Siemens Siwamat 4403 ne radi motor(RESENO)  * REŠENO *

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Moderatori: goranfri, nike, Honorarac, sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
mrdugi
_
_
Pridružio se: 06 Jun 2009, 20:23

Siemens Siwamat 4403 ne radi motor(RESENO)  * REŠENO *

Postod mrdugi » 24 Sep 2009, 07:46

Ves masina Siemens Siwamat 4403 ne radi. El.motor ne vrti. Masina je puna elektronike, sto se vidi i iz prilozenih fotografija. Trebam majstora koji moze ovo da popravi, ako se to uopste isplati. Molim za pomoc. Stanujem u Novom Beogradu.[img]
[*]Slika
[*]Slika
[*]Slika

Moguci uzrok otkaza je mozda i to sto masina stoji u kupatilu i da je mozda vlaga pri tusiranju uzrok jer masina je puna elektronike.

Korisnikov avatar
Srečko
_
_
Pridružio se: 14 Jun 2007, 12:33

Re: Siemens Siwamat 4403 ne radi motor

Postod Srečko » 24 Sep 2009, 10:51

mrdugi napisao:Ves masina Siemens Siwamat 4403 ne radi. El.motor ne vrti.

Pogledaj četkice na motoru, dal dobru "naleže" na kolektor motora.
Pre cca tjedan dana imao sam slučaj inače na Gorenjevoj mašini, da je jedna četkica imala "nagriženu" kutišče pa nije dobro nalegala na kolektor in nije imalo kontakta na kolektor. :lala:
A moguče su i istrošene četkice.
Lp Srečko
Samouk

Korisnikov avatar
toce
gx
gx
Pridružio se: 25 Apr 2007, 22:41

Postod toce » 24 Sep 2009, 11:17

Imas tu serviseri srbije pozovi nekoga http://www.fanzo.org/index.php?pr=srb
TOCE

braka
_
_
Pridružio se: 27 Maj 2007, 11:05

Postod braka » 24 Sep 2009, 12:19

Vidi cetkice?

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 25 Sep 2009, 07:24

El.motor skinut i detaljno pregledan. Sve je OK. Cetkice dobre. Ja mislim da je ipak do elektronike. Ima li neko iskustva sa takvom vrstom masine.

Korisnikov avatar
ALEKSA
_
_
Pridružio se: 12 Okt 2008, 12:15
Kontakt osoba: ACA
Fiksni telefon: 0038137456160
Kontakt:

Postod ALEKSA » 26 Sep 2009, 16:22

Napisi malo vise o masini to jest "Podesim programator od jedinice ukljucim primi vodu ......."
Ovako moze da bude svasta od bravice do ....

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 26 Sep 2009, 18:21

Ma, ljudi, ja nisam toliko strucan da eventualno sam to popravljam nego sam zelio da mi se pomogne da nadjem majstora u Beogradu ili okolini.. Inace masina mi se strasno svidja. Izuzetno je lijepo radila, besumna, do 1400 obrtaja, prokronski kazan, el.motor tako postavljen da ne moze, u slucaju kvara na nekom crijevu, voda da udje u njega, itd.
Ima li majstora za to.

Korisnikov avatar
nec
gxu
gxu
Pridružio se: 17 Okt 2007, 22:15
Fiksni telefon: 0038934551413
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Postod nec » 26 Sep 2009, 18:44

mrdugi napisao:Ma, ljudi, ja nisam toliko strucan da eventualno sam to popravljam nego sam zelio da mi se pomogne da nadjem majstora u Beogradu ili okolini..

:tooo: SVAKA CAST (neka svako radi svoje) Dajte ljudi pomozite coveku (ne savetima, vec uputite ga tamo gde treba) :pivopije:
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Korisnikov avatar
kisko
Preminuo
Pridružio se: 12 Jun 2007, 01:51
Fiksni telefon: 0038121888107
Kontakt:

Postod kisko » 26 Sep 2009, 20:36

Tacno pored restorana ,,HB,, na Novom Beogradu u 23 bloku, kod Buvljaka.

Kolega ti je postavio adresu na tvoju prvu temu koju si postavio viewtopic.php?p=106150#p106150
,elem,posto ima ovlasceni servis najbolje je njima se i obratiti
uvek ima nesto interesantno

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Pridružio se: 07 Apr 2009, 13:44
Kontakt osoba: Ivan
Specialty: whitegoods

Postod IvanBG » 26 Sep 2009, 23:07

... s tim što mi se čini da je ovo mašina iz uvoza (polovna) pa će popravka u ovl. servisu (pronalaženje druge elektronike) ići malo teže :roll:
Postoji servis UNIELEKTRO na NBG koji radi te strance, servisiraju i elektronike, a tel. bi trebalo da ima u žutim stranama...

