Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao fanzo » 27 Apr 2011, 22:42

Potrebni su mi predlozi za klimu, cevi itd .. sve ..

Ceo sistem bi trebalo da izgleda ovako nekako:
- Centralni klima uređaj ( da može da greje do spoljnih temperatura ~-10°C)
- Kanalski vazdušni razvod po objektu (već instaliran)
- iskorišćenje temperature zemlje ukopavanjem cevi u dubinu

Centralna klima bi se montirala u podrum veličine 30m2, spoljašnja jedinica isto u podrum. Podrum ima na oba kraja otvore prema napolju (ulaz i prozor).
Centralna klima da ima mogućnost upravljanja i programiranja preko kabla.
Objekat se sada greje sa maksimalno 6KW električnim grejačima. Koliki bi klima uređaj ovo zadovoljavao? Da greje naravno, to je najbitnije.
Klima da ima opciju ubacivanja (mešanja svežeg vazduha).
Da ima svoje filtere za pročišćavanje vazduha ili možda da se oni posebno kupe i instaliraju u kanale?
Da ima kasnije da se kupe rezervni filteri.

Hteo bih da iskoristim energiju zemlje ukopavanjem cevi u dubinu, jer dovoljno prostora da ih položim u širinu nemam. Interesuje me samo zatvoreni sistem. Kako sa što manje investicija napraviti transfer energije zemlje na zagrevanje spoljašnje jedinice?
Koje cevi se koriste za ukopavanje u zemlju?
Koliko bi metara cevi otprilike bilo potrebno?

Planirao sam to da izvedem tako što bih "spoljašnju" jedinicu postavio na jedan kraj podruma na prozor tako da ventilator duva iz podruma napolje. Na suprotnoj strani podruma bi bio ulazak vazduha da se ne stvara vakuum, ali bi spoljašnja jedinica zimi zaledila podrum za par sati rada (pretpostavljam). Sada u podrumu temperatura zimi nikada ne padne ispod nule, koliko god hladno bilo napolju. Mislio sam da temperaturom zemlje dogrevam podrum taman da se ne zaledi. "Unutrašnja" jedinica bi bila negde u podrumu (bilo gde) naravno "obučena" u izolaciju. Eto, ukratko...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
IvanZr
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 80
Pridružen: 06 Jan 2011, 16:55
Location: Zrenjanin,Srbija
Warranty service: LG Galanz Samsung Whirlpool ...
Contact person: Ivan

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao IvanZr » 27 Apr 2011, 23:52

Video sam mnogo toplotnih pumpi i najbolje su radile bunarske varijante,hocu reci COP im je najveci.
Evo nekih resenja.
Prilog
toplotne pumpe.pdf
(498.62 KiB) Preuzeto 336 puta.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao nike » 28 Apr 2011, 01:21

Ne ide to tako kako si zamislio.
Zrak iz podruma je neupotrebljiv jer preko izmjenjivača klime prođe u par sekundi količina zraka koja je u podrumu.
Da bi se taj novi zrak koji uđe u podrum zagrijao trebala bi toplinska supervodljivost zemlje. A zemlja, uz to suha, i nije neki vodič topline. Zato je i tako dobro akumulira. Sve što loše vodi dobro akumulira.

Znači moraš se odlučiti na ovu klasičnu klimu sa zračnim izmjenjivačem i smještajem vani (ima ih koje imaju uredan rad do -20°C) ili na toplinsku pumpu zemlja-voda-zrak. To znači bušenje rupa za ubacivanje cijevi sa vodom, pumpa vode, plastične cijevi itd.. Bušenje jednog m rupe je oko 35EUR. Rupe se bužaju 50-100m dubine.

Direktna ekspanzija u zemlji ima problema sa povratom ulja i korozijom bakrenih cijevi.
Moja preporuka: kupi peć na drva15-20kW i uloži u spremnik od 2000-3000L i grij se na drva. 2-3 punjenja peći zagriju spremnik i ne treba više ložit cijeli dan. Potpuna iskoristivost drveta, i komfor kao na plinu ili lož ulju. Umjesto kanalske klime stavi kanalski fan-coil.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao goranfri » 28 Apr 2011, 16:59

Bušenje za LG sistem je preporučeno 200m u dubinu , čisto da znaš.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao Stolle » 28 Apr 2011, 17:26

Kod: Označi sve

https://rapidshare.com/files/459682006/Introduction_of_Ground_Source_eng_ver1.3.ppt
Vidi stranu 7 ili 2-3 , a još ako i nađeš gas ili naftu , eto veselja.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao mesecar » 08 Jun 2011, 13:16

goranfri je napisao:Bušenje za LG sistem je preporučeno 200m u dubinu , čisto da znaš.
kakav je to sistem? Koristi geotermalne izvore sa velikih dubina?

