BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno 

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno  * REŠENO *

Post napisao orion52 » 16 Avg 2018, 21:44

Model:WML 15055 D
Serial No: 11-100350-04
Product code:7143882400
Problem kod ove mašine je u tome,da nakon primanja vode,nakon kraće stanke,umjesto normalnog okretanja bubnja lijevo-desno,motor krene sa većim
okretajima kao da će početi centrifugu,ali samo par sekundi i to nakon kraće stanke ponovo.Pregledan motor(namotaj i četkice u redu),taho generator
pokazuje 118,5 oma(neznam koliki mora biti?),grijač ispravan(26,3 oma) i ne probija na masu,ntc 4,41 oma,elektronika ispitana od strane elektroničara-
kaže da je ispravna,ali ću je ipak prikazati u datoteci,ožičenje u redu.Neznam koji bi mogao biti uzrok nekontroliranom okretanju motora,mada sumnjam
da bi mogao biti taho generator.Pregledao sam i magnet na kojem se nalazi taho generator,ali ne vidim da je puknut.Što dalje... :m:
P80816-203609.jpg
P80816-203721.jpg
Zadnja izmena: orion52, dana 17 Avg 2018, 09:29, ukupno menjano 1 put.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3143
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao miodrag popovic » 16 Avg 2018, 22:54

Meri na kontaktima elektronike otpor taho generatora,moguće je da je ožičenje u prekidu.Inače ne postoji tačan ili pogrešan otpor taho generatora,može samo približan,a približno je kako si izmerio u redu.Takodje proprati na samoj elektronici te iste kontakte kako su zalemljeni,te prva dva otpora ako po sjećanju 22 kilooma ili 12 kilooma vrednosti.Triak motora može i da se zameni,pa ako onda pravi problem ponovo menjaj taho na motoru verovatno prekida na namotaju.Ideš u dobrom pravcu,kvar je tu negdje...
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

djole-79
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 99
Pridružen: 12 Feb 2010, 08:38
Location: Jagodina

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao djole-79 » 16 Avg 2018, 22:54

Prvo proveri dali taho proizvodi naizmenicni napon pri okretaju recimo ako brže zavrtiš rukomdobićeš i veći naizmenični napon (ja sam sebi odradio regulator obrtaja i ujedno analogni voltmetar koji pri promeni obrtaja meri kako taho proizvodi napon i tu nema promašaja).Ako je taho dobar onda proveri liniju od konektora taho do samog procesora i na kraju zameni trijak bez merenja...

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao sim » 16 Avg 2018, 23:00

Probaj motot izvan masine. Pritom meri napon koji proizvodi tahogenerator.
Napisi sta si izmerio.
Problem kod te masine hoce da oravi konektor tahogeneratora i na ploci i na samom motoru.
U prvom postu upisi produkt broj masine za beko obicno pocinje na 7...... Serijski broj nije bitan.
SIMkom

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao orion52 » 17 Avg 2018, 09:46

Probat ću motor izvan mašine,a što se tiče prva dva otpora na elektronici,njihove vrijednosti su 11,62 i 18,23 kilooma.Inače,ožičenje nije u prekidu,jer sam
ispitao sa spojenim konektorom na motoru na drugom odspojenom konektoru od elektronike,pošto sa spojenim nisam mogao doći do kontakta.No,sljedeći put
ću naći način da ispitam na elektronici sa spojenim konektorom.Pozzz

Matori2
_
_
Postovi: 155
Pridružen: 22 Feb 2008, 17:43
Location: Srbija
Contact person: milan
Specialty: whitegoods
Lokacija: Dublje

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao Matori2 » 19 Avg 2018, 09:10

Zameni triak napisao ti je gore Miodrag.
Kome radionica lici na apoteku, taj verovatno leci elektroniku brufenima....

