Dijagnostika ves masina

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
emil85
_
_
Specialty: whitegoods

Dijagnostika ves masina

Post napisao emil85 » 03 Dec 2009, 10:29

Šta je sve potrebno za dijagnostiku veš mašina, koji priključvi, kablovi,...? Bukvalno sve što je potrebno da bi se novije mašine mogle popravljati? Ja sam iz Kikinde, a kod nas nema niko ko to radi. U serivu imam par mašina kojima je poblenavio program, tj prerano završava pranje,pri uključivanju na displeju se pojavi greška E50,... Ba bih hteo da sredim te mašine i ujedno da naučim kako se to radi. Te mašine sam otkupio za neke male pare pa mi stoje, tako da i ako nesto zabrljam nema problema. Pozz

kisko
Preminuo
Phone number: 0038121888107
Specialty: tv-multimedia

Re: Dijagnostika ves masina

Post napisao kisko » 03 Dec 2009, 12:55

Kod novijih modela npr Indesit/Ariston i drugi , postoji izlaz na ploci gde se prikopcava kabel i hardver koji iscitava gresku i ostale podatke o uredjaju.Od proizvodjaca se kupuje uredjaj(hardver) i dobija SMART kartica za ucitavanje dump-a u memoriju odnosno procesor,smart karticu sa dumpovima ti obezbedjuje proizvodjac sa svim dopunama za aparate koji u medjuvremenu se proizvode za to trziste(periodicno salju nove dumpove)Kod starijih modela(a i dosta novijih) se dijagnostika vrsi pomocu treperenja led dioda i u zavisnosti od toga se ustanovi kodna greska npr. E5 koja moze da usmeri na uzrok kvara.Takodje kod nekih je i pored otklanjanja kvara potrebno i "resetovati" uredjaj jer ce u suprotnom i dalje pokazivati istu gresku iako je uzrok otklonjen ali nije izbrisan iz memorije.
Kod nekih se taj reset moze odraditi stiskanjem odredjenih dugmadi na masini a kod nekih modela se moze jedino sa proizvodjackim hardverom ili sa programatorima no moras imati iscitan ispravan sadrzaj da bi ga upiso u isti
Sto se tice hardvera za dijagnostiku on je za svakog proizvodjaca drugaciji i moras biti ovlasceni servis da bi mogao da ga kupis.

Malo i o programatorima no o tome i dijagnostici moras i sam da se pomucis i trazis po raznim forumima,nesto ima na nasem forumu,nesto na drugim...

Ponekad je kvar i u obrisanom delu memorije odnosno softwera u procesoru i tad ti mogu pomoci razni programatori i ispravan sadrzaj memorije odnosno procesora iscitan sa uredjaja koji je ispravan i nosi isti broj/oznaku sa modula ciji je jedan deo ustvari oznaka softwera
Postoje takodje i programatori za iscitavanje podataka iz memorije odnosno procesora.O njima imas dosta na net-u, za iscitavanje iz eeproma mozes koristiti npr WILEM http://www.sivava.com/ ili neki slican koji ti moze uraditi posao(moras imati iscitan ispravan dump bas za taj model i serijal da bi mogao zameniti sadrzaj memorije) dok u zadnje vreme se koriste procesori poput NEC i Atmega i sl. bez eeproma u kojima se nalaze software i za to ti je potreban uredjaj poput beeprog+ http://www.eprom-programmers.nl/BeeProg.php ili slicnih (obuhvataju skoro sve postojece procesore sa stalnom podrskom za nove) i kod kojih je potrebno dosta adaptera za procesore koji se posebno kupuju. Mozes naci i neke jeftinije poput UPA USB i slicnih no bice ti potrebno vise razlicitih da bi imao za sve procesore jer samo jedan je pretezno vezan za jednog proizvodjaca npr. motorola i opet moras dobro pogledati dal se u softweru nalazi podrska i za tvoj trazeni procesor jer su bitni svi sufiksi sa njega a ne samo glavna oznaka sa njega.
Takodje neki od proizvodjaca su se i zastitili na taj nacin sto su porucili odredjenu seriju procesora i na njoj pise npr. MERONI ver 2.11 i ti samo mozes nagadjati koji proizvodjac procesora je to pravio i koja je njegova prava oznaka.
Takodje postoji i verzije modula gde se upis vrsi u OPROM poput veceg broja motorola procesora na masinama,tad pored programatora koji to moze da ti odradi(iscita iz ispravnog) ti je potreban i novi procesor jer se u stari upisuje samo jednom, slican je EPROMU npr iz starih kompjutera gde se moze vise puta upisivati i brisati jer ima providno prozorce na njemu pa time i mogucnost brisanja pomocu UV zraka,kod OPROMA je to prozorce zaliveno i zato nema brisanja radi novog upisa.