PS kad su veš mašine u pitanju, malo bliži opis kvara je uvek potreban... :uca:
PPS ne bih da baksuziram, ali imao sam ovakvu mašinu u rukama pre nekoliko god, ista situacija, i ispostavilo se da je rikuo bio procesor pa se ništa nije moglo uraditi... :-(

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 27 Sep 2009, 11:46

kisko napisao:
Tacno pored restorana ,,HB,, na Novom Beogradu u 23 bloku, kod Buvljaka.

Kolega ti je postavio adresu na tvoju prvu temu koju si postavio viewtopic.php?p=106150#p106150
,elem,posto ima ovlasceni servis najbolje je njima se i obratiti

Bio sam u tom servisu. Oni mogu da zamjene samo komplet plocu i to bi bilo oko 250 eura + rad. Mislim da se slazete da se onda ne isplati popravka nego kupovina nove masine.

A sada malo o simptomima:

Programator na pocetak
[10:35:14] Mladen Milojevic: Bilo koji rezim A,B,C
[10:36:56] Mladen Milojevic: Uzme vodu, ukljuci grejec (grejac odradi) -motor se ne oglasava
[10:40:14] Mladen Milojevic: Posle 10tak sekundi pocnu naizmenicno da mu se pale gase lampice 900 i 600 obr/min i tu zablokira. Tek kad se isklj/uklj programator nastavlja dalje
[10:41:31] Mladen Milojevic: Programator na Centrifuga + izbacivanje vode
[10:41:47] Mladen Milojevic: Rezim rada Izbacivanje vode
[10:42:34] Mladen Milojevic: Vodena pumpa radi svo vreme i izbacuje vodu, bubanj se ne vrti.
[10:43:44] Mladen Milojevic: Motor sam skidao proveravao namotaje statora, 2-3 oma
[10:44:20] Mladen Milojevic: Proverio preko kontakata vezanih na cetkice vrednost otpora 2-3 oma
[10:44:33] Mladen Milojevic: Cini mi se da motor deluje da je OK.
[10:49:01] Mladen Milojevic: Merio sam napon na zicama do motora Napon na namotajima statora <50V AC, napon na cetkicama slicna vrednost (ako trebaju tacne, izmericu) isto AC vrednost. Zar nebi trebao na cetkicama biti DC vrednost?

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 27 Sep 2009, 11:53

IvanBG napisao:... s tim što mi se čini da je ovo mašina iz uvoza (polovna) pa će popravka u ovl. servisu (pronalaženje druge elektronike) ići malo teže :roll:
Postoji servis UNIELEKTRO na NBG koji radi te strance, servisiraju i elektronike, a tel. bi trebalo da ima u žutim stranama...

PS kad su veš mašine u pitanju, malo bliži opis kvara je uvek potreban... :uca:
PPS ne bih da baksuziram, ali imao sam ovakvu mašinu u rukama pre nekoliko god, ista situacija, i ispostavilo se da je rikuo bio procesor pa se ništa nije moglo uraditi... :-(

Da, u pravu ste. Masina je uz uvoza i kupljena kod momaka na N.Bgd koji ih uvoze. Radila je oko 5 god. besprekorno. I sada se ovo desava. I bojao sam se te elektronike koja me sustize. A sve ostalo djeluje neizderivo. Steta. A po svoj prilici mora da se baci.

Korisnikov avatar
kisko
Preminuo
Pridružio se: 12 Jun 2007, 01:51
Fiksni telefon: 0038121888107
Kontakt:

Postod kisko » 27 Sep 2009, 12:46

Deluje mi da se sve to desava usled istrosenih cetkica,elem motor mozes omski izmeriti ali je jos bolje ako ga prikljucis direktno na 220V i vidis dal radi :lala: .Prespoji(kratkospoji) se jedan izvod statora sa jednim izvodom rotora a na preostala dva(1 od statora i 1 od rotora) se dovede 220V.Motor mora biti odspojen od elektronike

Napomena:Pri ovakvom direktnom isprobavanju motora on vrti sa najvecom brzinom jer nema kontrole preko triaka pa je potrebno stati nogom na njega,naravno ako je skinut sa kazana radi isprobavanja

To sto dolazi nekih 50V prema motoru je OK jer je verovatno na rezimu pranja a ne centrifuge gde dobija 220V za jacu/brzu centrifugu.

