Gorenje WA50065 problem 3 treptaja 

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 16 Jun 2017, 00:03

Dobro vece forumasi, nisam ranije imao potrebu, a ni vremena da se javim i postujem ovde, a imam i problem s doticnom masinom za rublje iz naslova.
Modul oznake:
AKO 722169-10
PRG 722375-08
Type Q PS-05
ENOTA KR Q PS-05
AKO-06-GJ-6
17.11.2008.
1. Izmena

Konkretno, masina ima iskljucivo problem kada pere sa rubljem (isti problem i sa malo i vise rublja), bez rublja zavrsi ceo ciklus na bilo kom programu temperature 30, 40, 60 ili 90 stepeni.
Primi vodu, vrti 5-10 sekundi, stane, prodje 3-5 minuta i sve diode zatrepere 3x, izvadim rublje sve normalno radi.
Jedinu gresku koju sam nasao je neispravan ventil II, zamenio, isti simptom, zamenio sam i hidrostat, isto se desava, proverio sam motor, cetkice su ispravne, a taho daje napon, mislio sam da je motor faktor jer masina stane sa radom neposredno kada primi vodu i zavrti rublje u jednom smeru tih 5-10 sekundi i tu staje (na svim ciklusima isto), pumpa radi, cetrifuga normalno radi sa rubljem(pomerim selektor na centrifugu), proverio sam sve konektore.
Tri treptaja ukazuju na problem sa dotokom ili nedovoljnim nivoom vode u masini, ako sam razumeo uputstvo dobro?
Jednom je od 15-tak pokusaja nastavila nekim cudom da radi sa rubljem, cini mi se da sam bas tad cackao hidrostat neposredno pred ukljucenje i zato sam pomislio da on brljavi.
Postoji li mogucnost podesavanja nivoa vode kod ovih hidrostata?

Da li neko ima ideju sta moze biti kvar, da li modul moze praviti takav problem, nisam nigde nasao semu, mada ne verujem da bi mi puno znacila, inace hidrostat je sa dva nivoa sa 7 kontakata, 6 su u upotrebi, 1 slobodan (poslednji desno).

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao vlada69 » 16 Jun 2017, 07:07

Proveri crevo hidrostata , filter-mrežicu na dovodnom crevu i el. ventilima.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao sim » 16 Jun 2017, 09:28

Kad pustis masinu na program pranja da li uzme vodu za oba praska ili samo jedan?
Skini crevo hidrostata i proveri da li je celo da nije mozda negde osteceno i propusta.
Proveri koliko brzo ulazi voda u masinu da nije mozda na nekom mestu zapuseno i smanjen protok vode.
Hidrostat moze da se podešava ali nemas potrebe da to radis
SIMkom

Avatar
kibsa
_
_
Postovi: 194
Pridružen: 16 Nov 2006, 01:11
Lokacija: BiH

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao kibsa » 16 Jun 2017, 13:06

Kao što reče "sim" nema potrebe da čačkaš hidrostat iako je ostavljneno mjesto za podešavanje koje je u više slučajeva blindirano - zatvoreno silikonom.
Kako ti reče da se problem najčešće pojavljuje kad primi vodu i treba da vrti motor. Možda su ti četkice loše, a prazan bubanj je lakše okretati nego pun veša i još mokrog. Ako su loše četkice, moguće da tada (kad je pun bubanj) motor povuče jaču struju a nalijeganje četkica na kolektor loše zavarniči kolektor - četkica i da se javlja greška na upravljačkoj ploči. Nije teško malo se sageti i provjeriti, sretno.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao vlada69 » 16 Jun 2017, 14:35

Ako su četkice istrošene tada su pločice kolektora crne i hrapave od varničenja , naj sugurnija provera je da ih skineš.

