izolaciju pumpe. Na T komad ide direktno vakuum-metar.Ventil je kuglasti na ključ s kapom kakav se stavlja trajno na instalaciju, a kad ga zatvorim radi provjere koliko se diže tlak, skidam cijev prema pumpi i stavljam kapu na ventil da ne bi bilo puštanja i lažne uzbune.

U današnje vrijeme dostupnosti alata neprihvatljivo je da majstor nema vakuum-metar kojim će izmjeriti stanje vakuuma, već umjesto toga radi na osjećaj i vakuumira na vremenskoj bazi, kao ćorava kokoš koja nabada cijeli dan po dvorištu pa jednom možda i ubode crva, a češće smrznuto govno :mrgreen:

Što se tiče ulja, ako je vlaga ušla u ulje, nikakvo vakuumiranje neće pomoći, posebne ne kod POE ulja, jedini lijek je zamjena filtara-sušača koliko puta god treba dok se ulje ne isuši.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 25 Jul 2011, 15:51

@Polaris

Jedan dobronamjerni savjet:
Prilikom vakuumiranja i kontrole vakuuma sa elektronskim vakuumetrom, nije pametno koristiti obična crijeva za manometre jer su ona permeabilna, tj, propuštaju zrak iz atmosfere u vakuumiran sistem i teško da ćeš postići željeni vakuum sa njima, tj trajat će duže a ne možeš uopće pouzdano napraviti test vakuuma zatvarajući ventil vakuum pumpe.
Treba koristiti bakrenu cijev ili metalno crijevo s O-ringovima ili specijalna crijeva (i manometre) namjenjena
vakuumiranju.
http://www.tepse.gr/6F22AFEF.print.en.aspx
Pogledaj malo ova videa i ovaj dokument:

Kod: Označi sve

http://www.youtube.com/user/HVACRat#p/u/11/_ISUGzoiui4
http://www.youtube.com/user/HVACRat#p/u/10/hCXNL0IWb1I
http://www.youtube.com/user/HVACRat#p/u/9/qdv77SyBgKE
http://www.mediafire.com/?zmyztx5gnzm
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao Polaris » 25 Jul 2011, 19:16

Hvala Nike, odlican video i tekst. Nedavno sam nabavio taj digitalni vakuummetar, i danas je imao probu na terenu. Zanimalo me je i koliki vakuum moze ta rl2 da ostvari na terenu na toj instalaciji. Inace, to je kombajn Massey Ferguson.
Pozdrav!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nike » 25 Jul 2011, 20:09

Polaris je napisao: Zanimalo me je i koliki vakuum moze ta rl2 da ostvari na terenu na toj instalaciji..
Trebao bi, sa novim uljem, moći izmjeriti manje od 50 mikrona (staviš vakuumetar na par metara pertlovane cijevi fi6 a drugi kraj cijevi direktno na pumpu).
Moj savjet je da nabaviš dosta ulja za vakuum pumpe i nakon svakog vakumiranja gdje ima šanse da je bilo nešto vlage (osim na novim instalacijama), promijeniš ulje dok je još toplo. Tako čuvaš pumpu, a Refcova RD4 mene služi već više od 15 god sa krajnjim vakuumom od oko 100 mikrona.
Još imam negdje komplet za remont koji će biti kad pređe 120-130 mikrona.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nuk » 25 Jul 2011, 20:29

i ja planiram da predjem na digitalni vakuummetar ali me malo odvraca cinjenica da bas ne vole da popiju po malo ulja ili vlage sto se ne retko desava.
kakva su vasa iskustva u praksi??

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao Polaris » 25 Jul 2011, 21:08

Ja sam tek poceo da ga koristim, ali mislim da ga necu iznositi na teren. Pogotovo kada su radne masine u pitanju..traktori i kombajni su prepuni prasine, a kad na to dodas i ulje, ume da bude nezgodno. Refcov mehanicki vakuumetar mi odlicno zavrsava posao, tako da mislim da nema ni potrebe koristiti elektronski za tu svrhu.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nike » 25 Jul 2011, 21:11

nuk je napisao:i ja planiram da predjem na digitalni vakuummetar ali me malo odvraca cinjenica da bas ne vole da popiju po malo ulja ili vlage sto se ne retko desava.
kakva su vasa iskustva u praksi??
Da, zato bi trebalo uvijek imati bočicu alkohola uza se. Ja uvijek imam jednu (uz pivo). :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nike » 25 Jul 2011, 21:15

Mehanički vakuumetar ti ne može pokazati razliku između 1,3 mbar i 0,666 mbar, a kod tih se brojeva krije cijela filozofija vakuuma (nedovoljno suho ili dovoljno suho).
Može ti samo pokazati da pumpa nešto radi i da nemaš preveliko propuštanje. Za sve ostalo nema rezoluciju.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nuk » 25 Jul 2011, 21:43

upravo u ovome lezi caka.
onda ispada najpametnije koristiti mehanicki za svakodnevnu upotrebu a digitalni samo onda kada se ukaze potreba za istim ili ti, kada mehanicki fakticki postane neupotrebljiv (kako ovo grubo zvuci kad covek pomisli da su majstori decenijama prezivljavali bez istih :mrgreen: )