Mislim da sam ti otprilike sve objasnio(mozda negde i omanuo u zurbi u objasnjenju :mrgreen: no sustina je tu a ti preleti po raznim forumima i dobro prostudiraj sta sve pise o toj temi
uvek ima nesto interesantno

emil85
_
_

Post napisao emil85 » 03 Dec 2009, 13:34

Hvala,
meni je bitno sta mi od uredjaja za spajanje sa vesmasinom tj ocitavanje podataka i ostalo treba. Imam od koga da narucim sve to, posto mi stric u nemackoj drzi servis za belu tehniku i ima sve sto je potrebno. dobija redovno softvere. Samo sam hteo da vidim da li ima razlike u procesorima ili ne. Sve je isto kao i sto on koristi. Ako nekom nesto bude trebalo vezano za neke softvere slobodno neka mi pise, mogu pitati strica pa ako ima i nabaviti.

kisko
Preminuo
Phone number: 0038121888107
Specialty: tv-multimedia

Post napisao kisko » 03 Dec 2009, 13:57

Vidim da si napisao da si serviser bele tehnike :pivopije: ,mnoge odgovore na tvoje pitanje imas u BTexpert delu foruma kroz razne teme i nadam se da ces se ti svojim ucescem i radom na javnom forumu pridruziti toj grupi no otom potom,preleti malo po forumima pa ces naci koji procesori su u upotrebi kod bele tehnike.Nisi napisao dal ti stric koristi fabricke hardvere proizvodjaca ves masina ili programatore procesora odnosno eeproma...
uvek ima nesto interesantno

emil85
_
_

Post napisao emil85 » 03 Dec 2009, 14:08

To cu jos proveriti sa njim danas. Pa javljam

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Ivan

Post napisao IvanBG » 04 Dec 2009, 03:27

Nisi pominjao koje brendove bi radio, jer razlika u procesorima i eepromima koji se sreću po aparatima ima i te kako. A nemačko tržište malo (više) se razlikuje od domaćeg, na žalost svih nas... :roll: Dok ovde narod mašta kako se tamo sve baca i ništa ne popravlja... lolzi
Kako bilo da bilo, želim ti puno sreće u poslu sa "digitalcima" (trebaće ti) :pivopije:

emil85
_
_

Post napisao emil85 » 04 Dec 2009, 09:39

IvanBG je napisao:Nisi pominjao koje brendove bi radio, jer razlika u procesorima i eepromima koji se sreću po aparatima ima i te kako. A nemačko tržište malo (više) se razlikuje od domaćeg, na žalost svih nas... :roll: Dok ovde narod mašta kako se tamo sve baca i ništa ne popravlja... lolzi
Kako bilo da bilo, želim ti puno sreće u poslu sa "digitalcima" (trebaće ti) :pivopije:
Radio bih BEKO, CANDY, GORENJE, to su neke sa kojima sam se vise puta susreo. Ima dosta i PRIVILEG masina.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao IvanBG » 04 Dec 2009, 22:19