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 17 Jun 2017, 02:02

Pozdrav svima i hvala na brzim odgovorima, sada sam tek stigao da se javim :mrgreen:
vlada69 je napisao:Proveri crevo hidrostata , filter-mrežicu na dovodnom crevu i el. ventilima.
Ventile sam zamenio novim (uz njih ide i novo sito), kao sto sam vec obrazlozio, jedan je od dva (msm da je za glavno pranje) bio neispravan, i sve vratio kako treba, crevo hidrostata sam probao tako sto sam pustio da primi vodu, iskljucio masinu zatim izvadio crevo sa hidrostata i culo se 2x uzastopno klik.
sim je napisao:Kad pustis masinu na program pranja da li uzme vodu za oba praska ili samo jedan?
Skini crevo hidrostata i proveri da li je celo da nije mozda negde osteceno i propusta.
Proveri koliko brzo ulazi voda u masinu da nije mozda na nekom mestu zapuseno i smanjen protok vode.
Hidrostat moze da se podešava ali nemas potrebe da to radis
Uzme vodu samo za prvi levo u ladicu za prasak (inace sam uvek probao bez pretpranja, ima onaj znak + i dve tackice), cak sam posle skidanja creva dok je bilo vode, dunuo da vidim da li je prohodno, jeste bilo prohodno i onda dunuo u oba i crevo hudrostata i u sam hidrostat i brzo spojio kako bi kontakti bili aktivni, ali cu crevo ipak skinuti da proverim , napipao sam rukom drugi kraj creva da vidim gde ide, naisao sam na neki sud od plastike koji je fiksiran za kazan, postoji li mogucnost da tu nesto pravi problem?.
Voda sasvim normalno ulazi u masinu, hocu reci relativno brzo, samo mi se cini da prima bas malo vode , ne verujem da prima duze od pola minuta, nivo bez rublja bude teko par centimetara od bubnja, koliko da pokrije pero, grubo govoreci mozda oko 5-6L jel` to u redu?
kibsa je napisao:Kao što reče "sim" nema potrebe da čačkaš hidrostat iako je ostavljneno mjesto za podešavanje koje je u više slučajeva blindirano - zatvoreno silikonom.
Kako ti reče da se problem najčešće pojavljuje kad primi vodu i treba da vrti motor. Možda su ti četkice loše, a prazan bubanj je lakše okretati nego pun veša i još mokrog. Ako su loše četkice, moguće da tada (kad je pun bubanj) motor povuče jaču struju a nalijeganje četkica na kolektor loše zavarniči kolektor - četkica i da se javlja greška na upravljačkoj ploči. Nije teško malo se sageti i provjeriti, sretno.
Motor sam izvadio iz masine i skinuo cetkice, duzine su kao da su nove, oko 40mm, kolektor jeste bio crn, ali nije imao ogrebotina, ocistio sam kolektor i vratio sve na mesto, ako se secam iz uputstva kada je problem do motora lampice trepnu 4x ili 5x. Jedino sto sam primetio na motoru kao falinku jeste sto pisti nenormalno msm da su lezajevi u pitanju, ali se lepo vrti, ne koci, lagano se vrti rotor, nema otpora, sem onog koji cetkice prave.

E sad pitanje za clana sim, da li treba da ide voda u obe posude u ladici za prasak, mozda je tu problem?
I provericu crevo jos jednom, ako treba skinucu ga da proverim da slucajno nema neke naprsline ili ostecenja, mada je bas na nezgodnom mestu, nepristupacno je.

Jos jednom, hvala svima na savetima, ja cu sutra proveriti jos to crevo hidrostata, ako imate jos neki predlog ja cu ga rado poslusati. :-)

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja  * REŠENO *

Post napisao sim » 18 Jun 2017, 00:14

Eto mislim da pogadjam sta je u pitanju.
Tebi je jedan elektroventil bio neispravan (kako i zasto???).
Postoji velika verovatnoca da je zbog njega i elektronika ostecena.
U prilog tome i ide da masina primi malo vode preko jednog ventila, pocne da vrti bubanj i kada ves popije vodu ili ti nakvasi se, masina javi gresku na nema dovoljno vode (greska 3) jer vodu tada treba da primi preko onog drugog ventila. A taj ventil ti ne radi zbog elektronike.
Na prpgramu BEZ predpranja treba da uzme vodu iz jedne pa odmah posle iz druge posude za prasak.
Na programu sa +predpranje treba da uzme jedan prasak pa tek kasnije drugi.
Skini elektroniku i slikaj deo gde su 3-4 trijaka.
SIMkom

