Programator PG1300

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
damirko
_
_
Specialty: computers

Programator PG1300

Post napisao damirko » 23 Avg 2018, 15:12

pozdrav drugari
imam ves masinu Gorenje PS 405 iz 80-tih godina proslog veka koja radi ko zmaj jos uvek :-) i zaista ne neameravam da je menjam :lala:
elem imam pitanje za vas vezano za programator PG 1300 koji koristi ova moja ves masina
Naime primecujem vec odavno da postoji razlika izmedju vesa omeksanog u mojoj masini i kevinoj (ona ima drugu novu masinu digitalnu) koristi Lenor isto kao i ja ali njen ves je uvek bolje omeksan i bolje mirisljav nego moj a stavi isto kao ja jedan cep omeksivaca .Onda sam pratio rad njene masine i shvatio da njena masina u poslednjoj vodi ispiranja- meksanja uzima niski nivo vode kad dodaje omeksivac a ova moja sa PG 1300 koristi visoki ( i to sve 4 vode ispiranja ukljucujuci i to meksanje )
E sad zanima me da li postoji nacin - metod da se prespoji programator kad on krene da uzima na programu 6 meksanje i ukljuci treci elektroventil za aditiv da uzima na tom programu 6 nizi nivo vode umesto visokog koji standardno uzima ?
inace cisto da kazem da hidrostat na mojoj ves masini dobro radi uzima ispravnu kolicinu vode dakle na nizem nivou do ivice tunel gume na visokom do gornje ivice stakla vrata

jaro
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: programator PG 1300 pitanje

Post napisao jaro » 23 Avg 2018, 16:00

Za pare sve moze...

Zaboravi sta si hteo, nimalo tako nesto nije jednostavno.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

damirko
_
_

Post napisao damirko » 23 Avg 2018, 16:24

ok razumem Jaro
mene zanima jel izvodljivo tako nesto napraviti u praksi ?

jaro
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: jaro

Post napisao jaro » 23 Avg 2018, 16:39

Jeste, za pare je skoro sve moguce.
Imas semu na netu, pregledaj, i maci ces resenje.
Ali jednostavno nije.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

damirko
_
_

Post napisao damirko » 23 Avg 2018, 23:33

Jaro odrastao sam sa majstorom ves masina ...tako da nema potrebe za tom spikom oko cene-znanja-iskustva :) znam da biti majstor nije lak posao nimalo i da zato treba znanje a i cenim svakako Vase iskustvo kao i iskustvo drugih majstora ovde zato sam se i uclanio ali valjda forum postoji upravo iz tog razloga da pomogne savetima svim clanovima koji su zeljni nesto sami da poprave nameste ili PREMOSTE
Secam se da je nekada deda Gorenjeve masine koje nisu imale opciju pumpa stop ili centrufigu premoscavao preko nekih kontakata na programatoru.Sad mene je zivot odveo daleko od popravke ves masina pa bio bi zahvalan ako bi neko mogao pribliznije da objasni postupak oko ovog mog pitanja :)
Dakle da li je potrebno da se odredjeni kontakti premoste na programatoru da bi poslednja voda ispiranja bila na niskom novou ? i ako je samo to u pitanju koji kontakti tacno :)
Seme imam za gotovo sve jugoslovenske ves masine tako da je najmanji problem

vlada69
gx
gx
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Post napisao vlada69 » 24 Avg 2018, 07:07

Ako imaš el. šemu te mašine i vremenski dijagram tog programatora na njemu možeš da vidiš koji kontakti su spojeni u programatoru na tom poslednjem ispiranju . Možda bi mogla da se skine žica od nivostata-viši nivo a na njeno mesto stavi žica sa nivostata-niži nivo vode. Postoji mogućnost da će onda na svakom ispiranju uzimati manje vode. Treba dobro proučiti šemu i dijagram , da se tim prevezivanjem ne poremeti program .