Pa, čini mi se da će ti od toga jedino oko Privileg-a (i možda Candy-ja) stric možda pomoći, a Gorenje i Beko ne verujem da se u Nemačkoj prodaju (i servisiraju) u nekom značajnijem procentu da bi se radilo nešto ozbiljnije sa njihovim elektronikama... :roll: (Beko se uglavnom i ne može dump-ovati)

duskovicic
_
_

Post napisao duskovicic » 03 Apr 2013, 18:58

emil85 je napisao:Hvala,
meni je bitno sta mi od uredjaja za spajanje sa vesmasinom tj ocitavanje podataka i ostalo treba. Imam od koga da narucim sve to, posto mi stric u nemackoj drzi servis za belu tehniku i ima sve sto je potrebno. dobija redovno softvere. Samo sam hteo da vidim da li ima razlike u procesorima ili ne. Sve je isto kao i sto on koristi. Ako nekom nesto bude trebalo vezano za neke softvere slobodno neka mi pise, mogu pitati strica pa ako ima i nabaviti.

Zainteresovan sam da kupim dijagnostiku? znate li koliko kosta i sta mi treba za pocetak? molio bih za pomoc

Matori2
_
_
Contact person: milan

Post napisao Matori2 » 03 Apr 2013, 19:56

Za pocetak ti sve treba imas privatnu poruku pogledaj
Kome radionica lici na apoteku, taj verovatno leci elektroniku brufenima....

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: ZDRAVKO

Post napisao ZDRAVKO T » 04 Apr 2013, 13:32

Imam dijagnostike od Candy-ja i Electroluxa jedna je oko 250 evra a druga nešto preko 200 s tim što Electrolux nema za sve uređaje kao što du mali aparati staklokeramičke ploče i neki stariji modeli i nešto mašina od Zanussi-ja pošto sam njihov serviser to mi je dostupno mislim da se nemože kupiti na slobodnom tržištu.Prednost toga je što se može osim test programa ili samodijagnostike može i abdejtovati najnoviji softver za taj model mašine a i u novije vreme dolaze nam prazne elektronike bez softvera jer pašu na više modela i proizvođača pa onda ubacimo softver po potrebi a i te elektronike su i jeftinije.Ako se neradi puno uređaja ne savjetujem kupnju jer imaju test programi za dosta modela mašina koji se mogu ručno odraditi samo treba po potrebi pitati od kolega kad treba za neki model a ima dosta toga već na fanzu samo treba potražiti...
BLAGO ONOM KO RANO POLUDI VAS MU VJEK U VESELJU PROĐE

petar2103
_
_
Contact person: Petar Petrovic

Post napisao petar2103 » 18 Feb 2018, 22:52

Pozdrav kolegama,posto je tema ovde otvorena odavno pa bi hteo da pitam,da li se moze naci dijagnostika ves masina ili mora se postati ovlasceni serviser da bi dobio.Ako neko zna ili ako neko ima da prodaje neka napise.Pozdrav svima

miodrag popovic
gx
gx
Phone number: 013/353-463
Specialty: tv

Post napisao miodrag popovic » 18 Feb 2018, 23:31

Dobiti je nećeš pa bio 100 puta ovlašćeni servis,plaća se i to podebelo.Ali tvoje pitanje je toliko previše uopšteno.I ne postoji jedna dijagnostika za sve proizvođače,napiši bar za šta ti treba
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

petar2103
_
_
Contact person: Petar Petrovic

Post napisao petar2103 » 19 Feb 2018, 12:29

Pa cesto se srecem sa Indesitom,Candu,Bosch,Whirlpool.Jel se zna cena i gde se moze nabaviti.

sim
gxu
gxu
Phone number: 0038162303936

Post napisao sim » 19 Feb 2018, 19:36

Cene se krecu od oko 200-300 e pa i vise po komadu.
Svaki proizvođač ima svoj uredjaj.
Ali i ako imas uredjaj za dijagnostiku ne vredi ti nista bez sovftvera. Svaki model masine ima drugaciji sovftver.
Pristip sovftveru ima samo ovlasceni servis, a nekad cakni on nema.
Kod bosa ti se skidanje svakog sovftvera placa.
SIMkom

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”