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 18 Jun 2017, 01:45

Danas sam i ja nesto razmisljao o tome, slazem se sa tvojom idejom u potpunosti, bas kako si opisao. Dakle prima vodu samo iz ventila za pretpranje, iako ja stavim na ciklus bez pretpranja, to je i meni bilo neobicno, jedino sto sam primetio je da u toku pranja levo desno, na bukvalno 10-ti deo sekunde, secne drugi ventil, sukcesivno 4-5x, to je bilo kada je ona poslednji put odradila ceo ciklus i posle toga ni makac.
Poslusacu te i skinucu modul, bas me interesuje sta je problem, slikam sutra i javim sta je i kako je

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao vlada69 » 18 Jun 2017, 14:46

Prati žice sa ventila za pranje(koji ti se ne otvara-ne prima vodu) do konektora na programatoru pa dalje štampu do samog triaka i onda proveri ili zameni taj triak. Često puta ti trijaci i puknu-razlete se pa može i vizuelno da se vidi da je ne ispravan.

Honorarac
Preminuo
Postovi: 760
Pridružen: 14 Nov 2008, 20:04
Location: Sremska Mitrovica
Contact person: Damir
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao Honorarac » 18 Jun 2017, 18:02

@vlada69, na tom tipu ploca kada se razleti trijak strada i procesor 100% :tooo: :pivopije:

@nikolaj, problem na masini ti je sto kolektor motora probija na masu, stavi na program centrifuge i ukljuci, ako se ventili za momenat ukljucuju ne valja motor definitivno :pivopije:

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 18 Jun 2017, 22:24

Evo me, malo pre sam skinuo plocu, nisam mogao ranije nazalost, ovako stoji stvar, ventil glavnog pranja i dalje nece da krene, na ploci sa prednje strane se nalaze trijaci, tri ih ima jedan ispod drugog, lupom sam uvideo da se kalaj na triaku grejao i topio sto ukazuje da je najverovatnije spuren, ali vizuelno se ne vidi da je goreo ili ista slicno, stampa je kao nova.
E sad ono sto me buni jeste sto instrumentom ne dobijam kontakt od konektorskog kontakta do A2, a izgleda da je on probio, dobijam pun otklon na instrumentu, i na a1, a2 i na gate-u, inace triac otvara gate na 3mA do 25mA, upitanju je SOT triac 0103MN, 600V, 1A.
Za pretpranje triac nomalno ima kontakt do konektora za ventil, tako da me buni da nije sloj u stampi dodatno napravio prekid, jer i treci triac koji ide na hidrostat takodje ima kontakt, ne znam da li da ako ne bude radila opet da stavim tanku zicu od konektora do triaca i tako dobijam spoj, jer ni sa jedne strane ploce nemam kontakt sa problematicnim triacom, evo slika:


@Honorarac, proverio sam motor, jos kada sam proverio i cetkice, inace danas sa napravio da fake prima vodu, sipao sam rucno i nastavila je da radi, motor normalno vrti levo-desno, testirao sam i centrifugu odradi bez problema celu.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao sim » 19 Jun 2017, 01:27

Pokusaj popravi tu stampu pa probaj. Mozda je trijak i pretekao.
Ili daj elektronicaru da ti to sredi i proveri plocu.
SIMkom

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao spagagz » 19 Jun 2017, 16:21

Uzmes zicu i prespojis od konektora do trijaka koji je u prekidu.