orion52
_
_

Re: programator PG1300 pitanje

Post napisao orion52 » 24 Avg 2018, 19:56

Evo,imam ja jedan prijedlog rješenja za kojeg su potrebna dva dodatna elementa.
1. 1-polni prekidač
2. zujalica
Njih treba montirati na komandnu ploču,gdje se izbuše rupe za prihvat.Na jedan kontakt prekidača spojiti žicu,odspojenu sa PG(kontakt 36-predpranje),
dok na drugi kontakt spojiti drugu žicu i povući je na prethodno odspojenu žicu sa PG(kontakt 36),a u toku rada prekidač mora biti uključen,da se ne
poremete programi kod primanja vode.
Drugo,zujalica bi trebala imati svrhu obavijesti-približavanju primanja vode za aditive,a treba je spojiti na PG(kontakt 30-odvod za centrifugu,dok drugi
kontakt na PG(kontakt 1)
Pošto prema vremenskom dijagramu postoje 2 kratke centrifuge,prije glavne na kraju,a nakon njih prima vodu na predpranju,treba ručno isključiti dodatni
prekidač,nakon što se oglasi zujalica prvi,ili,eventualno drugi put(po želji).Time bi se isključilo dodatno primanje vode sa elektroventila predpranja kod
uzimanja aditiva,jer su na tom koraku uključena oba elektroventila.Dakle,centrifuga se uključuje na 24. i 27. koraku(kontakti 14-30),a nakon njih predpranje
na 25. i 28. koraku(kontakti 14-36).Prema navedenom,zujalica bi se oglasila prvi put 4 koraka,a drugi put 1 korak prije primanja aditiva i tada isključiti
prekidač elektroventila predpranja.Ovo je jedno rješenje,u kojem se ne bi poremetili ostali programi,mada vjerujem da bi se moglo naći još poneko rješenje.
P.s.
Nekad sam i ja imao istu takvu mašinu,na koju sam dodatno ugradio na komandnu ploču kontrolnu sijalicu,koja je svjetlila za vrijeme trajanja grijanja.

damirko
_
_

Re: programator PG1300

Post napisao damirko » 25 Avg 2018, 12:54

hvala na odgovorima ...lepo to za sijalicu grejaca svi Gorenjevi modeli do 1984 su imali dve sijalicice kontrolnu zutu i crevenu za grejac sigurno si skinuo sa neke stare pa ugradio na ovu.Gorenje je bio poznat po tome sto je imao vise prekidaca za isti model programatora recimo moj model ima E dugme i 1/2 ( za drugi hidrostat) postojali su modeli sa istim programatorom PG1300 koji su mali E dugme i centrifuga on/off (model PS 306) imali su cak i modeli PS 50.4 ove masina sa 3 i 4 dugmeta ( E centrifuga pumpa stop 1/2) sto vise tih dugmica skuplja masina :) realno sve to se moze nakalemiti na ovu masinu ubacivanjem dodatnih tastera ali mene to ne zanima jer ovako radi odlicno sem tog problema razredjivanja omeksivaca
Steta sto opcija 1/2 za drugi hidrostat (najnizi nivo vode ) funkcionise samo na programima pranja dakle od 1-4 jer da to moze ja bi pritiskao to dugme 1/2 kod meksanja
Lepa ova tvoja ideja ali ne vidim sta bi dobio eliminacijom elektroventila predpranja jer kod aditiva njoj rade oba ventila za aditiv i za predpranje istovremeno tako da bi taj za aditiv bio u tom slucaju jedini koji bi radio( a zbog reducira u sebi on bi svakako sporije uzimao vodu) ali bi opet na kraju dosao do viseg nivoa
Inace na semi za 1300 odnosno na vremenskom dijagramu ja nigde ne vidim koji su kontakti za nizi nivo
Nivo 2 je lepo obelezen a nizeg nema nigde