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

klime na automobilima ventil punjenja

Post napisao nike » 25 Jul 2011, 21:57

nuk je napisao:(kako ovo grubo zvuci kad covek pomisli da su majstori decenijama prezivljavali bez istih :mrgreen: )
Zato su imali trostruko vakuumiranje i ispiranje freonom ili dušikom između vakuumiranja.
Sad kad se vidi stvarno stanje vakuuma, nema potrebe za tim osim ubrzavanja procesa a ispiranje freonom je zabranjeno u većini zemalja.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nuk » 26 Jul 2011, 09:30

po ovome, ja jos nisam zagazio u 21. vek kako treba.

vidim kolega polaris koristi cps-ov vakuummetar a po netu sam citao da su ljudi imali dosta losa iskustva sa njima i uglavnom se ne preporucuju.
ja licno, koristim cps vakuum pumpu tj. imam dve i mogu reci da sam veoma zadovoljan.
neki konkretan savet za nabavku istog??
inace, ovde u srb i nema neke ponude kad su konkretni uredjaji u pitanju..

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao Polaris » 26 Jul 2011, 10:43

Ja sam CPS-ov vakuumetar kupio na Limundu za 29eura. Isptavan je, ocuvan. Potrebno ga je drzati zasticenog od prljavstine i s vremena na vreme ocistiti senzor alkoholom.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 26 Jul 2011, 12:13

Ko može nek nabavi ovaj:
http://www.accutools.com/index.php?page ... age=bluvac

Ima detekciju zaprljanosti senzora, odličnu rezoluciju i kalibrira se na licu mjesta.
Ovu plavušu bi ja bario. lolzi

Inaće ja koristim VG64 (ima ga pod tom oznakom od raznih proizvođača, moj je REFCO) i osrednje sam zadovoljan.
Obavezno čišćenje alkoholom prije svake upotrebe.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 26 Jul 2011, 12:24

nuk je napisao:po ovome, ja jos nisam zagazio u 21. vek kako treba.
Ja sam dugo godina tražio podatke o famoznom vakuumiranju i zašto se nešto radi kako se radi. Tek prije 7-8 godina sam, surfajući i pišući po raznim stranicama došao do dovoljno informacija da mi bude bar malo jasno što i kako treba raditi.
Do tad je bilo vakumiranje na slijepo kako sam naućio od starijih majstora da što je sistem veći to je duže vakuumiranje . Ko te pita šta je na kraju, puštaju li crijeva, jeli hladno ili toplo, jeli sva vlaga isparila itd...,itd..

Nakon čitanjajonog sažetka od "review of vacuum for service engineer" sam tek ušao u srž stvari.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nuk » 26 Jul 2011, 16:29

Polaris je napisao:Ja sam CPS-ov vakuumetar kupio na Limundu za 29eura. Isptavan je, ocuvan. Potrebno ga je drzati zasticenog od prljavstine i s vremena na vreme ocistiti senzor alkoholom.
cena odlicna,
verujem da zavrsava posao iako se po stranim forumima o cps alatima pise uglavnom u negativnom kontekstu, licno imam samo pozitivna iskustva sa njihovim manometrima (koji su na zalost tragicno stradali) i vakuum pumpama.
nike je napisao: Ja sam dugo godina tražio podatke o famoznom vakuumiranju i zašto se nešto radi kako se radi. Tek prije 7-8 godina sam, surfajući i pišući po raznim stranicama došao do dovoljno informacija da mi bude bar malo jasno što i kako treba raditi.
Do tad je bilo vakumiranje na slijepo kako sam naućio od starijih majstora da što je sistem veći to je duže vakuumiranje . Ko te pita šta je na kraju, puštaju li crijeva, jeli hladno ili toplo, jeli sva vlaga isparila itd...,itd..

Nakon čitanjajonog sažetka od "review of vacuum for service engineer" sam tek ušao u srž stvari.


ja sam imao srecu da ucim zanat od vrhunskog majstora, kod njega je bilo obavezno trostruko vakuumiranje uz ispiranje azotom ili recimo,
varenje uz blagu cirkulaciju azota zbog sprecavanja oksidacije, redak majstor koji je sve radio po PS-u.
i dan danas praktujem ovakav rad na osetljivim sistemima.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao Polaris » 27 Jul 2011, 17:38

Evo slike jos jednog ljubimca.

slika

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nuk » 27 Jul 2011, 20:18

svaka cast za ljubimca :shock: .
ja se ubi trazeci ga ali... corak

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 27 Jul 2011, 21:14

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 10 Avg 2011, 09:38

Malo alata!

Taman sam našao vakuum pumpu koja mi paše ali me ubi cijena: :fanzo:
http://www.fishersci.com/ecomm/servlet/ ... &langId=-1!

Pazi 0,000133 mBar (0,1 mikron) krajnji vakuum!

Evo jedna malo normalnija za 2000 dolara:
http://www.edwardsvacuum.com/Products/V ... =A65201903
:yeah: :yeah:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Postupci i alati za brzo i kvalitetno vakuumiranje

Post napisao nike » 03 Sep 2014, 09:09

Za one koji nikako da zadrže vakuum: :mrgreen:

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”