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao orion52 » 19 Avg 2018, 22:10

Provjerio sam motor izvan mašine i kod dizanja broja okretaja,raste i napon taho generatora.Ipak ću po preporuci morati zamjeniti trijak,međutim,
još jedna stvar me zanima.Ako je elektronika skinuta(odspojena) od mašine,može li se na nju spojiti samo motor(bez ostalih komponenti) i isprobati
kako radi,da budem siguran u ispravnost obe komponente prije montaže.Danas sam montirao elektroniku,za koju je elektroničar rekao da je ispravna
i dešava se isto.Nakon toga sam spojio instrument na konektor taho generatora i odmah je bilo prikazano 9,2 mV,no,kad se motor zaletio onih par sekundi,
instrument je prikazao beskonačno(bez brojčane vrijednosti).Da li to nešto govori?Kasnije u toku dana nabavio sam jedan polovni taho generator kojem
je vrijednost 45 oma(original 118,5 oma),pa me zanima kako bi utjecalo na elektroniku,ako se zamjeni.Pozzz

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao sim » 19 Avg 2018, 23:02

Probaj sa tim drugim tahogeneratorom.
Napon ne može biti beskonačno.
Kad motor vrti velikom brzinom treba da imas oko 20-30 VAC.
Ne moze se probati elektronika samo sa motorom.
Naravno može na stolu ali mora biti povezani ntc hidrostat...
SIMkom

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao vlada69 » 20 Avg 2018, 07:06

Motor treba da probaš preko reostata na kom imaš potenciometar i preko njega regulišeš brzinu motora. Taj motor ne radi na 220V već na manjem naponu koji reguliše elektronika-programator. Slažem se sa kolegama da treba da zameniš triak i možeš da probaš i taj tahogenerator koji si nabavio.

radicmx
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 03 Feb 2013, 15:44
Location: Putinci

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao radicmx » 22 Avg 2018, 07:52

Mozda ti je ukljucen onaj autorange ili si izabrao manji opseg na unimeru pa ti nije mogao izmeriti napon sa taho.
Ja sam se mucio pre par dana sa jednim motorom. Probavao sam ga sa DC Naponom sa punjaca 12/24 i lepo radi daje napon na taho u zavisnosti od broja obrtaja.
Posle sam povezao preko neke elektronike sa ebay i regulisao PWM napon i krecem od nule, napon sa taho na startu kad krece polako je bio 200mV AC. merim i frekvenciju sve OK.

Gledam programator, reko neki problemcic na plocici pa ne moze da izmeri lepo kad je mali broj obrtaja, i usput nesto zeznem (ELIN 65SD800 greska F13 nesto u vezi software) pa sam morao naruciti remontovanu plocicu 3500 din. Mislim da je covek od koga sam kupio clan ovde.
Nova plocica i opet isti problem i na kraju rasturim motor, to sam trebao odmah uraditi ali sam bio len, kad jedan namotaj u prekidu. Sad ide vikleru 30Eura viklovanje rotora.
Pre rasturanja probam ga opet na DC sa ATX napajanja, primete se pomalo oscilacije u brzini pri malim obrtajima na koje ranije nisam obracao paznju.

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: BEKO WML15055D-ne okreće bubanj normalno

Post napisao orion52 » 22 Avg 2018, 10:29

Prije svega,odgovor vladi,da, motor sam probao preko sklopa rashodovanog usisavača koji ima potenciometar i dobro je radio.Ipak sam poslušao sugestije o
zamjeni trijaka,te sam ponovo odnio modul kod elektroničara,kojem sam rekao da zamjeni trijak,a usput i elektrolite,što je i napravio,a ja sam zamjenio
za svaki slučaj i taho generator na motoru.U konačnici to sam montirao i mašina je proradila,kako i treba.Na kraju,mislim da je jedini krivac trijak,ali ipak
su,radi sigurnosti zamjenjeni svi ti elementi.Zahvaljujem svima uključenima na pomoći za još jedan uspješan popravak. 01ziveli

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”