orion52
_
_

Re: programator PG1300

Post napisao orion52 » 25 Avg 2018, 14:37

Očito nisi pažljivo pročitao tekst,jer nema govora o eliminaciji elektroventila predpranja.Dodatni prekidač bi bio između kontakta na PG i el. ventila predpranja
i čitavo vrijeme bi bio uključen.Jedino bi ga trebalo ručno isključiti nakon oglašavanja zujalice, jer nakon predzadnje centrifuge,odnosno na 28. koraku uključuje
se samo el. ventil aditiva,pošto je dodatni prekidač tada isključen.Isprati el. šemu i vremenski dijagram sa mojim opisom iz prvog posta pa ćeš vidjeti da el. ventil
predpranja je u funkciji do pred kraj pranja.Razlika je samo u tome,da li ćeš isključiti dodatni prekidač nakon prvog ili drugog oglašavanja zujalice,jer kod prvog
bi program pranja bio uskraćen za jedno uključivanje više(el. ventila predpranja).Pretpostavljam da znaš čitati vremenski dijagram pa ga pažljivo prouči.
A što se tiče tvoje konstatacije,kako bi opet na kraju došlo do višeg nivoa,ne vjerujem.Na el. šemi se vidi da preko istog hidrostata ide primanje vode za pranje
i aditiv,dakle niski nivo(kontakti 14-16).Uostalom,provjeri prije samog dorađivanja.Odspoji žicu sa el. ventila predpranja i stavi na 28. korak(aditiv),pa vidi koji
nivo će postići.Nadam se da si shvatio.

radicmx
_
_

Re: Programator PG1300

Post napisao radicmx » 27 Avg 2018, 16:51

Koja je sema od onih u semama i servisnim uputstvima,
jel bih mogao rele paralelno sa ventilom aditiva, pa da iskljuci preko mirnih kontakata nivo 2 hidrostata.

orion52
_
_

Post napisao orion52 » 28 Avg 2018, 21:25

Da se nadovežem na prethodni post,i ja mislim da se može riješiti sa relejem,paralelno spojenim sa el. ventilom aditiva,ali samo ako su mirni kontakti otvoreni,
kad dođe pod napon,naravno,spojenim na kontakt 36.Mirni kontakti releja su najčešće zatvoreni kad su pod naponom,ali u tom slučaju može se staviti neka
sklopka(kontaktor),koja ima i NZ kontakte,npr.K16-22-ISKRA(ili neka slična).NZ kontakti su potrebni da bi se isključilo napajanje el. predpranja na programu
primanja aditiva.Čak mislim da je to najbolje rješenje sa jednim elementom(relej ili sklopka).

damirko
_
_

Post napisao damirko » 29 Avg 2018, 00:22

hvala Vam na svim ovim savetima probacu za vikend da se pozabavim ovim vise ...prvo cu probati ovu varijantu sto je Orion predlozio sa kontaktom 28 da vidim da li uopste moze da funkcionise niski nivo na koraku aditiva.....
radicmx
ovo je sema od tog programatora

Kod: Označi sve

https://usnimi.me/slike/2018/08/28/pg1300s_3_izvodael_sema.jpg

radicmx
_
_

Post napisao radicmx » 30 Avg 2018, 20:45

Izvini nestignem da pogledam semu, ja sam gledao neku drugu, moram bolje da pogledam dali moze nesto tako jednostavnije.
Mozda uspes i sam nesto ili da dodas malo vise omeksivaca.
Mirni kontakt jeste NC, normalno je zatvoren a tek kad dovedes napon na spulnu on se otvori.
Radni je NO kontakt.

orion52
_
_

Post napisao orion52 » 13 Sep 2018, 18:36

I šta bi na kraju sa programatorom...i kako je rješeno?

damirko
_
_

Post napisao damirko » 15 Sep 2018, 12:06

nista...uradio sam test probao sam ono sa elektroventilom predpranja odspojio sam kontakte upravo bas kao sto si mi rekao stavio na program meksanja (28korak odnosno program 6)ali ona i dalje puni na visi nivo preko elektroventila aditiva sve dok hidrostat za visi nivo ne zatvori i tek onda prekida ...
dobra stvar je sto cackajuci oko programatora dosao sam do toga da stavljanjem kratkih veza na kontakte
26-28 se dobija opcija pumpa stop
onda 44-43 daju novu brzinu mesanja pored standardne (11stajanje 4 mesanje i 9mesanje 6 stajanje) dobio sam i opciju 25 stajanje 5 mesanje ,odlicno za delikatne takanine tipa dzemperi vuna
takodje kratkim vezama 0-30 moguce je ukljucivanje iskljucivanje centrifuge
tako da nameravam da kupim neku tastaturu od Olimpika sa cetiri dugmeta i da ves masini pridodam ove nove opcije
Krivo mi je jedino sto nista ne uradih ovo za omeksivac i nizi nivo ali negde duboko u svoj glavi sam mislio da i to moze jednostavno da se resi isto ovako putem nekih kratkih veza ....

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”