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 20 Jun 2017, 17:58

Momci hvala na odgovorima, uradio am kako ste mi rekli, prespojio sam tankom zicom vezu do drain-a triac-a, odnosno na drugi sloj stampe na otvor veze.
Problem je sada sto na bilo kom ciklusu prima vodu, stavim na izbacivanje vode i ne pritisnem start, prima vodu, bukvalno moram da zatvorim vodu da ne bi primala da bi pumpa izbacila vodu :mrgreen: .
Inace kada stavim da pere npr. na 40 stepeni, ona nastavi da vrti levo -desno, nema vise onog zastoja kao pre, ali neprekidno prima vodu, hidrostat cujem kad klikne, ali vodu ne staje da prima.
Izgleda da je triac probio i stalno propusta struju na ventil pranja, njegova cena je zaista smesna oko 70 dinara kosta, ne znam da li ce iko od ovih prodavnica da mi posalje 1 komad tog cuda, a elektronicar koga znam mi se ne javlja.
Da ponovim, triac kada merim unimerom je u kratkom spoju na sva 4 kontakta A2 drain i A2 kontakt na stampi su isti, medjutim G i A1 su u kratkom spoju sa A2, ova druga 2 triaca koji su ispravni ne manifestuju takav spoj sa A2.
Izgleda da je ventil zato i izgoreo, stalno je bio pod naponom?

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao vlada69 » 21 Jun 2017, 18:08

Poslušaj kolegu sim-a "daj elektroničaru da ti to sredi i proveri ploču".
Iz mog iskustva triak pregori zbog ne ispravnog el. ventila a ne obrnuto.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao sim » 22 Jun 2017, 00:19

vlada69 je napisao: Iz mog iskustva triak pregori zbog ne ispravnog el. ventila a ne obrnuto.
Istog sam misljenja.
Ako je ventil mozda na konektor a ne na buksne onda obrati paznju i na njega(konektor).
SIMkom

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 23 Jun 2017, 01:11

Pozdrav ljudi, nisam stigao ranije da se javim, prezauzet sam bio, na samom ventilu su buksne, a na ploci je konektor, on vizuelno izgleda dobro, nije oksidirao, niti ima bilo kakvih ostecenja, proverio sam i njega unimerom, pun otklon dobijam, inace elektronicara sam pitao nema taj smd triac i mrzi ga da pregleda plocu, kaze nema vremena, pa sam narucio i danas mi je stigao i zamenio sam ga, jedino sto je druga oznaka. Masinu cu tek sutra probati da vidim da li ce sada biti sve u redu.
Jedinu gresku koju sam na stampi nasao je da na drugi sloj ne dobijam vezu sa kontakta konektorske veze tog ventila i to sam prespojio zicom, napisao sam vec iznad i primala je vodu neprekidno, videcemo da li ce posle zamene triaca prekinuti ventil.
I hteo sam nesto strucno da vas pitam, kako se uopste programira ovaj modul, na njemu vidim jedino nec-ov mikrokontroler i 2 smd kola, koristi li neki poseban interface modula pa na programer pa u pc ili postoji neki drugi nacin?

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao sim » 23 Jun 2017, 01:36

Bitno je da je trijak istih ili bar pribliznih karakteristika. Elektroventil nije zahtevan potrosac.
Posto ti je trijak drigacije oznake obrati paznju na raspored pinova.
Ta elektronika se ne konfigurise kao ovi noviji modeli.
Program (sovftver) je upisan u sam mikrokontroler.
O tom delu morace neko od kolega da pise.
SIMkom

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 23 Jun 2017, 02:36

Po oznaci na sajtu bio je Z0103MN, a moj na ploci samo bez "Z", medjutim jedva sad nadjoh, on je zamena za 103 i to na nekom ruskom forumu isto za masinu za pranje rublja, raspored je isti kao kod originala, a oznaka neka bas bzvz Z3MGE552, da sto kazes ti EV je mali potrosac, trosi jedva 10W.

nikolaj
_
_
Postovi: 79
Pridružen: 17 svi 2013, 12:53
Location: Srbija

Re: Gorenje WA50065 problem 3 treptaja

Post napisao nikolaj » 23 Jun 2017, 15:29

Dobar dan momci, da vas obavestim da je masina za pranje rublja Gorenje WA50065 uspesno popravljena, dakle sada radi sve :pivopije: .
Posebno se zahvaljujem serviseru sim, koji je gotovo iz prve uvideo da je problem bio triac ventila na modulu, takodje zahvaljujem se i ostalim clanovima koji su ucestvovali u diskusiji i pomogli mi da resim problem. :tooo:

EDIT:
Ako bude neki od clanova bio voljan da objasni koji je postupak za programiranje ovih modula i sta treba od opreme imati bio bih zahvalan, pozdrav svima. :-)

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”