Eto toliko ukratko mogu pomoci,naravno nemoj se igrati majstora ako nisi vican tome no vidim da si merio napone :roll: :!: :!: :!:

Cena novog modula jeste otprilike ta koju si napomenuo,najbolje bi bilo otici u servis koji je pomenuo kolega Ivan jer oni i popravljaju elektroniku pa bi shodno tome i popravka bila jeftinija no ako je u pitanju procesor(mada sumnjam da je do njega naspram opisanog :roll: ) mora novi modul.
Realno gledajuci za 300 evra neces kupiti masinu ni pribliznog kvaliteta pa bi trebalo dobro razmisliti dali se ipak odluciti za popravku ili novu masinu :roll:
uvek ima nesto interesantno

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika

Postod IvanBG » 29 Sep 2009, 01:48

mrdugi napisao:Zar nebi trebao na cetkicama biti DC vrednost?

To je kolektorski motor naizmenične struje, dakle svuda je AC! :uca:

mrdugi napisao:A sve ostalo djeluje neizderivo. Steta. A po svoj prilici mora da se baci.

Zato što je to potpuno druga klasa kvaliteta (i cene) u odnosu na mašine koje se na našem tržištu prodaju. Takva nova svojevremeno je mogla koštati i 700-800 pa i 1000€ . Da li će se ta sada baciti ili ne treba odlučiti kada se iscrpu sve mogućnosti popravke. Mada, ako joj se bliži 10ta godina (po modelu rekao bih da je tu negde) treba prvo dobro pretresti ostatak mašine, stanje ležaja (i eventualni zazor) bubnja, ležaje motora (kad se motor pusti direktno kako je kolega opisao) amortizere i sl...

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 29 Sep 2009, 07:19

Tacno je da joj ima godina ali stvarno je radila besprekorno, sasvim tiha, ne cuju se lezajevi, ne trese se ni malo jer sistem rada centrifuge je takav da ona polako ubrzava i ves se tako rasporedi da nema puno debalansa. Sve je bilo OK do ovog kvara.
A to sa AC i DC nisam dovoljno strucan i meni je logicno da je napajanje uvijek sa naizmjenicnom strujom. Pokusacu sve da je popravim jer mislim da vrijedi truda. Jedino mislim da bi morao biti majstor koji moze da popravi elektroniku a ne da se komplet ploca mijenja. Znam da je sada tendencija da se tako radi i to ce nas unazaditi. Tako je i u autoindustriji.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika

Postod IvanBG » 29 Sep 2009, 14:52

Nije toliko problem popravljati ploču koliko može biti nedostatak delova (prvenstveno integralaca) tako da se oni koji to rade u tim situacijama oslanjaju na prepakivanje sa drugih rashodovanih modula. Napisao sam ti gore ime jednog servisa koji se time bavi, nalaze se u onom malom tržnom centru kod pijace u Bul.A.Č. Njihov tel. mi sad nije pri ruci ali mogu ga potražiti ako ne uspeš sam da ih nađeš...

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 29 Sep 2009, 18:46

Kontaktirao UNIELEKTRO. Ne rade Siemens.

rotor
bela tehnika
bela tehnika
Pridružio se: 19 Apr 2008, 13:34

Postod rotor » 29 Sep 2009, 19:32

Sto se tice ove masine masina moze raditi 100 godina sto se tice mehanike jako dobra sto se tice elektronike ako nije procesor otiso ploca je popravljiva pogledaj da li je NEC procesor ?

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 29 Sep 2009, 20:06

Pogledacu i javljam. Medjutim neko mi rece, na osnovu simptoma koji su prisutni da ne bi trebao biti procesor. Ja sam ispod prilozeniz fotosa napisao da je mozda uzrok otkaza to sto masina stoji u kupatilu u kome se pri svakodnevnom tusiranju stvori i poprilicno pare. Znate kako se mladi vole cesto tusirati a ljeto je bilo bas toplo.
Moze li ta vlaga biti moguci uzrok otkaza nekog od mase elemenata na ploci?

mrdugi
_
_

Postod mrdugi » 30 Sep 2009, 07:47

Masina popravljena. Sin je skinuo plocu i pregledao lemove. I bio je jedan sumnjiv lem na tranzistoru. Prelemio je i masina proradila, Presretan sam a zadovoljstvu sina nema kraja. Bas je lijep osjecaj kada nesto sam popravis.
Ljudi hvala na savjetima i podrsci.

Povratak na “VEŠ MAŠINE”