Zoki, ako vec zelis da kopas i ides ispod povrsine onda je najbolje da koristis toplotne pumpe, vec na 15-17m dubine imas konstantnih 10C leti i zimi. Ako bi naisao na neke podzemne vode mislim da bi olaksao razmenu energije i ne bi morao dublje da kopas od toga gde si naisao na vodu.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao fanzo » 24 Jan 2013, 14:10

Malo da osvežim temu od koje nije bilo neke koristi jer me niste dovoljno dobro shvatili. Malo ste me uplašili pa su se radovi otegli. Uglavnom sada je sve gotovo i sistem radi.
U podrumu je temperatura uvek za 6 stepeni veća nego napolju iako spoljašnja jedinica klime obradi popriličnu količinu vazduha i pravi solidnu promaju. Ovo sa ovih 6 stepeni je veoma zanimljivo, da mi je neko rekao ne bih mu verovao. Ovo nije za 1 dan rada, ovo je za 30 dana rada.
Nisam kopao ništa. Energija zemlje se sada koristi u malim količinama :mrgreen:
Detalje oko svega ovoga ću za koji dan da izvedem u posebnoj temi ...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao Soko » 25 Jan 2013, 11:14

Onda imaš termalni izvor negde u temelju.
U podrumu temperatura ni teorijski ne može da bude UVEK za 6 stepeni veća nego napolju ako u taj podrum stalno ulazi vazduh spolja, osim ako nemas ozbiljan izvor toplote koji će taj vazduh konstantno da dogreva.
Uostalom, napravi promaju u jednoj sobi i meri za koje vreme će se temepratura izjednačiti sa spoljnom.

To što klima uspešno radi celu ovu zimu zahvali visokim spoljnim temperaturama, i danju i noću. Kod mene se nijednom nije spustila ispod -6C a i to je bilo samo jedno jutro.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Potrebni predlozi za centralni klima sistem + en.zemlje

Post napisao fanzo » 25 Jan 2013, 20:35

Proveravam termometar svaki dan, a postavljen je na sredini podruma na zid o ekser, više u gornjoj zoni, a preko kojeg direktno poliva promaja. U donjoj zoni, pri podu je sigurno malo manja temperatura.
Podrum je u zemlju ukopan nekih 80%, ali zidovi podruma su u zemlji, nisu na kraju temelja. Jedino su krajevi podruma , jedan od 3 metra i drugi kraj od 3 metra van zemlje 20-tak %. a stranice od 10 metara su u zemlji. Znam da ovo mnogo i nije bitno, ali je zaista tako. Možeš doći do mene da se uveriš.
Klima je 24 http://www.fujitsu-klime.co.rs/ductInverter.html
Spoljašnja na max progura oko 2500m3/h, ali ona radi u varijabilnom režimu i retko radi na max.

Veoma je još zanimljivo da se spoljašnja jedinica može zalediti i na +10°C ako je poteram na max. i to na svakih oko sat vremena se zaledi. Probao sam da vidim koliko može da nagura temperaturu.
Kada radi normalno koliko mi treba, najčešće troši oko 700-1000W i iako je temperatura spolja oko nule, a u podrumu oko 6. Nisam danima primetio da se zaledila. no, nije joj problem ni kada se zaledi, jer u roku max 5 minuta se odledi i gura dalje.

U svakom slučaju ja sam prezadovoljan. Mislim da iako napolju bude -20 da će grejanje raditi bez problema, mada ako zatreba kvarcna grejalica je u tu negde pa će da pripomogne. Nadao sam se da će biti hladnije, ja jedva čekam, da vidim kako će biti .. uglavnom čim to bude javljam ovde ... a i pripremam se da napravim jednu temu o ovome, jer malo njih zna o ovom načinu grejanja ..na klimu ..

ps. da, zaboravio sam još napisati da podrum nije izmalterisan :lala: pa samim tim ima mnogo veću površinu u zidovima lolzi Iz ovoga bi mogle da se izvuku možda još neke ideje . treba probati ...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”